УТІЛЕННЯ РІЗНИХ ФОРМ ЕСТЕТИЗМУ В ОБРАЗАХ БЕЗІЛА ХОЛЛОРДА, ЛОРДА ГЕНРІ ТА ДОРІАНА ГРЕЯ (ЗА РОМАНОМ О. УАЙЛЬДА “ПОРТРЕТ ДОРІАНА ГРЕЯ”) – ТРАДИЦІЇ І НОВАТОРСЬКІ ЗРУШЕННЯ В ПОЕЗІЇ СЕРЕДИНИ – ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ XIX СТ

Мета: формування предметних компетентностей: простежити особливості розв’язання питання про сенс краси у творчості різних письменників; розкрити філософсько-естетичну проблематику роману О. Уайльда; розвивати у старшокласників уміння аналізувати образи літературних персонажів, аргументовано доводити свою думку, посилаючись на різні джерела інформації; виховувати у старшокласників потребу у високих естетичних ідеалах; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: розвивати навички оцінювання культурно-мистецьких явищ; комунікативної: розвивати навички роботи в парі та в колективі; інформаційної: розвивати навички роботи із підручником та уміння критично оцінювати теоретичний матеріал; загальнокультурної: прищеплювати прагнення літературної освіти, естетичний смак; розширювати світогляд школярів.

Тип уроку: урок формування вмінь та навичок.

Обладнання: портрет письменника, видання його твору, ілюстрації до нього.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання

2. Коментування парадоксів О. Уайльда про мистецтво учнями

Висновок. “Портрет Доріана Грея” – роман про красу зовнішню і внутрішню, про їх співвідношення в людині. Письменник утвердив своєрідний культ краси, заявивши, що мистецтво вище життя, що не воно породжує дійсність, а дійсність має наслідувати мистецтво, яке понад життя.

III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель. “Людина – коваль свого щастя” – говорить народна мудрість. Так це чи ні, коли ми поглянемо на уайльдівських героїв? Можливо, є ще “ковалі”, які із задоволенням експериментують, підкоряють когось своїй волі та розуму, не замислюючись над наслідками й залишаючись “у тіні”? Про це ми й поговоримо сьогодні на уроці.

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Робота над системою образів роману (в групах)

1-ша група – характеризує образ лорда Генрі.

– Чим Доріан цікавий Генрі Уоттону?

– Чи можна Генрі Уоттона вважати духовним наставником Доріана Грея?

– Виразно прочитайте роздуми лорда Генрі про красу [молодість]. Визначте, як вони вплинули на Доріана.

– Чи можна лорда Генрі назвати моральною людиною? (Безіл Голуорд відзначає подвійну сутність лорда Генрі: “Дивна ти людина! Ніколи не говориш нічого морального і ніколи не робиш нічого аморального. Твій цинізм – тільки поза”. Всі слова і дії лорда Генрі стосовно Доріана Грея послідовні й переслідують певну мету. Лорд Генрі не збирається розбещувати головного героя, адже згідно з його теорією, це знищить прекрасний образ Доріана. Навпаки, він прагне зробити все, аби зберегти красу свого друга. Перше, що робить лорд Генрі,- намагається переконати Доріана в цінності молодості й краси. І ця спроба увінчалася успіхом. Роздуми Генрі Уоттона спонукали Доріана прагнути вічної молодості. Отже, навіть не будучи аморальним у власних вчинках, можна привчити інших людей жити аморально.)

2-га група – характеризує образ художника Безіла.

– Які репліки Безіла Голуорда співзвучні з передмовою до роману?

– Яке враження справив на Голуорда Доріан Грей?

– Чому Голуорд не хоче його знайомити з лордом Генрі?

– Яке місце посів Доріан у житті художника?

– Чому письменник приготував для Голуорда таку страшну смерть? (Безіл Голуорд помітив у Доріані Греї не лише його зовнішню красу, а й внутрішню чистоту, яку ця краса відображала. Портрет, написаний художником, насправді відображав не лише головного героя, а й уявлення про прекрасне власне Безіла Голуорда, який вбачав у юнакові свій ідеал. Художник прагнув втілити у творі гармонію тіла і душі. Однак О. Уайльд не ідеалізує образ свого героя, показує лицемірство художника, який надає можливість іншим проживати те, про що він пише.)

3-тя група – характеризує образ автора в романі.

О. Уайльд втілив свою філософію в кожному з головних героїв роману. Схематично це можна зобразити так:

Висновок. Немає прямих відомостей про те, чи є в романі “Портрет Доріана Грея” автобіографічні моменти. Через погляди О. Уайльда на мистецтво (“Життя наслідує Мистецтво значно більше, аніж Мистецтво наслідує Життя”), мабуть, їх там і не може бути. І все ж, його естетика і всі її аспекти так чи інакше втілилися в образах дійових осіб роману. Герої твору розмірковують над тими самими проблемами, що й автор (“взаємини” Мистецтва, Митця, Краси, Правди та ін.).

2. Повідомлення результатів роботи груп

3. Постановка та розв’язання проблемного питання

– Які думки автора висловлює (чи підтверджує) Сібіла Вейн? (Тільки в Мистецтві краса. Доріанові Грею Сібіла Вейн подобалася лише в різних театральних образах. Коли вона виявила справжні почуття і з’‎явилася в природному вигляді, то викликала в героя тільки огиду. Потім це призвело дівчину до самогубства, але Доріан, за порадою друга, припинив думати про неї, адже страждання неестетичні.)

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Інтерактивна вправа “Мікрофон”

– Продовжте речення:

– Моє зацікавлення (співчуття, осуд…) викликали такі герої роману… .

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Уміти характеризувати героїв роману за втіленням у їхніх образах різних аспектів естетизму.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

УТІЛЕННЯ РІЗНИХ ФОРМ ЕСТЕТИЗМУ В ОБРАЗАХ БЕЗІЛА ХОЛЛОРДА, ЛОРДА ГЕНРІ ТА ДОРІАНА ГРЕЯ (ЗА РОМАНОМ О. УАЙЛЬДА “ПОРТРЕТ ДОРІАНА ГРЕЯ”) – ТРАДИЦІЇ І НОВАТОРСЬКІ ЗРУШЕННЯ В ПОЕЗІЇ СЕРЕДИНИ – ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ XIX СТ