УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 4. ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ. “МИКИТА КОЖУМ’ЯКА – НАШ НАЩАДОК І НАШ ГЕРОЙ”. НЕВЕЛИКИЙ ПИСЬМОВИЙ ТВІР-КАЗКА – Світ фантазії, мудрості (продовження)

Мета:

– навчати школярів висловлювати власні версії пригод Микити Кожум’яки; закріпити знання, які учні здобули на попередніх уроках;

– розвивати творчу уяву, логічне мислення, фантазію, вміння грамотно викладати свої міркування, поєднуючи їх з фактичним матеріалом;

– виховувати істинну любов до Батьківщини, прагнення присвятити своє життя Україні.

Тип уроку: урок розвитку мовлення.

Обладнання: підручник.

Вітчизна – це не хтось і десь,

Я – теж Вітчизна.

І. Світличний

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Гра “Так – Ні”

1. Князь із Княгинею сумували, бо повинні були віддати Змію улюбленого сина? (Ні)

2. Посланець Змія був “чорний та окатий, як та ніч”? (Так)

3. Народ боявся Змія? (Так)

4. Князь зібрав Воєвод, щоб повідомити їм про своє рішення добровільно віддати Змію доньку? (Ні)

5. Чи всі воєводи одностайно погодилися з Князем боротися проти Змія? (Ні)

6. Трирічним Микита міг побороти свого батька? (Так)

7. Микита брутальний, злий, жорстокий? (Ні)

8. У Микити було п’ятеро братів? (Ні)

9. Микита одразу погодився боротися зі Змієм? (Ні)

10. Замок Змія був похмурий, темний? (Ні)

11. Чи важко було Микиті боротися зі Змієм? (Так)

12. Микита врятував Князівну від Змія. (Так)

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Слово вчителя

Хто не знає легендарного киянина героя українських казок та билин славетного богатиря-змієборця – Кирила Кожум’яку? Лише він завдяки своїй силі і мужності здатен був урятувати київські землі від страшного змія. Багато українських письменників зверталися у своїх творах до образу цього силача. Головним героєм багатьох літературних казок став не сам славетний богатир, а його син Микита. Чудовий твір Олександра Олеся підтвердив нашу думку про велику любов до рідної землі та готовність Микити боротися за неї.

2. Робота з епіграфом

(Учитель читає вголос епіграф уроку, коментує його, залучає до бесіди учнів.)

· Як ви гадаєте, чи має право Микита промовити слова І. Світличного, які ми взяли як епіграф? (Звичайно, адже він не залишився осторонь від проблем рідної землі, а, ризикуючи власним життям, боровся за її волю.)

IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

(Учні записують у зошити тему уроку, епіграф)

V. ЗМІСТ РОБОТИ

1. Бесіда

· Сьогодні на уроці ви придумуватимете власні варіанти пригод та подвигів Микити Кожум’яки, створюватимете невеликі твори-казки. Пригадайте, що таке казка.

· Які особливості казок?

2. інструктаж щодо написання казки.

· Оберіть тему казки.

· Визначте, які герої діятимуть у казці.

· Що трапиться з головним героєм (за частинами сюжету)?

· Чи будуть у нього чарівні предмети? Які?

· Як головний герой долає труднощі?

3. Читання учителем прикладу твору-казки

4. Написання учнями твору-казки

IV. ПІДСУМОК УРОКУ

Слово вчителя

Я бажаю, щоб надзвичайна сила духу, віра в себе, прагнення допомогти рідній країні були для вас не казковими, а справжніми рисами характеру. Прагніть цього, виховуйте в собі мужність і відвагу, вірність Батьківщині.

V ІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Прочитати повість Зірки Мензатюк “Таємниця козацької шаблі”.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 4. ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ. “МИКИТА КОЖУМ’ЯКА – НАШ НАЩАДОК І НАШ ГЕРОЙ”. НЕВЕЛИКИЙ ПИСЬМОВИЙ ТВІР-КАЗКА – Світ фантазії, мудрості (продовження)