Урок позакласного читання. О. Кобилянська. Майстерне змалювання картин природи, виступ на її захист у новелі Битва – НЕОРОМАНТИЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ О. КОБИЛЯНСЬКОЇ, ЛЕСІ УКРАЇНКИ

Мета: обговорити з учнями зміст новели “Битва”; розкрити, у чому полягає майстерне змалювання картин природи у творі; розвивати навички роботи з текстом; формувати вміння виразного читання уривків з описом природи; виховувати бережливе ставлення до довкілля, зацікавлення творчістю письменниці.

Теорія літератури: повторення поняття “пейзаж”.

Обладнання: текст новели.

Тип уроку: урок позакласного читання.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

Слово вчителя. У творах, зі змістом яких ми вже ознайомилися, нам траплялися чудові описи природи, що були фоном, на якому відбувалися зображувані події. У новелі ж “Битва” О. Кобилянської вперше в українській прозі, як ви переконалися, головним персонажем є сама природа. чому? Відповідь на це питання ми і шукатимемо сьогодні на уроці.

IІІ. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слово вчителя

Письменниця була залюблена в природу, тонко відчувала її красу, а чарівні Карпатські гори надихнули її на створення неперевершених зразків пейзажної лірики. У своїх творах О. Кобилянська оспівує гармонію стосунків людини і природи, яка, на її глибоке переконання, є одним із джерел духовного збагачення людини. Порушення цієї гармонії, варварське ставлення до природи її боляче вражало. Новела “Битва” О. Кобилянської – зразок пристрасного захисту рідної природи, у якому виразно звучить протест проти пограбування капіталістичними визискувачами національних багатств народу.

2. Робота над змістом твору

Ø Які думки і почуття виникли у вас після прочитання новели “Битва”?

Ø Які події стали поштовхом до написання твору? (У своїй “Автобіографії” О. Кобилянська писала: “З однієї з дальніх прогулянок я привезла з собою з великого лісу здобуток, а це – “Битву”, котру бачила я власними очима, перебувши більше, як день, у лісах, де зрубували ліс (Зруб лісів товариством “Гіца”) і де мала нагоду бачити боротьбу робітників з столітніми веліканами, соснами та смереками й подивляла фізичну силу і сприт одних та опір природи з другої сторони, між тим як від поодиноких, що залишилися тут і там, нетиканих, тонко гнучких ялиць ішло несене вітром жалісне скрипіння й уявлялося моїй, тоді молодій душі мов плач полишених вдовиць. Довший час носила я ту картину живої природи в душі, доки не настала хвиля, де я кинула її на папір, жаліючи, як фанатична поклонниця природи, за пишним лісом)

Ø Визначте тему твору. (У новелі “Битва” письменниця малює широку й докладну картину Буковинських Карпат та передає пережиті від рубання лісу в Карпатських горах (околиця Кімполунга) враження)

Ø Сформулюйте ідею новели. (Людина, яка не любить своєї землі, не відчуває краси природи, яка є уособленням самого життя,- то не людина у вищому розумінні цього слова. Письменниця засуджує тих, хто грабує свою землю, тих, хто продає її багатства, нищить, живе заради грошей, а також і тих, хто спокійно спостерігає за цим)

Ø Які проблеми, порушені О. Кобилянською в новелі, актуальні й сьогодні? як про це сказано у творі? При відповіді користуйтеся текстом. (“Нищать чужі антихристи наші прекрасні ліси, що становлять маєток нашого краю… Тепер мається сей прекрасний матеріал вивозити, мабуть, аж за море! І що має наш край з того?” (Ці рядки при передруку твору в Росії викреслила царська цензура!) Так говорить робітник Клевета, гнівно обурюючись тим, що іноземцям дозволяють нищити нашу природу, грабувати наше багатство. Та його слова не були підтримані: “відповідь укараного згубилась в оглушаючім гуку”. А гуцули, корінне населення цього благословенного краю, чомусь не усвідомлюють усієї трагедії, що відбувається навколо. Словами: “Вони жили з дня на день, не дбаючи о будучність і її безнадійність; їх бажання були прості й прозорі, а умови їх щастя – блиск сонця і синє небо” – письменниця ніби докоряє їм за пасивне спостереження за варварськими діями прибулих)

3. Хвилинка акторської майстерності.

