“Урок літератури в умовах 12-річної школи: 5-9 класи” – Рецензія на практико-оріентовану монографію кандидата педагогічних наук В. І. Шуляра
Н. Волошина,
Член-кореспондент АПН України,
Доктор педагогічних наук, професор,
Заступник директора Інституту педагогіки АПН України
Реформування освітньої системи в Україні вимагає забезпечення її науково-методичними напрацюваннями, які допоможуть і майбутньому вчителеві літератури, й вчителеві-практику зреалізувати поставлену перед ними мету та завдання.
Видання “Урок літератури в умовах 12-річної школи: 5-9 класи” Шуляра Василя Івановича представлено як практико-орієнтована монографія. Такий формат сьогодні активно завойовує своє місце в Росії й Україні. Запропонований варіант, на нашу думку, поєднує досягнення педагогічної науки, методики й практики з власними моделями уроку літератури в умовах 12-річної школи.
Автор чітко структурує запропонований матеріал 9 розділами, списком використаної літератури. Відразу зазначимо, що перший розділ є традиційною передмовою, тому виокремлювати його не слід. Наступний (за авторським варіантом), другий розділ, дає аналіз цілому рядові понять і представляє варіант класифікації уроку літератури в нових реаліях, яка є грунтовною і переконливою. Третій розділ “Проектно-конструкторська модель уроку літератури та програма вивчення літературної теми для учня-читача” по-новому розкриває систему планувальної діяльності вчителя-словесника та учня-читача. Автор уперше зробив спробу представити організацію співпраці суб’єктів процесу учіння на основі моделювання, проектування та конструювання.
Наступні розділи (4-7) предметно і глибоко готують педагога до забезпечення літературної освіти школярів на технологічній основі. Тому Шуляр В. І. розробив структуру настановчо-мотиваційного уроку літератури, запропонував можливу його модель і змістове наповнення, представив компетенції, якими має оволодіти і вчитель літератури, й учень-читач тощо.
Важливими також, за нашим переконанням, є 8 і 9 розділи, які сприяють самоосвітній діяльності вчителя літератури й школяра і реалізовуються як хрестоматія з методики літератури шляхом представлення витягів із нормативних документів, методичних рекомендацій та ін., а також потужний бібліографічний покажчик, з філологічними Інтернет-ресурсами. Усе це, звичайно, сприятиме компетентному зростанню суб’єктів літературної освіти.
Уважаємо, що подана монографія “Урок літератури в умовах 12-річної школи: 5-9 класи” може бути рекомендована до друку з наданням грифа Міністерства освіти й науки України.
Related posts:
- Орієнтовне календарно-тематичне планування уроків з української літератури у 5 класі 11-річної школи. І семестр № з/п Зміст навчального матеріалу Дата Примітка Тема № 1. СВІТ фантазії, мудрості 1 Вступ. Слово в житті людини 2 Міфи і легенди українців: “Про Зоряний Віз”, “Чому пес живе коло людини?”, “Дажбог”, “Як виникли Карпати”, “Чому в морі є перли і мушлі”. Первісні уявлення про всесвіт і людину. Теорія літератури: фольклор, переказ, міф, легенда […]...
- Орієнтовне календарно-тематичне планування уроків з української літератури у 5 класі 11-річної школи. ІІ семестр № З/п Зміст навчального матеріалу Дата Примітка Світ фантазії, мудрості (продовження) 33 Леонід Глібов – відомий український поет і байкар. Віршована загадка “Химерний, маленький” 34 Л. Глібов. Акровірші “Що за птиця?”, “Хто вона?”, “Хто розмовляє?”, “Хто сестра і брат?” Теорія літератури: акровірш, порівняння 35 Історичне минуле нашого народу. Літописні оповіді. “Повість минулих літ” – найдавніший […]...
- Урок розвитку зв’язного мовлення. Рецензія на твір – IІ семестр Мета: формування предметних компетентностей: розвивати зв’язне писемне мовлення учнів; навчати робити узагальнення, висловлювати власну думку; сприяти формуванню власної точки зору, світогляду школярів; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: розвивати навички оцінювання культурно-мистецьких явищ; інформаційної: розвивати навички роботи із джерелами інформації; загальнокультурної: виховувати прагнення до літературної освіти, естетичний смак; розширювати кругозір школярів. Тип уроку: застосування навичок та […]...
