УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ № 1. ГАЛИНА ПАГУЛЯК “ЛЯЛЕЧКА І МАЦЬКО” – Світ фантазії, мудрості

Мета:

– ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом Галини Пагутяк; проаналізувати її твір, виявити ідейно-тематичну спрямованість твору, особливості назви;

– розвивати пам’ять, увагу, творче мислення, вміння толерантно й аргументовано доводити свою думку, відстоювати власну позицію; узагальнювати, порівнювати, робити власні висновки, формувати етичні смаки школярів;

– виховувати почуття пошани до творчості Г. Пагутяк, позитивних рис характеру; прищеплювати любов і повагу до тварин.

ТИП уроку: урок позакласного читання.

Обладнання: портрет Г. Пагутяк, дидактичний матеріал (картки, інформативне гроно, скринька цікавих думок), підручник.

Того чекає благодать, хто любив

Однаково людей, І птахів, І звірят.

С. Колрідж

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Забезпечення емоційної готовності до уроку.

(Привітання З новим навчальним роком, обмін побажаннями.)

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

· Чи є у вас вдома тварини? Як ви до них ставитесь?

· З якою дикою твариною ви хотіли б потоваришувати? Чому?

· А чи можна про тварин написати твір?

· Які твори ви читали про тварин? Чи сподобались вони вам?

· Яке повчальне значення для вас мають твори художньої літератури?

· Як ви ставитесь до пригод? Які цікаві пригоди з тваринами траплялися з вами?

· Чи можна звірів називати друзями людей? Хто несе відповідальність за таку дружбу?

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Слово вчителя

“Земля – наш дім, і ми – господарі в нім”,- учить прислів’я, а ще застерігає: “Не рубай гілки, на якій сидиш”. Ми багато говоримо про любов до природи, бо любити – означає берегти. І тварини, і птахи, і комахи, і риби – теж мешканці Землі, їм, як і людям, необхідні чисте повітря і свіжа вода, а ще – милосердя, бо вони, “брати наші менші”, вразливі. Коли через злочинне недбальство людини зникає якийсь вид, порушується природна гармонія.

2. Робота з епіграфом

(Учитель читає вголос епіграф уроку, коментує його, залучає до бесіди учнів.)

· Чому людина і природа тісно взаємопов’язані? Як ви розумієте епіграф уроку? (Людина – частина природи, вона повинна З повагою ставитись до матері-природи)

IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

(Учні записують у зошити тему уроку, епіграф)

V. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Проблемне питання: “Чим може людина допомогти природі?”

2. Слово вчителя

Які люди, на вашу думку, пишуть про природу, тварин, птахів – добрі чи злі? Кожний художній твір несе на собі відбиток особистості автора. Тому почнемо знайомство зі світом казки-повісті “Лялечка і Мацько” з біографії її творця.

Галина Пагутяк – одна з найбільш таємничих українських письменниць. Лауреат Шевченківської премії 2010 року за роман “Слуга з Добромиля”, авторка понад десятка книг.

Народилася 26 липня 1958 р. в с. Залокоть Дрогобицького району на Львівщині, згодом родина переїхала у село Уріж.

Тато Галини Василівни – Василь Пагутяк, мама – Іванна Басараб. Галина – наймолодша з трьох доньок в сім’ї. Вважає себе нащадком молдовського господаря Дракули (Влад Цепеш або як ще його називає Галина Пагутяк, Влад Басараб).

Закінчила факультет української філології Київського національного університету ім. Тараса Шевченка. Працювала в школі, у Дрогобицькому краєзнавчому музеї, приватній школі, Львівській картинній галереї. Член Національної спілки письменників України. Авторка багатьох книг. Г. Пагутяк – член Національної Спілки письменників України. Нині письменниця мешкає у Львові.

3. Робота над змістом твору “Лялечка і Мацько” Г. Пагутяк

За жанром твір “Лялечка і Мацько” – повість-казка.

Словникова робота

Казка – невелике за обсягом оповідання про вигадані події, що сприймаються як реальні.