Виразне читання уривків із описом природи з новели “Битва”

4. Використовуючи технологію прес, аргументуйте свою думку, чи вдало письменниця вибрала назву новели “Битва”. Запропонуйте свій варіант

Довідка. У шедеврі пейзажної новели “Битва” письменниця зображує ліс як живу істоту, здатну відчувати красу, дарувати життя, переживати біль і страждання, які приносить смерть. Ліс, правічний і величний, розкішний і неприступний, зазнає вторгнення чужого – людини, що наважується порушити цей одвічний спокій. І наче людина, ліс вступає у запеклий, жорстокий і нерівний бій. Він зазнає поразки у своїй святій боротьбі, але до останнього подиху чинить відчайдушний опір, захищається від нападників всіма можливими способами: і кожен окремо, і водночас усі разом. Ось ці рядки: “Обманчивий брунатно-зелений мох піддавався під їх грабіжливими руками, і вони ховалися в долину. Крем’яниста земля роздроблювалася під їх ногами, і вони ранили собі руки… З вириваного при корені вогкого моху вилізали уникаючи світла гидкі комахи і розбігалися їм по руках. Коли… кинулися на якесь спорохнявіле дерево на землі… виповзлося з-під нього сполошене гаддя й розсичалося на них… Колючі кущі дикої рожі. Лукувато сплетені з другими корчами й нерозривними плющами, повоями й терням, стояли, мов непроходимі стіни… Молоді ялинки… кололи в лице, рвали волосся і чіпалися ворожо одежі”.

Точиться справжня кривава битва, в якій є жертви по обидва боки: гвалтовно здерта одіж смерек, оголені трупи велетнів, повалені одні на одних, а над ними, наче над мерцями, кружляють птахи, розкидані пні нагадують білі кістки на полі бою, скалічені навіки, поранені й загиблі лісоруби… А навколо – кров: з дерев “витікала кров. Потік… витікав лагідно з-поміж них, обмивав їх і забирав їх кров з собою. Місцями, де сонячне проміння гралось з його перлами, осідалася вона на його камінні й закрасила його на всі часи темно-понсовою барвою”. Навіть навколишні предмети набувають червоно-кривавого відтінку: багаття, запалювані на вершинах, “палахкотіли червоними жадними язиками”, “криваво-червоний вогонь палахкотів”; місяць “збільшився у великий матово-червоний круг”; від ягід придавленої крушини утворювалися “яркі калюжі крові”, текла справжня кров з поранених рук “наємників”.

Незабаром на місці, де красувалися небаченої краси ліси, залишилася пустка, біля якої навіть зозуля перестала кувати. Людина виграла бій, але нам стає гірко від усвідомлення страшної істини: людина, що своєю особою радісно провіщає переможну ходу цивілізації, по суті – варвар.

IV. КОНТРОЛЬ І КОРЕКЦІЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

Визначте, до якого жанрового різновиду належить твір. (Пейзажно-психологічна новела)

Назвіть художні засоби, використані письменницею в творі. Наведіть приклади, продовживши ряд:

□ Персоніфікація: “всі дерева здержали віддих”; …

□ епітети: “грабіжливі руки”; …

□ порівняння: “у тиші, немов церковній…”; …

□ символи: Молох – …

□ алегорія: поїзд – уособлення цивілізації; …

Словникова робота

Молох – шановане в Палестині, Фінікії та Карфагені божество природи й сонця, в жертву якому спалювали живцем людей, особливо дітей. Переносно вживається як символ жорстокої сили, що вимагає багато жертв.

V. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО

Робота в парах

Скласти цитатну порівняльну характеристику персонажів новели.

Ліс

Люди

Буковинські Карпати. одягнені в смерекові ліси. Багато пасем гір вкриті пралісами

З локомотивом появилась горстка людей

Тут панувала таємна тишина. Царювала розкіш у вегетації, краса в барвах флори, а на горах. багатство зелені

З грубим обличчям, у подертій замащеній одежі. Сам собою зовсім поганий на вид

Колючі кущі дикої рожі, котрої галуззя вибуяло великими різками, лукувато сплетені з другими корчами й нерозривними плющами, повоями й терням, стояли, мов непроходимі стіни

Вони пхалися силоміць уперед

Стояли тут стільки років – цілі століття! Бачили, як багато вмирало й виростало. А тепер мали б полягти іншою смертю, ніж їх предки, що повалились самі від старості чи від блискавиць?

Топори заблисли в півсвітлі, і, неначе один удар, пішов гук лісом. Поки наємники упорались з тим усім, пройшов довгий час, і вони самі майже здичіли

Було по битві. Біляві спорохнявілі пняки стирчали густо одні коло одних, неначе кістяки з пожовклої трави.

І зозуля перестала тут кувати

Округ фабрики на складі лежали тисячі дощок. Поїзд привозив щораз нові жертви, а ніколи не спочиваючий. Молох переробляв їх у чудно короткім часі

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Рефлексія

□ Твір мене вразив…

□ Для себе я зробив висновок…

□ Хочеться перечитати епізод новели…

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Повторити матеріал про життя і творчість О. Кобилянської. Підготуватися до контрольної роботи з теми.

2. Дати усну відповідь на питання (на вибір):

□ “Чому, на вашу думку, О. Кобилянська головним персонажем новели “Битва” зробила сама природу?”

□ “Що нового вніс модернізм у змалювання природи? (На прикладі новели О. Кобилянської “Битва”)

3. Скласти сенкан про персонажів новели “Битва”.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Урок позакласного читання. О. Кобилянська. Майстерне змалювання картин природи, виступ на її захист у новелі Битва – НЕОРОМАНТИЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ О. КОБИЛЯНСЬКОЇ, ЛЕСІ УКРАЇНКИ