- Система психолого-педагогічних засад вивчення літературного краєзнавства в курсі літератури І. Волинець, Викладач Білоцерківського інституту Економіки та управління ВНЗ ВМУРоЛ ” Україна” Серед питань літературної освіти на сучасному етапі важливе місце займає національне виховання школярів, яке має базуватися на українознавчих матеріалах. Вважаємо, що означене завдання можна і потрібно вирішувати на уроках літератури, широко використовуючи літературне краєзнавство, яке залучає учнів до духовних надбань рідного краю, сприяє […]...
- Інтеграція наук при вивченні художньої літератури Інтеграція наук при вивченні художньої літератури (лат. integratio – поповнення, відновлення) – процес взаємодії різних галузей знань і відносно самостійних гуманітарних та природничих наук у вивченні сутності художньої літератури і функціонування завершених творів у житті суспільства. Значення І. н. при в. х. л. усвідомилося після виділення літературознавства в окрему наукову галузь, з поглибленням диференціації методологічного […]...
- Роль відеофрагментів (міні-екранізацій) у розв’язанні педагогічних завдань на заняттях з української літератури Т. Бабійчук, Викладач Бердичівського Педагогічного коледжу Технічні засоби навчання відкривають необмежені можливості для проведення уроків літератури і позакласних занять на високому рівні [9:179]. Відеофрагменти (міні-екранізації) – це 7- 12-хвилинні екранізації художніх творів. З метою визначення найбільш оптимальних шляхів використання відеофрагментів (в/ф) на заняттях з української літератури розглянемо педагогічні можливості в/ф як різновиду навчального кіно. Так, […]...
- Рецензія Рецензія (лат. recensio – огляд, розгляд, оцінка) – один із провідних жанрів літературної критики, що розглядає й оцінює твори художньої літератури та мистецтва, визначає їх вартість та характеризує допущені, на думку критика, хиби, недоліки. Р. притаманні такі ознаки: наявність бібліографічного опису видання (може бути повним або скороченим, мати свої певні усталені варіанти розміщення в тексті […]...
- Трагічна доля українців в умовах тоталітарної системи (Урок з використанням інформаційних технологій за романом Уласа Самчука “Марія”) 11 клас Т. Гафарова, Викладач української мови та літератури Запорізького педагогічного коледжу Бурхливий розвиток засобів інформатизації (комп’ютерів, комп’ютерних комунікацій, всіляких електронних пристроїв), а отже, поява нових технологій обробки, передачі, одержання і збереження інформації відкриває нові можливості для застосування комп’ютерів у навчальному процесі. Інформатизація освіти – це процес забезпечення сфери освіти теорією і практикою розробки й […]...
- ПІДСУМКОВИЙ УРОК ЗА РОЗДІЛОМ “У КРАЇНІ СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ” – Твори зарубіжних письменників – У КРАЇНІ СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ Мета: узагальнити знання учнів за прочитаним розділом “У країні світової літератури”; вчити порівнювати, співставляти прочитані твори; розвивати творчі здібності школярів, уміння узагальнювати, висловлювати оцінні судження; виховувати любов до художнього слова, жагу до знань. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Знову день почався, діти, Всі зібрались на урок. Тож пора нам поспішати – Кличе в подорож дзвінок. […]...
- Роман “Марія” – розповідь про трагедію України в умовах тоталітарної радянської системи – твір з української літератури 1932-1933 роки. Страшний час для нашої держави. В Україні лютує штучно влаштований голод, який забрав мільйони життів невинних жертв сваволі та безчинства. Ці страшні події, трагедію українського народу правдиво і сильно показав Улас Самчук у романі “Марія”, присвятивши твір “матерям, які загинули голодною смертю на Україні в роки 1932-1933”. Описуючи життя головної героїні роману, письменник […]...
- Практико-орієнтований підхід в навчанні Практико-орієнтований підхід в навчанні розроблений з метою не просто передати учням максимум корисних знань, а й розвинути їх в цілому, щоб дітям, підліткам було в майбутньому простіше орієнтуватися в житті і будувати її з урахуванням своїх особливостей. Технології та методики викладання удосконалюються без зупинки, але точно відомо одне: хороший результат дають лише ті, що допомагають […]...