Повість – прозовий твір за обсягом більший, ніж оповідання.

Бесіда

I розділ

· Хто, за словами мами, мав прийти з лісу та забрати хлопця, якщо він не буде слухати бабусю? (Вовк)

· Чи був тато в Олега? (НІ, мама сама його виховувала.)

· Куди збиралася їхати мама Олега? (На море)

· Як назвала сусідка хлопця? (Лялечка)

II розділ

· До кого навідувався Мацько в село? (ДО курей)

· Улюблена справа лиса. (Малярство)

· Як звали видатного лиса-співака, про якого мама розказувала лису? (Марчело)

· Для чого Мацько хотів малювати? (Щоб прославити лисячий рід.)

· Хто був найвищим авторитетом для лиса? (Сорока)

· Що подарувала Сорока Мацьку? (Окуляри З блакитними скельцями)

· Чому Мацько не зміг піти до села вночі? (Йому здавалося, що він заблукає І не знайде дорогу до села.)

· Що було зображено на першій картині Мацька? (Першу картину було намальовано за один день. На ній було зображено пень, з-за якого виглядала жахлива зубата потвора. ЯК пояснив сам лис, то був автопортрет.)

· Як відреагувала на малюнок сорока? (“Фе,- сказала сорока,- це так примітивно!”)

III розділ

· З ким мама поїхала на море? (З дядею Володею)

· Кого лялечка побачив на кухні? (Діда, який снідав.)

· Скільки років було Олегу? (5)

· Що попросили хлопці принести Лялечку? (Машину З ЖОВТИМ кузовом)

· Як звали хлопців? (Старшого – Славком, молодшого – Михаськом)

· Яку казку розказала бабуся Олегу? (“Фарбований Лис”)

IV розділ

· Де жив Мацько? (У заповіднику в лісі)

· На які теми Мацько малював? (Про лісове життя та цивілізації)

· Яке явище природи Мацько ненавидів? (ДОЩ)

· Як звали сестру лиса? (Мінка)

· Який сюрприз зробив Мацько сестрі? (Намалював її В заячій шубці)

· Які художники мешкали в лісі? (Борсук Джума, щурик Альцест)

· Що малював Джума? (Малював лише баранячі стегенця й називав це криваве м’ясо натюрмортом.)

· Хто був прихильником творчості Альцеста? (Миші – лісові, польові, сільські)

· Що захотів улаштувати Мацько в лісі для звірів? (Виставку картин)

· Як звали друзів – кабанців сороки? (Лорд і лорд)

· Як відреагувала сорока на виставку? (Була страшенно невдоволена його поведінкою.)

· Хто не повірив Сороці про погані наміри Мацька? (Стара одинока ворона)

· Який запах був найулюбленішим у Мацька? (Запах курей)

· Що трапилося з картинами Мацька, коли він спав? (Миші кинулись на НИХ.)

V розділ

· Що пообіцяла бабуся лялечці після обіду? (Піти на річку.)

· Що наснилося хлопцеві? (Море. Велике-велике. ВІН іде З мамою берегом, йому дуже хочеться пити, але ніде немає води. Морська вода солона і пити її не можна. Лялечка НІКОЛИ не куштував солоної води, а мама не дає йому зачерпнути. ВІН виривається. Море шумить.)

· За що хотів відлупити дід Олега? (За погане слово)

· Куди побіг після сну хлопчик і що побачив? (ДО Славка, який робив рогатку.)

· З ким зустрівся очима Олег? (З лисом)

VI розділ

· Як звали їжачка? (Грицько)

· Хто дав їжачку ім’я та за яких обставин? (Одного разу вік забрів у село, приваблений запахом молока та яблук, а там його спіймали діти. Нарекли Грицьком, цілу зиму протримали в коморі, але навесні йому вдалося втекти до лісу.)

· Скільки мишей міг з’їсти їжак? (Дві, а якщо вони худі, то три. А коли голодний, після зимового сну, то й чотири. А коли ще дітки Є, то ЇМ дещо ловив і приносив.)

