Утвердження незламності духу і віри людини в життєвих випробуваннях, змаганні з долею у віршах Мріє, не зрадь, Contra spem spero. Алегоричні образи поезій. Романтичний пафос. Афористичність мови – НЕОРОМАНТИЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ О. КОБИЛЯНСЬКОЇ, ЛЕСІ УКРАЇНКИ

Мета: поглибити знання учнів про лірику Лесі Українки шляхом аналізу поезій “Мріє, не зрадь” і “Сопйа spem spero”; продовжити роботу над формуванням навичок виразного читання, ідейно-художнього аналізу тексту, розвитком зв’язного усного мовлення; допомогти учням відчути велику силу слова, його вплив на почуття, думки, волю, характер людини і здатність отримувати морально-естетичне задоволення від художнього твору; виховувати любов до художнього слова та поезії Лесі Українки.

Обладнання: тексти віршів “Мріє, не зрадь!”, “Contra spem spero”.

Теорія літератури: художнє читання, символічність, романтичний образ, контраст, афористичність, актуальність твору, романтичний образ.

Тип уроку: комбінований.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Слово вчителя. Недарма кажуть, що людина жива “не хлібом єдиним”: їй потрібна ще й краса, яку несуть споглядання природи, гармонійні людські стосунки, твори мистецтва, музика, вірші…

Саме про вірші Лесі Українки, які надають поетесі можливості злетіти на крилах натхнення над світом буденності, взявши із собою і читача, піде мова на уроці. Тільки їх краса повністю відкриється лише тоді, коли вони будуть майстерно прочитані. На цьому уроці ми продовжимо роботу над удосконаленням уміння виразно читати вірші.

1. Перевірка домашнього завдання

Заслуховування коментарів учнів до вислову О. Маковея.

Творчість поета – це сповідь і розповідь про себе, погляд на свою долю. Погляд Лесі Українки на своє життя і долю був дійсно “сумовитий”. Причина в тому, що життя видатної доньки українського народу було сповнене боротьби з важким недугом (“Хто вам сказав, що я слабка”), відчаю після втрати коханої людини (“Квіток, квіток…”), самотності (“Ви щасливі пречистії зорі”). Тільки злиття з природою давало письменниці відчуття гармонії, якої їй не вистачало в житті.

А ще в її житті була боротьба, а зброєю стало слово.

Поет – друг та захисник народу. Таким постає він у поемі Лесі Українки “Давня казка”, яка увійшла у першу збірку творів “На крилах пісень”. Тоді письменниця вже була зрілим майстром. Служіння літературі, поневоленому народові Леся Українка розуміла як участь у революційній боротьбі. На той час вона своїм життям, своєю невтомною працею показала, яким повинен бути народний поет. У її віршах лірична героїня є патріотом, мужньою, незламною, витривалою, волелюбною людиною. яка, попри все, залишається чуттєвою, жіночною та ніжною. Але ця вольова, сильна, непокірна жінка трагічно самотня.

Цей короткий огляд життя і творчості видатної поетеси пояснює вислів Осипа Маковея.

2. Тематичний словниковий диктант “Риси романтичного героя”

Самотній, вольовий, сильний, непересічна особистість, трагічний, бунтар, вигнанець, суперечливий, індивідуаліст, розчарований.

IІI. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

Мета уроку – проаналізувати ідейно-художній зміст поезій, звернути увагу на алегоричний образ поезій, афористичність мови поетеси.

IV. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слово вчителя

Ліра видатної української поетеси співала недовго, але кожен її звук зачіпав серце кожного, хто її слухав. це стосувалося і її сучасників, і сучасників наших. Вона була “співачкою досвітніх огнів”, але струни поетичної ліри Лесі Українки не раз озивалися і ніжними, сокровенними тонами. Лірика її різнобарвна, як кольори веселки. Кількість читачів, яким до серця її вірші, дуже велика, адже кожен знаходить у її поезії щось близьке для себе. Можна припустити, що у кожного учня класу є вірш письменниці, який викликає в нього особливі почуття.

2. Бесіда з учнями

Ø Які вірші з творчого доробку видатної українки приваблюють вас найбільше? чому?

Ø Які почуття ліричної героїні вам близькі та знайомі?

Ø Як вплинули на вашу душу поезії Лесі Українки?

Ø Чи можете ви сказати, що вони вас чогось навчили?

Ø Про що б ви спитали авторку, як би була така можливість?

Ø Чи викликала поезія Лесі Українки бажання писати власні вірші? Про що?

