В. Нестайко Тореадори з Васюківки. Мрія і дійсність у творі

Мета: продовжити опрацювання змісту твору, простежити, як зображується мрія і дійсність у стосунках і поведінці героїв; розвивати культуру зв’язного мовлення, формувати активну життєву позицію; прищеплювати повагу до дружби, працьовитості.

Тип уроку: урок формування вмінь та навичок.

Обладнання: портрет В. Нестайка, підручник, учнівські ілюстрації до твору, “Дерево порад”.

Все, що існує на світі, колись було мрією.

К. Сендберг, америк. поет

ХІД УРОКУ

I. Організація початку уроку.

Привітання, перевірка стану готовності учнів до уроку.

II. Актуалізація та корекція опорних знань, умінь, навичок.

Методичний прийом “Сніжна грудка”.

Учитель указує на школяра і говорить: “Слово!”, учень називає слово, яке стосується вивченої на попередньому уроці теми. Далі вчитель звертається до іншого школяра і говорить: “Речення!”. Цей учень називає речення з названим словом. Третій формулює запитання до цього речення, четвертий дає відповідь на це запитання і т. д.

Наприклад.

Слово. Тореадори.

Речення. Тореадори – учасники бою з биками.

Питання. Як це слово пов’язане з письменником В. Нестайком?

Відповідь. В. Нестайко – автор повісті “Тореадори з Васюківки”.

Слово. Ява.

Речення. Ява – один із головних героїв повісті “Тореадори з Васюківки”.

Питання. Хто потоваришував з Явою у четвертому класі?

Відповідь. Найкращим другом Яви став Павлуша.

III. Повідомлення теми, мети і завдань уроку, мотивація учіння школярів.

1. Слово вчителя.

Усі ми були колись маленькими, і в усіх нас були свої дитячі мрії. Ми, дорослі, мріємо і зараз і, мабуть, мріятимемо все своє життя. А хіба ж у цьому є щось погане? Вміння мріяти – це прекрасно! Адже мріючи, ми наближаємо себе до мети. Та дитячі мрії відрізняються від того, про що ми мріємо вже у дорослому віці. Ех, якби ж то можна було повернутися в дитинство, у свої дитячі мрії…

2. “Методика одного речення”. Учні зачитують і коментують зміст епіграфа уроку.

3. Учні записують тему уроку в зошити.

IV. Вивчення нового матеріалу.

Метод “Мозкова атака”. Робота з текстом.

Учитель. Діти, а чи можна Яву та Павлушу вважати романтиками, мрійниками?

Доведіть свою думку, посилаючись на текст твору.

Виразне читання місць у творі, де мова іде про мрії хлопчиків.

I група – уривок 1 – ” У нас була прекрасна благородна ідея… до…І зняла таки вереск, що причовгав дід. Ну і…”.

II група – уривок 2 – “Давай влаштуємо бій биків… до… Я забираю, але ти все одно боїшся…”

III група – уривок 3 – Слухай, – раптом каже Ява, – а давай зробимо підводного човна… до… аби підводний”.

VI група – уривок 4 – “Ти знаєш, Павлушо, а все ж нема на світі лучче, як стати міліціонером”… до… Я ж – ні…”.

V. Первинне застосування нових знань.

Аналіз ситуацій. Евристична бесіда.

– Чому хлопцям не вдалось побудувати метро?

– Чим же закінчився бій биків?

– Як ви думаєте, чи стане Павлуша льотчиком?

– А чому так часто змінює свої мрії про майбутню професію Ява?

– Чи візьмуть у міліцію Яву?

– Які риси притаманні міліціонерові?

– Чи є вони у хлопців, зокрема у Яви?

Висновок учителя. Гарні були мрії у наших героїв, але кожного разу вони розбивались об дійсність, не збувались.

VI. Самостійне застосування учнями знань.

1. Інтерактивна вправа “Дерево порад”.

Учитель. Чи співчуваєте ви героям повісті Яві та Павлуші? Порадьте їм, що треба зробити, щоб їхні мрії здійснились. Запишіть на листочках рішення-поради.

(Діти зачитують поради і прикріплюють до “Дерева порад”.)

2. Творча робота. Складання сенкану до слова “Мрія”.

Зразок:

Мрія.

Заповітна, бажана.

Окрилює, надихає, спонукає.

Дає людині крила щастя.

Політ.

VII. Підбиття підсумків уроку.

1. Стратегія “Мікрофон”.

Коли мрії збуваються?

2. Оцінювання навчальних досягнень учнів на уроці.

VIII. Повідомлення домашнього завдання.

1. Обсяг домашнього завдання для обов’язкового виконання: Виписати вжиті у повісті фразеологізми.

2. Обсяг домашнього завдання для виконання за бажанням: Підготувати інсценізацію комічного фрагмента повісті.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

В. Нестайко Тореадори з Васюківки. Мрія і дійсність у творі