Урок-підсумок. Бесіда про твори, які вивчали впродовж року й викликали найбільше зацікавлення

Мета: повторити та узагальнити відомості про письменників і твори, які вивчали упродовж року; закріпити вміння висловлювати власні міркування про найулюбленіші твори, сформувати усвідомлення того, що власна думка і власна позиція – важливі риси характеру особистості, розвивати вміння акумулювати власні знання під час опрацювання завдань; виховувати любов до рідного слова, народу, його культури, до природи рідного краю.

Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань, урок-вікторина.

Обладнання: виставка художніх творів та портретів письменників, творчість яких вивчалася впродовж року, учнівські малюнки, музичне оформлення, мультимедійний проектор, екран, комп’ютер для показу слайдів Power Point з завданнями, картки червоного, зеленого, жовтого, синього, білого кольорів.

ХІД УРОКУ

I. Організація початку уроку.

Привітання, перевірка стану готовності учнів до уроку.

II. Повідомлення теми, мети, завдань уроку та мотивація учіння.

Слово вчителя.

Діти, сьогодні у нас незвичайний урок. Підсумовуючи все вивчене з української літератури у 6 класі, ми проведемо урок-вікторину. Для цього нам треба об’єднатися у групи. Я тримаю в руках коробку з різнокольоровими картками. Прошу кожного з вас взяти одну. Обмінюватися картками заборонено!

Прошу об’єднатися у команди. (Один колір картки відповідає одній команді).

III. Відтворення й узагальнення понять і засвоєння відповідної системи знань.

1. Слово вчителя. Пояснення проведення вікторини.

– А зараз послухайте правила проведення вікторини:

– Кожна команда вибирає капітана, дає своїй команді назву.

– Вікторина складається з 5 раундів.

– Кожне завдання оцінюється балами.

– Послідовність ходу визначається жеребкуванням.

– На обговорення запитання команді дається 1 хвилина.

– Якщо команда відповідає неправильно, право відповісти на це запитання переходить команді, яка першою приготувалася дати відповідь.

– У кінці уроку підраховують бали, визначають команду-переможеця, у кожній команді вибирають найактивнішого. Відмітки виставляють самі учні кожної команди за принципом: активно чи неактивно працював, обгрунтовуючи своє рішення.

– У другому раунді міститься 20 запитань. У ньому є 2 запитання на 50 балів, якщо воно вибирається, то команда призначає одного учня, який без підказки і без обговорення дає відповідь. Якщо учень відповідає правильно, то команда отримує подвійну кількість балів, якщо неправильно – команда втрачає кількість балів, яку вартує це запитання.

– Викрикувати відповіді заборонено!

2. І раунд. Представлення команд, їхніх назв і капітанів.

3. II раунд “Літературна розминка”.

1. Головні герой трилогії В. Нестайка “Тореадори з Васюківки”. (Ява і Павлуша.)

2. Як звали діда з твору Я. Стельмаха “Митькозавр з Юрківки, або Химера лісового озера”, який потрапив до ями замість чудовиська? (Трохим.)

3. З яким містом пов’язане майже все життя С. Руданського, де були написані всі основні його твори? (Ялта.)

4. На якій посаді перебувала Лисиця під час судового процесу над Щукою (Л. Глібов “Щука”)? (Стряпчого.)

5. Що засуджує Л. Глібов у байці “Муха й Бджола”? (Лінь, нахабність, хитрість, ненажерливість, безтурботність, улесливість…)

6. Хто з героїв твору Я. Стельмаха “Митькозавр з Юрківки, або Химера лісового озера” вкрав тромбон у дядька Гната, а потім повернув через два дні? (Василь Трош.)

7. Прізвище автора твору “Найважча роль”. (Глазовий.)

8. В основі поеми Миколи Вороного “Євшан-зілля” лежить розповідь із літопису… (Галицько-Волинського.)

9. Висновок байки. (Мораль.)

10. Леся Українка – це псевдонім… (Лариси Петрівни Косач.)

11. Художній троп, який виражає глузливо-критичне ставлення до предмета зображення. (Іронія.)

12. Гаврило Гава, Ніна Ворон, Олена Вербна, Сестра Лесич,… (Леся Воронина) – це псевдоніми Вороніної Олени Анастасіївни. – 50 балів.

13. Автори державного гімну “Ще не вмерла Україна”. (П. Чубинський, М. Вербицький.)

14. Засновник книгодрукування в Україні, головний герой повісті О. Іваненко. (Іван Федоров.)

15. Туга за Батьківщиною звучить у поезії Т. Шевченка… (“Думка”.)

16. “Боягуз, котрий переміг страх, – найсильніша людина у світі!” – ці слова належать авторові повісті… (“Таємне Товариство боягузів, або засіб від переляку № 9”).

17. Що забрав Толик після смерті хлопчика у Федькової матері? (Чижика.)

18. Яким був соціальний стан Івана Федорова? (Він був дияконом.)

19. Хто є автором казок-притч, які розказують шакал і консервна бляшанка? (Емма Андієвська.)

4. III раунд “Інтелектуальний футбол”.

Кожна команда за згодою учасників ділиться на дві частини – “захисників” та “нападаючих”. Нападаючий повинен кидати м’яч-запитання конкретному захисникові з протилежної команди. За умови, якщо захисник не може відповісти, він має право передати м’яч воротареві (у ролі воротаря виступає лідер команди). Якщо і воротар не в змозі відповісти, команді зараховується гол. Питання мають поглибити знання, продемонстровані на попередньому турі гри. Наприклад: “Чим відрізняється притча від байки?”. Завдання реалізується ланцюжковою формою від однієї команди до іншої: перша – другій, друга – третій і т. д.

5. IV раунд “Конкурс капітанів команд”.

Імпровізована усна розповідь на тему “Мій улюблений твір”.

6. V раунд “Наскельний малюнок”.

Кожна команда схематично зображує один із вивчених розділів і презентує його. У центрі схеми – символ теми, а на променях – назви творів та імена авторів.

1 команда – “Загадково прекрасна і славна давнина України”.

2 команда – “Я і світ”.

3 команда – “Література рідного краю”.

4 команда – “Пригоди і романтика”.

5 команда – “Гумористичні твори”.

IV. Підбиття підсумків уроку.

1. Визначення переможців вікторини, нагородження.

2. Усна рефлексія.

► На уроці я…

► повторив…

► узагальнив…

► зрозумів…

V. Повідомлення домашнього завдання.

– опрацювати список і зміст літератури для читання влітку.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Урок-підсумок. Бесіда про твори, які вивчали впродовж року й викликали найбільше зацікавлення