В. ГОЛОБОРОДЬКО. “З ДИТИНСТВА: ДОЩ”, “Я ВПЛЕТЕНИЙ…”. ОСНОВНИЙ ПАФОС ПОЕЗІЙ

Мета: продовжити знайомити школярів з творчістю В. Голобородька, зокрема проаналізувати ідейно-художній зміст його програмних поезій, з’ясувати їх спрямованість, пояснити власне розуміння образу дощу; розвивати естетичне відчуття і смак, культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, увагу, спостережливість; формувати життєстверджуючі, оптимістичні настрої; виховувати почуття любові до рідного краю, відповідальність за збереження довкілля, творців прекрасного.

Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь.

Обладнання: портрет В. Голобородька, виставка його книжок, учнівські малюнки, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки).

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Перевірка домашнього завдання

III. Актуалізація опорних знань

Літературний диктант “Відомий В. Голобородько”

– З якої родини походить В. Голобородько? (Селянської)

– Назва села, де народився письменник. (Адріянопіль)

– Кореспонденту якого журналу В. Голобородько розповідав про початок свого дорослого життя? (“Україна”)

– Рік, коли Василь Іванович вступив до Київського університету ім. Т. Шевченка. (1964)

– Хто порадив В. Денисенку запросити на навчання до театрального інституту в режисерську групу В. Голобородька? (С. Параджанов)

– Де продовжував отримувати вищу освіту Василь Іванович з 1966 р.? (У Донецькому університеті)

– Автор забороненої праці, яку пропагував В. Голобородько серед студентів. (І. Дзюба “Інтернаціоналізм чи русифікація?”)

– Місто, де була видана книга В. Голобородька, заборонена на батьківщині. (Париж)

– Країна, в якій у 1983 році була видана антологія світової поезії під назвою “Від Рабіндраната Тагора до Василя Голобородька”. (Югославія)

– Де працював письменник після того, як його відрахували з університету? (На шахті, у радгоспі)

– Назва першої збірки В. Голобородька. (“Зелен день”)

– Рік видання збірки письменника “Ікар на метеликових крилах”. (1990)

ІV. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

V. Основний зміст уроку

1. Ідейно-художній аналіз поезії В. Голобородька “З дитинства: Дощ”

1.1. Виразне і усвідомлене читання твору.

1.2. Тема: звернення ліричного героя до дощика, щоб той його не намочив.

1.3. Ідея: возвеличення прагнення хлопчика порозумітися з дощиком.

1.4. Основна думка: з раннього дитинства кожна людина повинна осмислено сприймати будь-яке явище природи.

1.5. Жанр: поезія зі спогадів дитинства поета, поезія-замовляння.

1.6. Художні особливості твору.

1.7. Бесіда за питаннями.

– Що вам відомо про замовляння?

– Яким буває дощ у природі? Чи завжди він є вчасним?

– З яким настроєм звертається герой твору до дощика?

– Доберіть з поезії дієслова, які характеризують дощик як живу істоту.

– Як герой твору розуміється з природою?

– Дощик для хлопчика необхідність чи випадковість? Свою думку вмотивуйте.

– Чи боїться герой твору дощика? Чим це пояснити?

– Як, на ваш погляд, поставиться дощик до замовлянь героя?

– Що ви відчували, коли потрапляли під дощ?

– Які ви знаєте прикмети, загадки, прислів’я, приказки про дощ?

1.8. Додатковий матеріал про дощ як явище природи.

1.8.1. Прислів’я.

– Від дощу не у воду, а від вогню не в полум’я.

– Добре дивитися на дощ, стоячи під дахом.

– Дощ у жнива – як п’яте колесо до воза.

– Дощ іде, а гість їде.

– Чоловік – не глина, а дощ – не дубина, не розмочить і не поб’є.

– Дощ вимочить, сонечко висушить, буйні вітри голову розчешуть.

– Коробом сонце, а ситом дощ.

– Люди дякують дощеві, а подорожні лають.

– На дощі змокнеш і в плащі.

– Як нема дощу в час, то нема і хліба в нас.

– Як сіно косять, то дощів не просять: самі йдуть.

1.8.2. Загадки.

– Коли нема – чекають

Коли прийду – тікають.

– Мене частенько просять, ждуть,

А тільки покажусь –

Ховатися почнуть.

– Довго нема мене – усе в’яне,

А як пройду – знов оживає.

– Сонце вкрилося хмарами,

Хтось невидимий в імлі

Небо сірими нитками

Пришиває до землі.

2. Робота над поезією В. Голобородька “Я вплетений весь до нитки”

2.1. Виразне і вдумливе читання твору.

2.2. Тема: відтворення настрою ліричного героя, який разом із оточуючим світом отримує насолоду від теплого дощу.

2.3. Ідея: уславлення дощу, який надає цілющої сили всьому живому.

2.4. Основна думка: нічого немає кращого за домівку, “наповнену теплом, як гніздо”.

2.5. Жанр: пейзажна лірика.

2.6. Проблематика вірша:

– людина і довкілля;

– значення дощу в природі;

– рідна хата для кожної людини.

2.7. Художні засоби у творі.

2.8. Бесіда за питаннями:

– Що вам відомо про дощ як природне явище?

– Які твори художньої літератури про дощ вам відомі?

– Через що ліричний герой вплетений у зелене волосся дощу?

– Який колір переважає у творі? Про що це свідчить?

– Що намагався відтворити у вірші В. Голобородько?

– Чому волосся у дощу зелене?

– Що можна побачити, відчути під час читання вірша?

– Щоб ви порадили тим, хто потрапив під дощ?

VI. Підсумок уроку

Відтворити уявний малюнок до образу дощу (за програмовими поезіями В. Голобородька).

VII. Оголошення результатів навчальної діяльності

VIII. Домашнє завдання

Підготувати інформацію про лелеку; зробити малюнки на тему “Мої улюблені птахи”; опрацювати ідейно-художній зміст фрагменту поеми В. Голобородька “Лелека”.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

В. ГОЛОБОРОДЬКО. “З ДИТИНСТВА: ДОЩ”, “Я ВПЛЕТЕНИЙ…”. ОСНОВНИЙ ПАФОС ПОЕЗІЙ