Вальтер Скотт (1771-1832). “Айвенго”. В. Скотт – засновник історичного роману – БИЛИНИ ТА БАЛАДИ

Тема. Вальтер Скотт (1771-1832). “Айвенго”. В. Скотт – засновник історичного роману. Історія і художній вимисел у романі “Айвенго”

Мета: навчальна: ознайомити учнів із життям і творчістю письменника, з історичною основою та сюжетом роману “Айвенго”; розвивальна: розвивати образне та критичне мислення, навички виразного і вдумливого читання епічних творів, виділення основних епізодів, їх коментування, висловлення власних думок та вражень; виховна: сприяти формуванню почуття гідності, справедливості, поваги до кращих духовних надбань минулих епох, любові до читання.

Обладнання: портрет письменника, видання роману, ілюстрації до біографії та до твору, фрагменти кінофільму.

Теорія літератури: історичний роман, художній час, художній простір, інтрига, художні образи, художні засоби.

Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Аналіз контрольної роботи

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку

Звернення вчителя до учнів

– Образи лицарів і “благородних розбійників” оспівані не тільки в легендах, баладах та народних переказах, а й у творах багатьох письменників, зокрема в історичному романі Вальтера Скотта “Айвенго”, із творчістю якого ми познайомимося на сьогоднішньому уроці. Цей твір – нове слово у світовій літературі, перший історичний роман, до того ж найвищого гатунку – із багатьма цікавими сюжетними лініями, інтригами, пригодами, поєдинками, із яскраво виписаними художніми образами.

IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

1. Опрацювання статті підручника про письменника (або слухання повідомлення учня), ознайомлення з матеріалами рубрик 2. Виразне читання першої умовної частини твору В. Скотта “Айвенго”

Методична порада. Увесь наявний текст твору, наданий у підручнику, слід поділити на три умовні частини. Якщо твір опрацьовується повністю, то його теж треба поділити на 3-4 частини відповідно до кількості запланованих уроків.

3. Словникова робота

Нормани – до вікінгів Скандинавії, до данів в Англії, до словенів на Русі термін нормани франками застосовувався тільки як узагальнюючий (люди з півночі), що спустошували з VIII по XI століття морськими розбійницькими набігами християнські міста півдня Європи. Їх ще називали варягами.

Барон – один із титулів феодальної аристократії.

Лицар, рицар – середньовічний титул в Європі.

Йомени – починаючи з періоду норманського завоювання Англії в ХІ столітті соціальний статус індивідуума дуже жорстко прив’‎язується до кількості землі і ступеня володіння нею. І саме поняття йомен починаючи з темних віків позначає людину, яка володіє своїм наділом по праву фрігольда, копігольда чи оренди.

Франкліни – дрібна шляхта, небагаті землевласники.

Олдермен – термін англосаксонського походження, що позначав шляхетного правителя графства, після норманського вторгнення був замінений словом шериф. Із ХІХ століття до скасування цього інституту в 1974 році олдермени були старшими членами міських чи сільських рад в Англії й Уельсі, їх обирали інші члени ради. Цей титул збережений у Лондонському Сіті. Сьогодні Олдермен – це член муніципальних зборів або муніципальної ради у деяких англомовних країнах.

4. Бесіда за запитаннями підручника, виконання завдань (вибірково), обговорення, висловлення своїх думок і вражень

5. Робота зі словником літературознавчих термінів. Запис визначень історичний роман, інтрига, художній час, художній простір

V. Закріплення знань, умінь та навичок

1. Фронтальне опитування

– Відтворіть панораму соціального життя середньовічної Англії. (Сваволя гнобителів – вельмож; вельможі зневажали Державну раду Англії, дбали про укріплення своїх замків; усі барони намагалися збити собі таке військо, щоб стати могутньою фігурою; завоювання Англії норманським герцогом Вільгельмом – ще тяжча тиранія вельмож та страждання нижчих верств; уся влада в руках норманських баронів, а всі саксонські вельможі позбавлені права на спадщину; усі королі норманської крові віддавали явну перевагу одноплеменцям; уживали тільки франко-норманської мови, французька мова була мовою почестей, лицарства і правосуддя. Дві сили протиставлені одна одній – це сакси (корінне населення Англії) і нормани (загарбники).)

– Назвіть героїв роману та сюжетні лінії.

Сюжетні лінії

Герої роману

Лінії кохання: Айвенго – Ровена; Айвенго – Ребека

Айвенго, Ровена, Ребека, Седрік Сакс, Ісаак із Йорку

Політична лінія: король Ричард – принц Джон

Принц Джон, Річард Левове Серце (Чорний Лицар), Фрон-де-Беф, де Брасі, Фіц-Урс, де Буагільбер

Локслі, лісові розбійники

Локслі

Жорстокі звичаї та забобони середньовічної доби; Ребека – де Буагільбер

Ребека, де Буагільбер, Лука Бомануар, Ісаак, Гурт, Вамба

2. “Це цікаво!”

Є у Шотландії, у самому центрі Единбурга, на Принцес-стріт, незвичайний пам’‎ятник. Ця величезна споруда складається зі стрілоподібної вежі 60-метро – вої висоти, що нагадує готичні собори Під її покрівлею, на постаменті, до якого ведуть сходи,- статуя Вальтера Скотта з білого мармуру. Письменник сидить із книгою в руці Поруч із ним – улюблений собака, який віддано дивиться на хазяїна. У нішах вежі – фігури героїв книжок В. Скотта. Це одна з визначних пам’‎яток столиці Шотландії. Але життя Вальтер Скотта продовжується не в білому мармурі, а в його чудових творах, серед яких “Айвенго” – найкращий.

VI. Домашнє завдання

Уміти розповідати про письменника, прочитати першу умовну частину роману, переказувати, виділяти основні епізоди, висловлювати свої думки та враження

VII. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа “Мікрофон”

– Доповніть речення.

“Найбільше враження на мене справив епізод… , тому що…”



Вальтер Скотт (1771-1832). “Айвенго”. В. Скотт – засновник історичного роману – БИЛИНИ ТА БАЛАДИ