В чужім краю і пташка не співає – Я – ТВОЯ КРОВИНКА, УКРАЇНО

Матеріал уроку. Калмицька народна казка “Казка про рідний край”.

Мета. Дати уявлення учням про калмицький народ; ознайомити із калмицькою народною казкою; навчити усвідомлювати повчальний зміст казки: давати оцінку героям, їх вчинкам і поведінці; розвивати творчу уяву, навички виразного читання, вміння працювати з текстом; сприяти бережному ставленню до всього живого.

Обладнання. Портрет калмика, карта, ілюстрації до казок.

Хід уроку

I. Організаційним момент.

II. Мотивація навчальної діяльності.

Заходь у казку! Тут тебе чекають…

Лише для тебе – бо, якщо захочеш,

Коня здобудеш, гору перескочиш

І на льоту впіймаєш ти Жар-птицю –

Свого життя найбільшу таємницю!

– Нас знову запрошують у казку.

– Чи любите ви слухати і читати казки?

– Яка ваша найулюбленіша казка?

– Чим казки так подобаються дітям?

– Як називається казка, яку створив народ чи написав письменник?

– На які групи поділяються казки? (Соціально-побутові, героїчні, чарівні, міфологічні.)

– За якими ознаками ви розрізняєте казки?

– Що спільного для всіх казок? (Вони виникли дуже давно і передавалися з покоління в покоління як усі книги мудрості.)

– А зараз давайте пригадаємо українські народні казки, які ми вивчали у цьому підручнику з літературного читання. Перегляньте ілюстрації до казок та спробуйте їх назвати. (Діти переглядають ілюстрації та називають казки.)

Вікторина “З якої це казки?”.

> “За синіми морями, за скляними горами жили собі чоловік із жінкою бідні-бідні, убогі-убогі! І був у них син Юрій*. (“Кам’яна держава”)

> “Та незлюбили його інші богатирі за те, що він своєю силою вихвалявся. Недаремно наказували йому діди, аби робив мовчки добро і нікому не казав, звідки в нього сила”. (“Ілля Муромець”)

> “А вона й нагадує парубкові, щоб він за одну ніч луг викорчував, ізорав, пшениці засіяв, ізжав її, копи поскладав, змолотив та щоб напік свіжихпаляниць і змії на сніданок подав до столу”. (“Яйце-райце”)

> “На коваля два роки треба вчитися – забагато, на шевця – два роки. А до кравця пішов – і за півроку навчився усього”. (“Ремесло царевича”)

> “От він віддав ті гроші, що мати йому дала на хліб, а собачку взяв і повів додому”. (“Про бідного парубка й царівну”)

> “Жили собі чоловік і жінка, та такі убогі – як церковні миші. А дітей мали стільки, що й забували, як котрого звати”. (“Золота пшениця”)

III. Повідомлення теми та мети уроку.

– Казки яких народів вам відомі?

Чи чули ви колись калмицькі народні казки? (Діти переглядають збірку з калмицькими казками та читають їх назви: “Півень і павич”, “Птах Куклухай”, “Скупий багатій”, “Ліве око хана”, “Добрий Овше”…)

– Що вам відомо про калмицький народ?

Слово вчителя.

У XVII ст. калмики рушили з Джунгарії (західної провінції Китаю) і оселились між Уралом та Волгою, а згодом поза нею, заснувавши Калмицьке ханство. Калмики під проводом своїх полководців брали участь у багатьох війнах Росії. Слава про їх подвиги чутна була по всій Європі. Польські королі домагалися найму калмицьких ескадронів, щоб на їх прикладі вчилися польські воїни.

Російська імперія поступово придушувала цей народ. Такі дії викликали спротив у калмиків. Деякі з них повернулися назад до Джунгарії, де розселилися на значній території західних провінцій Китаю. Решта народу залишилась та входить до складу Російської Федерації. Столиця Калмикії Еліста, що в перекладі з калмицького “злет” – піщаний.

Калмики розмовляють калмицькою мовою. Вони невисокого зросту, але кремезні, з різко окресленими вилицями, трохи приплюснутим носом, типово монгольським розрізом очей, смуглявою шкірою і чорним прямим волоссям.

(Учні переглядають портрети калмиків, розглядають місце розташування Калмикії на карті.)

– Сьогодні на уроці ми ознайомимося із калмицькою народною казкою. Спробуйте розшифрувати назву казки (запис на дошці).

КАМЗКАМПРОМРІДМНИЙМКРМАЙ

(У назві потрібно забрати букву “М”)

IV. Робота над калмицькою народною казкою “Казка про рідний кран”.

1. Читання казки вчителем до слів “і тихо заспівала”.

– Як починається казка?

– Де відбуваються описані події казки?

2. Читання казки учнями мовчки.

3. Гра “Так чи Ні”.

– Події у казці відбуваються в Канаді? (Ні)

– Імператору у подарунок калмики привезли пташку? (Так)

– Для пташки зробили срібну клітку? (Ні)

– Головним доглядачем за пташкою імператор призначив свого другого міністра? (Ні)

– Щоранку пташка співала для імператора? (Ні)

– Сад своєю красою зворушив пташку, і вона почала співати? (Ні)

– Три роки імператор возив пташку по всій країні? (Так)

4. Вправи на розвиток читацьких навичок.

> Гра “Дочитай рядок”.

> “Вона так співала…”

> “Першого свого…”

> “І хай вона…”

> “Імператор запросив…”

> “А коли зійшло сонце…”

> Читання “ланцюжком”.

V. Підсумок уроку.

– Що ви зрозуміли з уривка казки?

VI. Домашнє завдання.

Читати й переказувати уривок з казки “Казка про рідний край”. Дібрати прислів’я та приказки до змісту казки. За бажанням намалювати ілюстрацію до казки.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

В чужім краю і пташка не співає – Я – ТВОЯ КРОВИНКА, УКРАЇНО