· Про що розмовляв Їжак з лисом? (Про виставку Мацька)

· Що трапилося з сорокою? (Лис вкусив ЇЇ.

VII розділ

· Як звали чоловіка Мінки? (Маркіян)

· За що сестра сварила лиса? (Він з’їв сороку.)

· Про що розмовляв Мацько та чоловік Мінки? (Про закони лісу та суд.)

· Про що розповіла сестра лисові на другий день? (Маркіян усе влаштував. Виявляється, Сорока померла від серцевого нападу. Є свідчення лікаря.)

· Який колір наймодніший, за словами сестри? (Сірий)

· Кого побачив Мацько біля води? (Лісника, який ловив рибу.)

· Що дав дід лису? (Рибу)

VIII-IX розділи

· Про що замислився хлопчик після розмови з бабою і дідом? (Нащо такому гарному лисові малювати себе фарбою для паркану.)

· Кого в лісі зустрів лис? (Павука)

· Чому лис хотів бути людиною? (Щоб його боялися.)

X розділ

· На кого чекав Лялечка в саду? (На лиса)

· Куди поїхали хлопці? (До річки)

· Чого хотів навчити Роман Олега? (Ловити лиса)

· Який секрет знав Олег про Романа? (Той палив.)

· Що побачили на підлозі дід, баба та Олег? (Зелені сліди)

XI розділ

· Якого кольору був лис? (Зеленого)

· Що приніс Олег лису? (Хліб, масло, огірок)

· Де зібрався ночувати лис? (У стайні на горищі)

ХІІ розділ

· Що лис відчув, зарившись у солому? (ЩОСЬ волохате, то була кішка.)

· Скільки курей мав віддати лис вовку? (30)

· Що приніс уранці Олег Мацьку? (Ацетон)

· Коли народився лис і скільки було йому років? (Узимку, 4)

· Коли народився хлопчик? (Весною)

XIV розділ

· Про що розмовляв Мацько з Олегом? (І про ЛІС, і про дитячий садок, про міліціонерів, про море, про собак, про їжу, про маму.)

· Якого кольору був лис? (Вогненно-рудий, З білою латкою на грудях і пухнастим хвостом З кінчиком, наче вмоченим у солодку сметанку.)

· Хто ввечері прийшов до Мацька? (їжак Гриць)

· Що намалював лис для хлопця? (ЛІС)

· Що снилося щоночі лису? (ЛІС)

· Що мало відбутися в лісі, за словами Їжачка? (ВОВЧИК вирішив влаштувати Свято Лісу, на якому будуть різні змагання, карнавал, концерт і конкурс на кращу завісу для театру.)

· Чи повернувся Мацько у ліс? (Так)

XV розділ

· Як відреагував Лялечка, коли не побачив Мацька? (Засмутився)

· Що подарував дід Олегу? (Велосипед)

· За що дід з бабою сварили Олега? (Він поїхав далеко стежкою.)

· Чиї голоси почув хлопець надворі? (Баби і діда)

· Що Олег шукав за хатою та не побачив? (Ровера)

XVI розділ

· Коли починалося свято? (Увечері)

· З чого починалося свято? (З офіційної промови вовка)

· Як відреагували звірі на картину Мацька? (Були В захваті)

· Чим закінчилося свято? (Карнавалом)

XVII розділ

· Про яку пригоду розповів лісник? (Там Є один лис. Найбільший розбишака. Розкажу тобі, яка пригода зі мною трапилася. ПІШОВ я рибки онукам вловити. Озерце Є таке в лісі, там риба водиться. Стою на бережку. Закинув вудку. Чую – щось дзявкає. Обертаюся – лис. Той самий розбишака. Десь років 4 має. Сидить і так жалібно на мене дивиться. Дав я йому рибку. З’їв і не тікає. Дав йому ще. А він дивиться, ніби зараз щось скаже. Одне СЛОВО, мені аж мороз пішов поза плечима.)

· Де дівся велосипед? (Дід переховав його.)