- Визначення і класифікація педагогічних технологій Ще недавно терміном “педагогічна технологія” в педагогіці позначали навчання з використанням різних технічних засобів. На сучасному етапі розвитку педагогічної науки з’явилася необхідність виділення ефективних методів отримання і передачі інформації, що призвело до виділення ряду технологій навчання в педагогіці як ефективних методик освіти і виховання. Технологія навчання – як основна категорія педагогіки Що відрізняє наш час […]...
- Взаємозв’язок педагогічних і навчальних практик у системі професійної підготовки вчителів-словесників О. Семеног, Доктор педагогічних наук, Київ На сучасну систему професійних практик майбутніх учителів-словесників значною мірою впливають нові тенденції в розвитку вищої педагогічної освіти в Україні і за кордоном, зростання соціальної ролі особистості, акцент на культуроцентризм, технологізація навчально-виховного процесу. Аналіз різних підходів стверджує, що система практик буде досконалою, якщо вона будуватиметься з урахуванням загальнодидактичних принципів, визначених […]...
- Рішення педагогічних завдань Малі педагогічні системи – сукупність безпосередніх учасників процесу: учнів, педагогів, батьків. Значить, відмінність педагогічних систем проявляється в їх цілях. В системі явно виражені керуючі підсистеми (вчителі, вихователі) і керовані підсистеми (виховувані). Уточнимо, що кожна окрема особистість вихованця розуміється не тільки як об’єкт педагогічної діяльності, але і як суб’єкт власної діяльності, саморозвитку, самовиховання. У конкретних видах […]...
- НЕДІЛЬНІ ШКОЛИ НЕДІЛЬНІ ШКОЛИ. У Західній Європі відомі з XVII ст. як навчальні заклади, що опікувалися переважно релігійним вихованням учнів. В Україні з часу свого виникнення в 50-х роках XIX ст. мали культурно-просвітницький характер і прагнули навчити грамоти ту частину населення, що через нестатки й брак вільного часу не могла здобути початкову освіту. Одна з перших недільних […]...
- Урок української літератури: Леся Українка “Бояриня” Тема: Леся Українки “Бояриня” Мета. Ознайомити учнів зі змістом твору, дослідити, як крізь призму особистого життя героїв розкрито трагедію рідного краю; розвивати творче мислення учнів, уміння аналізувати прочитане; виховувати любов до України, до її історичного минулого. Тип уроку. Урок-пошук. Обладнання. Текст п’єси, таблиці. Хід уроку І. Організаційний момент. ІІ. Оголошення теми, мети, завдань уроку. Не […]...
- Класи небезпечних речовин За ступенем впливу на організм шкідливі речовини підрозділяються на чотири класи небезпеки. Для кожного класу небезпеки встановлена своя ГДК. Виділяють наступні класи небезпеки речовин в атмосферному повітрі: Речовини надзвичайно небезпечні (ГДК менше 0,1 мг / м3); Речовини високонебезпечні (ПДК 0,1-1 мг / м3); Речовини помірно небезпечні (ГДК 1,1-10 мг / м3); Речовини малонебезпечні (ГДК більше […]...
- УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. УРОК ЩИРОЇ ПОСМІШКИ. ВЕСЕЛІ ВІРШІ ГРИЦЬКА БОЙКА – Гумор у дитячій літературі – СВІТ ГУМОРИСТИЧНИХ ТВОРІВ – З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю Грицька Бойка; розвивати творчі здібності учнів, образне мислення; виховувати доброзичливість, спостережливість, уважність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ Розгадування кросворда 1. У давнину так називали людину, яка ходила по містах і селах та оспівувала подвиги козаків. (Кобзар) 2. Прозовий твір малого обсягу, […]...
- Твір на тему “Ювілей школи” Особисто я думаю, що ювілей школи – це, дійсно, важливе свято. Ля всіх, хто тут працює (не тільки вчителі), вчиться, а ще для батьків, для жителів району. Школа – по-своєму, центр життя! Я пишаюся тим, що моїй школі вже сорок років! Тут навчалася і моя мама. На щастя, це було досить давно, щоб не кожен […]...
