В. Нестайко Тореадори з Васюківки. Смішне, комічне, романтичне у творі

Мета: виявити особливості смішного, комічного, романтичного

В пригодницькому творі, характеризувати вчинки героїв; розвивати вміння виразно читати, грамотно висловлювати свої думки, виділяти з інформації головне; виховувати активну життєву позицію, позитивні риси характеру.

Тип уроку: урок формування вмінь та навичок.

Обладнання: портрет В. Нестайка, підручник, ілюстрації учнів до твору, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки).

Коли людина сміється, вона зла не робить.

К. Паустовський

ХІД УРОКУ

І. Організація початку уроку.

Привітання, перевірка стану готовності учнів до уроку.

II. Актуалізація та корекція опорних знань, умінь, навичок.

Вікторина “Хто це?”

1. “Противна й плямиста, як географічна карта.” (Льоха Манюня.)

2. “Лайнувся, закашлявся, плюнув і почовгав за хату.” (Дід Варава.)

3. “Мисливець завзятий, на полюванні коли стріляє, ліве око онучею зав’язує.” (Дід Варава.)

4. “Депутат райради, ланкова кукурудзоводів.” (Явина мати.)

5. “Замість того, щоб заплакати, раптом як закричить:

– Опозогив! – Вона букву “р” не вимовляє. – Загаза чоггова!” (Ярииіка.)

6. “А взагалі характер… ого-го! Сталь, а не характер. Таких на мільйон лише один буває.” (Ява.)

7. “…навіть слова не сказав, тільки усміхнувсь і посварився пальцем, наче вчитель на недисциплінованого учня.” (Міліціонер.)

8. “…вона трохи психічна”. (Контрибуція.)

9. “Обличчя у нього сіре й плямисте, як торішнє листя. Губи тонкі і так стулені, мов у роті вода. Очі без вій, круглі й нерухомі, як у півня.” (Дід Варава.)

10. “…ото тигр! Ох же ж б’ється! Як влупить своєю кістлявою рукою по штанях – два дні чухаєшся.” (Дід Салимон.)

11. “…він ду-у-жже багато знав. Бо читав удень і вночі. І був для нас таким собі ходячим довідником.” (Карафолька.)

12. “Я був страшенно невезучий. Хоч би в що ми грали, мені завжди випадало бути чи то розбійником, чи злодієм, чи шпигуном, чи фашистом. Одним словом, ворогом.” (Павлуша.)

III. Повідомлення теми, мети і завдань уроку, мотивація учіння школярів.

1. Слово вчителя.

Сьогодні на уроці ми завершимо аналізувати твір В. Нестайка, визначимо елементи комічного, смішного та романтичного в пригодницькому творі, охарактеризуємо вчинки героїв Яви та Павлуші, виразно читатимемо уривки, які найбільше сподобалися у повісті.

2. Учні записують тему уроку в зошити.

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Слово вчителя.

Читаючи повість Всеволода Нестайка “Тореадори з Васюківки”, важко стримувати усмішку. Трилогія про пригоди двох друзів – це невичерпне джерело українського народного гумору, а гумористичність – найголовніша ознака стилю письменника, який постає перед читачем як неперевершений майстер сміху. Для письменника завжди важливими у творчості були, є і будуть жарт, гумор, сміх, тому він пише: “Веселі, дотепні люди – дуже, по-моєму, потрібні для життя, потрібніші за серйозних, поважних і суворих. Бо серйозні й поважні люди тільки наказують та покрикують. А якийсь жартун скаже дотепне слово – і одразу легше працювати людям, і робота ладиться, коли серед людей веселий чоловік”.

2. Методичний прийом “Перевтілення”.

Учні інсценізують комічні епізоди повісті “Тореадори з Васюківки”.

3. Теорія літератури.

Явища та образи в художній літературі, що викликають сміх через невідповідність між дією й наслідками, між метою й засобами досягнення її, називають комічним. Комічне буває різне за емоційним забарвленням: від добродушного гумору до нищівного сміху.

Комічне може досягатися різними засобами.

V. Первинне застосування нових знань.

Робота з текстом.