3. Підготовка до аналізу вірша “Contra spem spero”

Слово вчителя

Поезія “Contra spem spero”, назва якої у перекладі з латинської мови означає “без надії сподіваюсь”, написана 19-річною Лесею Українкою. У цей період перед нею постав вибір: чи бути скореною важкою недугою (і не тільки фізично), чи перемогти. Леся не піддалася, вона поставила перед собою мету – і перемогла. Наперекір зловісним “осіннім хмарам” вона відчула жагучу потребу жити повноцінним життям, про що написала у листі до брата (відомого у літературі як Михайло Обачний): “Любий Миша! я воскресла! От і знов беруся здіймати “сізіфовий камінь” догори!.. Позволь при сій нагоді навести тобі цитату з мого нового безнадійно-надійного вірша:

Я на гору круту крем’яную

Буду камінь важкий підіймать

І, несучи вагу ту страшную,

Буду пісню веселу співать”.

4. Зразкове виразне читання учнем (або прослуховування аудіозапису виконання вірша професійним декламатором) вірша “Contra spem spero”

Гетьте, думи, ви, хмари осінні!

То ж тепера весна золота!

Чи то так у жалю, в голосінні

Проминуть молодії літа?

Ні, я хочу крізь сльози сміятись,

Серед лиха співати пісні,

Без надії таки сподіватись,

Жити хочу! Геть думи сумні!

Я на вбогім сумнім перелозі

Буду сіять барвисті квітки,

Буду сіять квітки на морозі,

Буду лить на них сльози гіркі.

І від сліз тих гарячих розтане

Та кора льодовая, міцна,

Може, квіти зійдуть – і настане

Ще й для мене весела весна.

Я на гору круту крем’яную

Буду камінь важкий підіймать

І, несучи вагу ту страшную,

Буду пісню веселу співать.

В довгу, темную нічку невидну

Не стулю ні на хвильку очей,

Все шукатиму зірку провідну,

Ясну владарку темних ночей.

Так! я буду крізь сльози сміятись,

Серед лиха співати пісні,

Без надії таки сподіватись,

Буду жити! Геть думи сумні!

5. Аналіз вірша “Contra spem spero”. Бесіда з класом

Ø Визначте провідну думку поезії. (Вболівання за долю рідного народу, місце особистості в суспільному житті, заперечення пасивного співчуття стражданням народу)

Ø Як поетеса розуміє своє місце у суспільстві? (Активна життєва позиція: “Я на вбогім сумнім перелозі Буду сіять барвисті квітки, Буду сіять квітки на морозі…” “В довгу, темную нічку невидну Не стулю ні на хвильку очей, Все шукатиму зірку провідну, Ясну владарку темних ночей”)

Ø Які рядки з цього вірша, на вашу думку, під час декламації слід прочитати найбільш емоційно. (Гетьте, думи, ви, хмари осінні! / То ж тепера весна золота! / Чи то так у жалю, в голосінні / Проминуть молодії літа? / *** / Так! я буду крізь сльози сміятись, / Серед лиха співати пісні, / Без надії таки сподіватись, / Буду жити! Геть думи сумні!)

Ø Як використовується контраст у поезії. Наведіть приклад. (“…Я хочу крізь сльози сміятись, Серед лиха співати пісні, Без надії таки сподіватись”; “несучи вагу ту страшную, Буду пісню веселу співать”; “Буду сіять квітки на морозі”)

Ø Дайте характеристику ліричної героїні вірша. (Сильна, незламна, вольова особистість, яка сповнена мрій і сподівань на краще, готова битися до перемоги)

Ø Доведіть символічність твору. (Символічними є образи, поєднані у пари за принципом контрасту – осені і весни, сумного перелогу і барвистих квіток, льодової кори й гарячих сліз, важкого каменя і веселої пісні, темної ночі і провідної зірки. У поезії імперію, яка запроваджувала політику утисків, заборон і рабської покори, символічно названо “довгою темною нічкою невидною”. На “вбогім сумнім перелозі” “барвисті квітки” символізують волелюбні визвольні ідеї. Символічним образам, які уособлюють самодержавство (“льодова кора”, “крута, крем’яна гора”, “темна ніч”), протиставлені ті, що символізують визволення (“барвисті квіти”, “весела весна”, “зірка провідна” (прийом контрасту))

Ø Які романтичні образи створено авторкою? (Лірична героїня – самотня, трагічна, вольова, незламна. Вона протистоїть імперії, але ця непересічна особистість, яка веде відчайдушну внутрішню боротьбу зі своєю недугою і зовнішню – зі самодержавством своїм словом, – незламний борець) т Знайдіть рядки, які можна вживати як афоризми. (Як афоризми звучать усі протиставлення: “Гетьте, думи, ви, хмари осінні! То ж тепера весна золота!”)

Ø Які ще художні засоби використано в поезії і з якою метою? (Епітети – “хмари осінні”, “весна золота”. Вони підкреслюють оптимізм героїні. Внутристрофічна анафора – “Буду сіять” – надає героїні відчуття впевненості у своїх діях. Градація – наростання настрою непохитності прийнятого рішення: “хочу крізь сльози сміятись”, “Я на гору круту крем’яную Буду камінь важкий підіймать”, “Буду пісню веселу співать”., “я буду крізь сльози сміятись”, “Буду жити! Геть думи сумні!”)