- Рецензія на книгу “Маленький принц” Французький письменник Антуан де Сент-Екзюпері був професійним льотчиком, який написав збірку нарисів “Планета людей”, але, в першу чергу, читачі пам’ятають його за інший твір. З казкою “Маленький принц” багато ознайомилися ще в глибокому дитинстві, але твір продовжує фігурувати в мові дорослих, що відбулися особистостей, так як, крім казкового змісту, в книзі прихований глибокий філософський підтекст. […]...
- Виникнення школи Прабатьками сучасних шкіл стали римські і грецькі школи. Забезпечені батьки в Стародавній Греції і Римі часто посилали своїх дітей до знаменитих філософам, щоб ті переймав у них мудрість і знання. Проте свої заняття філософи проводили індивідуально: вони запрошував учня або до себе додому, або відправлялися з ними на прогулянку. З часом відомі грецькі оратори почали […]...
- Урок розвитку мовлення. Написання власних рубаї – ЖАНРОВО-ТЕМАТИЧНЕ РОЗМАЇТТЯ СЕРЕДНЬОВІЧНОЇ ЛІТЕРАТУРИ – ІІ семестр Мета: ознайомити із варіантами складання каліграм до віршів О. Хайяма; провести підготовчу роботу для написання учнівських рубаї; запропонувати теми для віршів; розвивати письмове зв’язне мовлення, творчі здібності; виховувати прагнення володіти художнім словом. Обладнання: учнівські каліграми до віршів О. Хайяма; картки із завданнями. Мені нагадують людські серця Крихке й тоненьке серце олівця – Д. Павличко ХІД […]...
- Твір “Мій улюблений урок – література” Варіант 1 У школі ми вивчаємо багато предметів, які дають нам інформацію про різні явища у світі. На уроках ми дізнаємося багато нового. Деякі предмети мені подобаються більше, деякі менше. Багато в чому через те, наскільки цікаво проходять уроки. Мій улюблений урок – література, і російська, і зарубіжна. Що мені особливо подобається, це те, що […]...
- Урок літератури рідного краю за оповіданням Віталія Колодія “Гординя” А. Ткач, Вчитель української мови та літератури Чернівці Мета: ознайомити учнів із постаттю В. Колодія, ввести їх у світ його життя та праці; розкрити психологізм автора у змалюванні образів оповідання; розвивати навички учнів глибоко аналізувати твір, вміння досліджувати внутрішній стан героїв, вникати в суть зображуваного у творі, обгрунтовувати свою думку з приводу прочитаного; виховувати в […]...
- Поети “Празької школи” – ЛІТЕРАТУРНИЙ ПРОЦЕС початку XX століття (1900-1930 pp.) Поети “Празької школи ” – це наші співвітчизники, які або були безпосередніми учасниками боротьби за УНР, або дітьми її діячів. Ці поети несли з собою ідею української державності, тому їх творчість перегукується з творчістю представників стрілецької поезії в Галичині (стрілецька поезія була спрямована на масове сприйняття і творила своєрідну стрілецьку пісенну творчість). Поети-емігранти друкували свої […]...
- Інтегрований з Біблією та музикою урок літератури – Пророчі заповіді українського Мойсея О. Середюк, Т. Середюк, Вчителі української мови та літератури Тернопільська обл. Тема: Поема “Мойсей” І. Франка як творче осмислення Біблії. Мета: допомогти учням зрозуміти вершинний твір Івана Франка “Мойсей” як творче осмислення Біблії; виділити пророчі слова у тексті поеми, глибокий зміст яких стосується минулого, сьогоднішнього і майбутнього України; зіставити образ Мойсея з однойменної поеми з […]...
- Класи зірок Класи зірок – спектральні класи зірок – групування зірок за спектром випромінювання. Спектр – розосередження енергії випромінювання на частоті або по довжинах хвиль. Спектри зірок вийшло представити як ряд, уздовж якого лінії одних хімічних елементів прогресують, а інших – системно загасають. Аналогічні спектри згруповані в спектральні класи. Зірки, що відносяться до різних спектральних класів, мають […]...