Учитель. Подумайте, будь ласка, і скажіть, за допомогою яких засобів творення комічного автор досягає того, що, читаючи повість “Тореадори з Васюківки”, ми не можемо стримати сміх?

(Діти визначають і називають засоби творення комічного в повісті, результати дослідження записують у таблицю.)

№ з|п

Засоби творення комічного

Приклади з повісті “Тореадори з Васюківки”

1

Надання предмету зображення невластивих йому рис.

“Таке катання було, на мою думку, образою для велосипеда”

2

Неграмотна дитяча мова (неправильне вживання звуків).

“зараза чортова”, “так тобі і треба”, “щоб ти розбив свою погану морду”

3

Вживання приказок, прислів’їв, фразеологізмів.

“причепився, як реп’ях до собачого хвоста”, “Міняв професії, як циган коні”, “Шукай вітра в полі”.

(Учні зачитують виписані вдома фразеологізми)

4

Несподівані порівняння.

“Очі – наче тракторні фари”, “Землю гребе ногами, як екскаватор”, “Ми заклякли, мов курчата перед шулікою”

5

Надання незвичних для тварин кличок.

Корова Контрибуція, бугай Петька, цап Жора, льоха Манюня

6

Використання зниженої лексики, лайливих слів.

“Вуха пообриваю і свиням викину”, “анциболотники”, “шминдрики”, “авантюрист шмаркатий”

7

Применшення (літота) й перебільшення (гіпербола).

“Життя в наших тілах лишилося процентів п’ять, не більше”, “трирічне дівча могло зараз нас брать за п’яти, кидать в торбу й нести на базар продавати по дві копійки за пучок”, “Батьки зробили нам чотириста двадцять восьме серйозне попередження по тому місцю, про яке при дівчатах не говорять”

8

Використання наукової чи професійної лексики в буденній ситуації.

“політ пройшов нормально”, “почуваю себе добре”, “невагомість і перевантаження перенесла задовільно”

9

Використання росіянізмів.

“триста лет”

10

Народна етимологія, перекручення персонажем слів, вимова яких для нього важка.

“йдіть учити вроки, екзамент на носі”

VI. Самостійне застосування учнями знань.

Вибірковий диктант. Робота в малих групах.

Учитель. Крім названих вами засобів комічного автор, щоб зробити розповідь яскравішою, образнішою, використовує різні художні засоби. Зараз я пропоную, об’єднавшись у три групи, виокремити з поданих художніх засобів епітети, порівняння, метафори.

(1 група – епітети, 2 група – метафори, 3 група – порівняння.)

Художні засоби:

Нам’яти вуха; сталь, а не характер; прекрасна, благородна ідея; причепилося те ім’я до нього, як реп’ях до собачого хвоста; найкращий друзяка; мисливець завзятий; розлючений бик; червоний, мов рак; все, що було поганого на дорозі, ми підібрали на свої штани і сорочки; очі, наче тракторні фари; славний, знаменитий, могутній єгипетський фараон; землю гребе, як екскаватор; схожий, як свиня на коня; червоно-біло-зелена каша; репаються смугасті бомби; страшнюче мурмило; ллється червона кавуняча кров.

VII. Підбиття підсумків уроку.

1. Проблемне запитання: з якою метою В. Нестайко у своєму творі використовує комічні ситуації?

(Комічне у художньому творі поглиблює наші знання про світ, допомагає боротися з недоліками в характері окремих людей і в суспільстві.)

2. Усна рефлексія.

– Про що ви дізналися на уроці?

– Що на уроці було цікавим?

– Чого навчилися?

– Чи задоволені ви власного діяльністю на уроці?

3. Оцінювання результатів навчальної діяльності учнів на уроці.

VIII. Повідомлення домашнього завдання.

1. Обсяг домашнього завдання для обов’язкового виконання: Підготуватися до складання узагальненої характеристики образів Яви і Павлуші.

2. Обсяг домашнього завдання для виконання за бажанням: Існує така думка, ніби пригодницький твір має розважальний характер, а його герої не зможуть навчити нас нічого корисного. Дати відповідь на запитання: “Чи може пригодницький твір навчити чогось корисного?”




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

В. Нестайко Тореадори з Васюківки. Смішне, комічне, романтичне у творі