· Хто прийшов у гості до Олега? (Лісник)

· Про що розказав Лялечка діду і бабі? (Про лиса Мацька)

XVIII розділ

· Куди лис запросив Олега? (У ліс на карнавал)

· Про що розповів лис Олегу? (Про СВОЮ перемогу)

· Кого помітив лис серед танцюючих звірів? (Лисичку)

· Чому звірі втекли? (БО дізналися, ЩО Лялечка – людина.)

XIX розділ

· Хто прибіг на допомогу Олегу? (Лис З лисицею)

· Куди вирушив лис з Лялечкою? (Додому)

· Кого побачив Олег, коли розплющив очі? (Бабусю)

· Чи повірила бабуся в історію про лиса? (Ні)

4. Визначення теми, ідеї, головної думки, жанру твору

Тема: зображення життя хлопчика Олега та його дружби із лисом Мацьком, які потрапляли в цікаві ситуації і намагалися підтримати один одного.

Ідея: засудження брехні, підступності, зради; уславлення чистих та дружніх стосунків між твариною та людиною; возвеличення поваги до тварин та схвалення здатності людини до співчуття та милосердя.

Головна думка: дружба – це найдорожче, що може бути в людини, а особливо, якщо це дружба між людиною та твариною.

Історія Лялечки починається як звичайне оповідання чи повість. А незвичне з’являється тоді, коли він зустрічає Мацька.

Учитель. Коли ви читали казку-повість, чи не виникало у вас відчуття, що лис Мацько схожий на героїв інших літературних творів? Яких саме? (“Фарбований Лис” І. Франка, “Маленький принц” А. Де Сент-Екзюпері. Без сумніву, авторка навмисне втілила в образі Мацька риси характерів героїв цих творів.)

5. Складання інформативного грона до образу Мацька

Мацько

– Найчарівніший з лисів

– Самозакоханий

– Маляр

– Культурний

– Наївний

– Довірливий

– Творчий

– Найгеніальніший

– Сміливий

– Незвичайний

6. Складання інформативного грона до образу Сороки

Сорока

– Розумна

– Хитра

– Сорока

– Образлива

– Всезнаюча

– Освічена

7. Вікторина “упізнай героя”

1) Надто дорожив своїм елегантним золотистим убранням, а особливо пишним хвостом з білим кінчиком, ніби вмоченим у солодку сметанку. Лапки в нього були до колін темно-коричневі. (Мацько)

2) Взимку мешкала в місті з усіма вигодами, а навесні й улітку вилітала на дачу до лісу. Була вельми освіченою особою, мала повно знайомих, а її дача розташовувалась якраз над норою нашого лиса. (Сорока)

3) Одного разу він забрів у село, приваблений запахом молока та яблук, а там його спіймали діти. (Грицько)

4) Лежав, як мертвий, поклавши голову на витягнені лапи, і хвіст його простягся, як кинута ганчірка. (Лис)

5) Цілісінькими днями дрімала на дубі, настовбурчивши сіре пір’я. Прожила на світі дуже багато років, ніхто не пам’ятав її молодою. (Стара Ворона)

6) Той мав до біса очей, і від нього нічого не можна було втаїти. Ще й мав звичку віщати співрозмовнику липку павутину на вуха та хвіст. (Павук)

7) Та й рано мені мишей ловити. Ще напрацююся за нещасну миску молока й грудку вчорашньої картоплі! (Кошеня)

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Рефлексія

(Фрази записані на дошці, учні по черзі продовжують одну фразу за бажанням.)

– У цьому творі мені найбільше запам’яталося те, що…

– Я думаю, що література…

– На уроці мені сподобалося…

– Я хотів би (-ла б) …

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватися до контрольної роботи за темою “Вступ. Світ фантазії, мудрості” (міфи та легенди українців, народні перекази, народні казки; твір Г. Пагутяк (урок позакласного читання № 1).




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ № 1. ГАЛИНА ПАГУЛЯК “ЛЯЛЕЧКА І МАЦЬКО” – Світ фантазії, мудрості