В. Скотт “Айвенго”. Образи роману – БИЛИНИ ТА БАЛАДИ

Тема. В. Скотт “Айвенго”. Образи роману

Мета: навчальна: допомогти учням глибше розкрити образи роману “Айвенго”; розвивальна: розвивати образне та критичне мислення, навички виразного і вдумливого читання епічних творів, виділення основних епізодів, їх коментування, характеристики героїв, висловлення власних думок та вражень; виховна: сприяти вихованню кращих людських якостей, почуття поваги до кращих духовних надбань минулих часів.

Обладнання: портрет письменника, видання роману, ілюстрації до твору, фрагменти кінофільму.

Теорія літератури: історичний роман, історичний та місцевий колорит, художній час, художній простір, інтрига, художні образи, художні засоби.

Тип уроку: комбінований урок.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку

Звернення вчителя до учнів

– Сьогодні наша розмова про те, що не тільки час, історичні події, походження, соціальний статус та національність людини впливають на її вдачу і долю, а й людина сама формує свою особистість, займається власною освітою та вихованням, загартовує характер, а значить, може вплинути на свою долю.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання. актуалізація опорних знань

1. Переказ основних епізодів другої умовної частини роману в. Скотта “Айвенго”

2. Розповідь про полон від імені одного з персонажів (Седріка, Ісаака, Ребеки та ін.)

IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

1. Виразне коментоване читання другої умовної частини роману в. Скотта “Айвенго”

2. Словникова робота, обмін враженнями, бесіда за запитаннями підручника (вибірково)

3. Характеристика героїв (складання паспортів-характеристик, творів; робота в групах)

Матеріали для характеристик

Бріан де Буагільбер. соціальний статус та походження: знатність, багатство, перевага над багатьма іншими норманами (письменний, має вагу в суспільстві, нещирий; мужній боєць. До жінки ставиться як до своєї власності, хоча почуття у нього видно, що сильні; безчесний у ставленні до неї).

Ісаак. Має велике багатство, можливість утримувати у фінансовій залежності сильних людей. У нього постійний страх усе втратити. Ставлення до його єврейської національності змушує його постійно принижуватися. Найвищими цінностями для нього є гроші та дочка.

Ательстан Конінгсбурзький. Знатний, багатий, походить від короля Едуарда сповідника не завжди спроможний розпорядитися власною долею (надії на одруження), бажає жити за рахунок інших. Сильний та шляхетний – брав участь у звільненні полонених, відмовився від Ровени. Разом із тим негативно ставився до Ісаака.

Локслі. Йомен. Ватажок лісових розбійників. Вправний лучник, переможець турніру. Принциповий, не принижується перед сильними світу цього, наприклад перед принцем Джоном. Допомагає Чорному Лицареві.

Вамба. Вамба – людина, що вивищилася над своєю долею й активно втручається в події. Розум та гострий язик блазня: вміє постояти за себе і товариша. Волелюбний, критикує загарбників, правильно оцінює стан пригнобленого народу. Кмітливий, вміє гідно захистити господаря, має почуття справедливості та людяності: не дозволяє кинути напризволяще Ісаака з донькою, образити їх; для нього характерні вірність хазяїну та жертовність, хоробрість та розумна обережність (під час супроводження Ричарда).

Гурт. Виразник інтересів нижчих верств англійців, його найголовніша мрія – стати вільним, позбавитися рабського становища; він виявляє вірність хазяям та служить благородній ідеї, зброєносець у Айвенго; незважаючи на покарання, хоче визволити Седрика.

Седрик Сакс. Яскравий представник і виразник ідей англосаксів (навіть прізвисько говорить про це); виявляє прихильність до старовинних традицій та рідної мови, захищає її; пишається славою англосаксів (під час розповіді паломника на турнірі); він хоробрий, мужній, здатний захистити себе, своїх рідних, власні принципи. Сила Седрика – у його щирості, здатності прийти на допомогу; він щиро опікується леді Ровеною; гостинний до подорожніх під час негоди; уміє взяти під свій захист слабких (Ісаака і його доньку), винагороджувати і бути вдячним (Вамба, Гурт). Жертвує власними інтересами заради спільної справи: прагнучи прислужитися Англії, вигнав з домівки власного сина, щоб влаштувати шлюб Ательстана і Ровени; разом із тим – запальний, володіє рабами як рабовласник, несправедливий до Айвенго.

Ричард Левове Серце. Король у вигнанні, сильний, мужній, сміливий, справедливий, вдячний; підкреслює своє високе становище по відношенню до нижчих статусом; справжній лицар

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Вікторина для найуважніших

1) Як звали Айвенго? (Вілфред)

2) Що зображено на гербі Айвенго? (Вирваний із корінням дуб, напис “Позбавлений спадку”)

3) Хто такий Чорний Рицар? (Король Ричард)

4) Хто такий Рицар у синьому і яке в нього завдання? (Фіц-Урс, йому за завданням принца Джона треба було вбити короля Ричарда.)

VІ. Домашнє завдання

Знати зміст усього твору, уміти переказувати, виділяти головне, характеризувати героїв, висловлювати свої думки та враження.

VІІ. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа “Мікрофон”

– Продовжте речення.

“Із героїв найбільше враження на мене справили…”


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

В. Скотт “Айвенго”. Образи роману – БИЛИНИ ТА БАЛАДИ