УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. “ШЕВЧЕНКОВЕ СЛОВО В ВІКАХ НЕ СТАРІЄ…” – РОЗДІЛ П’ЯТИЙ. ВИДАТНІ УКРАЇНСЬКІ ПИСЬМЕННИКИ
Мета: глибше ознайомити учнів із життям і творчістю Т. Г, Шевченка; вчити сприймати зміст поезії, відображати його у малюнках; розвивати пам’ять, мислення, увагу, вміння робити самостійні висновки; виховувати почуття любові і поваги до світлого образу поета-мислителя Т. Г. Шевченка.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Акровірш
Ти мусиш нам співця назвати,
Адже умів лише він один
Рабів німих так захищати,
А хто так оспівав, як він,
Садок вишневий коло хати?
Д. Білоус
– Сьогодні ми будемо говорити про незвичайну людину. Людину, яка і по цей день є “володарем душ”. Ця людина – український поет, художник, філософ, народний учитель – Т. Г. Шевченко.
III. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Робота в групах
Гра “Чи знаєте ви твори Т. Шевченка?”
– Дивлюсь, аж світає,
Край неба палає,
Соловейко в темнім гаї
Сонце… (зустрічає).
– Не називаю її раєм,
Тії хатиночки у… (гаї).
– Тече вода з-під явора
Яром на долину.
Пишається над водою
Червона… (калина).
– Садок вишневий коло хати,
Хрущі над вишнями гудуть,
Плугатарі з плугами йдуть,
Співають ідучи… (дівчата).
– Встала весна, чорну землю
Сонну розбудила,
Уквітчала її рястом,
Барвінком… (укрила).
– Як умру, то поховайте
Мене на могилі.
Серед степу широкого
На Вкраїні… (милій)
– Зоре моя вечірняя,
Зійди над горою,
Поговорим тихесенько
В неволі з… (тобою).
– І досі сниться: під горою,
Меж вербами та над водою,
Біленька… (хаточка)…
– По діброві вітер виє,
Гуляє по полю,
Край дороги гне тополю
До самого… (долу).
2. Конкурс на краще читання з пам’яті віршів Т. Г. Шевченка
3. Гра “Чи уважний ти читач?”
Тестування за оповіданням Оксани Іваненко “Чабан, маляр, кухар”
1. За чим спостерігав Тарас, пасучи овець?
А) За хмарами;
Б) за сонцем;
В) за рікою.
2. Хто заспокоював Тараса?
А) Катерина;
Б) мати;
В) Оксана.
3. Ким мріяв бути Тарас?
А) Поетом;
Б) малярем;
В) співаком.
4. Що казали люди про Тараса?
А) Талант;
Б) здібний;
В) ледащо.
5. За чим хлипнівський дяк послав Тараса до управителя?
А) За грошима;
Б) за дозволом;
В) за листом.
6. Куди управитель вирішив відправити Тараса?
А) До пана Енгельгардта;
Б) до хлипнівського дяка;
В) до сусідського пана.
Відповіді: 1а; 2в; 3б; 4в; 5б; 6а.
4. Гра “У художньому музеї”
Учні презентують свої ілюстрації до улюблених творів великого Кобзаря.
5. Уявна подорож картинною галереєю Т. Г. Шевченка
– Т. Г. Шевченко – уславлений народний поет, геніальний Кобзар України – був також великим живописцем і графіком. Багато своїх живописних творів залишив він у спадок. Спадщина великого поета і художника стала дорогоцінним надбанням української й світової культури. Його самовіддана творчість проторувала широкий шлях для розвитку українського мистецтва. Тарас Шевченко – неповторне явище в історичному і культурному розвитку людства.
1) Картина “Автопортрет”.
– Високе чоло свідчить про глибокий розум. Ми відчуваємо, як його переповнюють думки. Про що він замислився? Він думає про свою долю, про дитинство, про далеких близьких людей, про Україну. У Тарасових очах – невиплакані сльози, печаль, біль.
2) Картина “Благословення дітей”.
– Кого ми бачимо на картині?
– Жінку із задумливим поглядом, ніжну, вродливу. Ви тільки подивіться, як точно художник зміг передати всі переживання жінки. Тільки погляньте, з якою ніжністю мати торкається чола дитини.
3) Картина “Дві дівчини”.
– Як і попередню, цю картину Т. Г. Шевченко намалював на чужині. Красиві, мов ті квіточки, дівчата. Шевченко порівнює їх з калиною. Стомлені руки опущені донизу, важкі відра з водою. Але ці очі… Погляньте на Їхні очі. Які вони? Вони щасливі. Щасливі, тому що вдома.
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що нового ви дізналися про Т. Г. Шевченка?
– Чого нас учать твори великого Кобзаря?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
– Наступний урок позакласного читання проведемо за темою “Дитячі оповідання Івана Франка”.
Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.