Ø Визначте віршовий розмір, спосіб римування та риму. (Анапест, перехресне римування, чоловіча рима)

Ø Знайдіть алюзію в поезії. (“Я на гору круту крем’яную буду камінь важкий підіймать” – ці рядки нагадують міф про Сізіфа, який такий же важкий камінь намагався закотити на гору)

Ø Чи співпадає життєва позиція ліричної героїні вірша зі ставленням самої авторки до життя? (Поезія “Contra spem spero” є своєрідною програмою дій, це гімн життю і боротьбі. Повставши проти духовної деградації, яку нав’язувала поетесі її фізична недуга, вона виграла свою “весну золоту”)

6. Постановка завдань для виконання

Відтворення емоційної насиченості твору, розуміння ідейно-художнього смислу, а не лише фактичного змісту тексту, вміння висловити своє особисте ставлення, передати зміст і настрій слухачам.

7. Аналіз вірша “Мріє, не зрадь”

Ø Назвіть адресата звернень ліричної героїні. (Мрія)

Ø Знайдіть у тексті поезії характеристику мрії. (У неї вкладена “остання надія”, вона – “світло безсонних очей”, мрія повинна залишитися живою і втілитися в життя, вона – літає орлом над ліричною героїнею, заради неї лірична героїня хоче бути крилатою і навіть згодна віддати за неї життя)

Ø Визначте загальний настрій вірша. (Оптимістичний)

Ø Назвіть ключові мотиви твору (Мрія і призивання майбутнього)

Ø Чи можна стверджувати, що шлях до мрії – легкий? (Ні, життя ліричної героїні на шляху до мрії – постійні змагання з долею, з випробуваннями життя)

Ø Дайте характеристику ліричної героїні? (Вона незламна, сильна духом, не звертає з наміченого шляху, хоче жити повноцінним життям: “Дай мені крила свої, хочу їх мати сама, Хочу дихать вогнем, хочу жити твоєю весною”)

Ø Що, на вашу думку, символізує мрія, заради якої лірична героїня вірша “давно інших мрій відреклася”? (Це щасливе майбутнє країни та її народу, заради якого лірична героїня згодна віддати всі свої сили, натхнення і навіть життя: “Вже ж тепера мене не одіб’ють від тебе примари, Не зляка ні страждання, ні горе, ні смерть”)

Ø У листі до Павлика від 10.IV.1903 р. Леся Українка ставить вимогу до революційного борця зробити своє слово конкретно-дійовим, таким, що не терпить зради. Знайдіть у тексті твору рядки, які повторюють цю думку. (Мріє, станься живою! Слово, коли ти живе, статися тілом пора)

Ø Визначте головний мотив поезії. (Прагнення волі, уславлення подвигу борців за волю)

Ø Назвіть неоромантичні риси сюжету та ліричного героя. (Боротьба за свободу. Ліричний герой – сильна особистість, здатна спалити мости за собою, здатна на подвиг, самозречення, самопожертву заради мети – свободи батьківщини. Використовуються асоціативні образи, образи-символи (мрія – символ прагнення волі. Орел – символ волі))

Ø Знайдіть у творі ознаки вітаїзму. (Ствердження життєвості, незнищенності нації. Гуманістичний пафос)

V. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО

1. Робота по варіантах

Запишіть ланцюжок емоцій ліричної героїні, які складають сюжетну основу вірша “Мріє, не зрадь” (І варіант), “Contra spem spero” (ІІ варіант).

2. Фронтальне опитування

Ø Які художні засоби найчастіше використовуються у віршах? Назвіть їх і наведіть приклади з вивчених творів.

Ø Дайте визначення афоризму. яку мову називають афористичною?

Ø Сформулюйте визначення актуальності твору.

Ø Назвіть ознаки романтичного образу.

Ø Поясніть поняття “контраст”.

Ø Дайте визначення медитативної лірики. Наведіть приклади (у тому числі й зі світової літератури).

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Закінчіть речення:

□ На цьому уроці я дізнався нового…

□ Хочу дізнатися докладніше про…

□ Особливі почуття в мене викликав вірш., тому що…

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Опрацювати матеріал уроку, повторити правила виразного читання, засоби виразного читання.

Підготувати виразне читання вірша “Contra spem spero”.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Утвердження незламності духу і віри людини в життєвих випробуваннях, змаганні з долею у віршах Мріє, не зрадь, Contra spem spero. Алегоричні образи поезій. Романтичний пафос. Афористичність мови – НЕОРОМАНТИЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ О. КОБИЛЯНСЬКОЇ, ЛЕСІ УКРАЇНКИ