УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 2. НАПИСАННЯ ПРОДОВЖЕННЯ ПРИГОДИ АЛІ ТА ЇЇ НОВИХ ДРУЗІВ – Світ фантазії, мудрості (продовження)

Мета:

– навчати школярів висловлювати власні версії подальшого розвитку подій твору Г. Малик “Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії”; закріпити знання, які учні здобули на попередніх уроках;

– розвивати творчу уяву, логічне мислення, фантазію, вміння грамотно викладати свої міркування, поєднуючи їх з фактичним матеріалом;

– виховувати дбайливе ставлення до свого життя, до інших людей, відповідальності за свої вчинки.

ТИП уроку: урок розвитку мовлення.

Обладнання: підручник.

Політ ідей – така сама реальність, як вітер, як політ пташки.

Річард Бах

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Бесіда

· Що найбільше збентежило вас у творі Г. Малик “Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії”? (Казкові пригоди, у ЯКІ потрапила дівчинка АЛЯ.)

· Які проблеми намагається вирішити автор у творі? (Добро і ЗЛО, відповідальність за свої вчинки, вміння долати перешкоди на шляху до мети.)

· Хто з героїв вам найбільше сподобався і чому? (Аля, тому що вона не тільки зуміла стати іншою, але й примусила недоладян задуматись над своїм життям і змінити його.)

· Над чим вас спонукає замислитися письменниця після прочитання повісті-казки? (Над тим, що розпочате діло треба доводити до кінця.)

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Слово вчителя

Дорогі друзі! У мене для вас сюрприз. На першому уроці ви мали змогу поставили запитання Г. Малик, а сьогодні ми отримали від неї телеграму, у якій письменниця звертається до нас з незвичайним проханням.

“Шановні п’ятикласники, мені дуже приємно, що ви прочитали мою повість-казку про пригоди дівчинки Алі в країні Недоладії. У мене для вас ще одне завдання: напишіть продовження пригоди моєї героїні та її нових друзів. З повагою, письменниця Галина Малик”.

Отже, сьогодні на уроці ви маєте уявити, що ви – письменники – і виконати завдання письменниці.

2. Робота з епіграфом

(Учитель читає вголос епіграф уроку, коментує його, залучає до бесіди учнів.)

Американський письменник Річард Бах упевнений: “Політ ідей – така сама реальність, як вітер, як політ пташки”. І я вірю, що ваші ідеї злетять високо-високо, як і ваші оцінки.

IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

(Учні записують у зошити тему уроку, епіграф)

V. ЗМІСТ РОБОТИ

1. Зачитування вчителем зразка продовження повісті-казки

Швидко біжить час. Аля давно дошила рушничок і подарувала його бабусі. Вона дуже змінилася. Тепер дівчинка всі свої справи доводила до кінця. Про пригоди в Недоладії їй нагадував портрет Недорадника, що висів на стіні. Аля часто згадувала своїх нових друзів і сумувала за ними.

Одного дня в квартиру навпроти поселились нові сусіди. У них була маленька дівчинка Ніна. Аля не раз чула, як сусідка докоряла своїй донечці за незакінчені справи, і вирішила допомогти їй. Вона запросила Ніну до себе, розповіла їй про свої пригоди в казковій країні, показала портрет Недорадника.

“О, який він злий! – вигукнула Ніна. Вона зняла портрет зі стіни, гумкою витерла голову в Недорадника і заходилась малювати нову. Скоро на дівчат з портрета дивилось добре й усміхнене обличчя. “От молодець,- почувся раптом чийсь голос,- а тепер, Ніно, біжи і закінчуй інші свої справи”. Аля оглянулась і побачила Недочеревика. Він був за Ніною, бо в неї назбиралось 99 незакінчених справ. Дівчинка дуже зраділа гостю. Він розповів, що недоладини старанно працюють, у країні багато чого змінилось. Але у нього, на жаль, справ не поменшало, бо дуже багато людей не доводить до ладу те, що почали. Настав час прощатись. “Пане раднику,- звернувся Недочеревик до портрета,- вам теж пора додому. Мудрі поради потрібні всім. Портрет засвітився дивним світлом і посеред кімнати постав усміхнений Недорадник. Разом з Недочеревиком вони швидко вилетіли у вікно. А дівчинка Аля дивилась їм услід і посміхалась. Вона вірила, що обов’язково ще зустрінеться зі своїми новими друзями.

2. Бесіда

· Чи сумувала Аля за своїми друзями? (Так, сумувала.)

· Що, на вашу думку, змінилося в країні Недоладії? (Недоладяни почали самі завершувати ту роботу, яку приносив їм Недочеревик.)

· Чи могла Аля зустрітись зі своїми друзями в майбутньому? За яких обставин? (Так, могла. У когось із її друзів теж могли бути незавершені справи, і їх теж міг навідати Недочеревик.)

3. Самостійна робота учнів

4. Презентація дитячих версій закінчення твору

(Учні зачитують свої версії продовження твору Г. Малик “Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії”.)

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

1. Рефлексія

(Фрази записані на дошці, учні по черзі продовжують одну фразу за бажанням.)

– У ролі письменника мені було…

– Я думаю, що писати твори…

2. Слово вчителя

Сподіваюся, шановні письменники, усі дописали твори до кінця?

Наполегливо йдіть до своєї мети, долайте всі перешкоди на шляху до своєї мрії. Будьте щирі, відкриті до людей. Творіть добро, і воно до вас вернеться сторицею.

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Дати усну відповідь на запитання “Що треба робити, щоб не потрапити до країни Недоладії?”.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 2. НАПИСАННЯ ПРОДОВЖЕННЯ ПРИГОДИ АЛІ ТА ЇЇ НОВИХ ДРУЗІВ – Світ фантазії, мудрості (продовження)