- Рекомендації на кандидата Доцільність рекомендацій Рекомендація – це письмовий документ довільного формату або усне підтвердження того, що певний працівник колись працював в тій чи іншій компанії і займав конкретну посаду. Під словом “рекомендації” мається на увазі відгук про колишнього працівника, який надає колишній роботодавець майбутнього роботодавця. Рекомендації сьогодні і сто років тому На сьогоднішній день рекомендаційні листи носять […]...
- Рецензія на п’єсу “Лихо з розуму” О. С. Грибоєдов в 1823 році написав перший варіант п’єси “Горе розуму”, але на цьому письменник не зупиняється, і вже через рік з’являється інша версія, відома всім нам як родоначальниці самобутньої російської драми. Суть п’єси в самій назві: людина поплатився за інтелектуальну перевагу над суспільством. Твір зворушує своєю правдоподібністю, починаєш співпереживати освіченій герою, тому що […]...
- “Олітературнення” діалектів у нових мовно-культурних умовах ХХ століття Діалектне мовлення сприймається нині вже не як відступ від літературної норми, а як рівноправний вияв національного мовлення, мовотворчий і комунікативний потенціал якого значний. У зв’язку з цим у нових мовно-культурних умовах кінця ХХ – початку ХХІ століття відроджується традиція “олітературнення” діалектів, коли діалектне мовлення піддається літературній обробці. Це найвідчутніше в стилі художньої літератури, у публіцистиці. […]...
- Специфіка вивчення епічного літературного твору в старших класах середньої школи: стан проблеми та методико-дидактичні перспективи О. Фенцик Мукачівський гуманітарно-педагогічний інститут Кардинальні і часом суперечливі соціально-економічні переміни, процеси гуманізації, деформалізації в незалежній Українській державі на порозі нового тисячоліття значною мірою актуалізують проблеми збагачення освітнього простору, розширення можливостей для професійного становлення та інтелектуально-культурного розвитку особистості. Особливе місце в системі національної освіти по праву відводиться українській літературі. “Для більшості дітей це рідна література. […]...
- Чим відрізняється ліцей від школи Ким бути краще, ліцеїстом або школярем? Чи є якісь переваги ліцейського освіти перед шкільною? Сама назва “ліцей” навіває якісь старовинні асоціацію з пушкінським часом і класичними поняттями у викладанні. Зі школою все простіше: парта, ручки, пенали, перерви… Але в чому полягають основні відмінності? Явно не в партах і перервах. Визначення школи та ліцею Ліцей – […]...
- Читацький практикум. Ліричний (ліро-епічний) твір. Ключі до прочитання. Рецензія як одна з форм читацьких рефлексій (письмово) – ДРАМАТУРГІЯ I ТЕАТР ХІХ ст. ТВОРЧІСТЬ І. КАРПЕНКА-КАРОГО І Б. ГРІНЧЕНКА Мета: повторити особливості ліричних (ліро-епічних творів); навчати учнів розуміти, відчувати, любити лірику, робити узагальнення, висловлювати власну думку; аналізувати ідеї та проблеми, які лежать в основі ліричного твору, привчати бачити в літературному тексті настрій митця, який вимагає від читача розуміння; розвивати зв’язне усне та писемне мовлення школярів, уміння давати власну оцінку культурно-мистецьким явищам, навички роботи із […]...
- Розвиток шкільної літературної освіти в умовах тоталітаризму Т. Сокур-Фарина, Аспірантка Кам’янець-Подільського університету Українська школа в 40-і роки XX ст. вступила приборканим і слухняним інструментом тоталітарного режиму. Переживши беззаконня періоду колективізації, голодомор 1932-1933рр., репресії і переслідування інтелігенції, вона більше не змогла протистояти антинародній політиці влади і стала слухняним провідником її волі, провідником політики насилля. Література й надалі ставала одним з найважливіших засобів комуністичного […]...
- Байка як жанр літератури – Підсумковий урок Мета: підготувати учнів до тематичного опитування, добре засвоїти значення термінів “байка”, “мораль”, “алегорія”. Обладнання: учнівські роботи, малюнки до байок. Хід уроку Здається, байка просто бреше. А справді – мудру правду чеше. Л. Глібов І. Оголошення теми, мети і завдань уроку. ІІ. Актуалізація опорних знань учнів. 1. Гра “Відгадай слово” – Коротке, віршоване алегоричне оповідання, в […]...
- Доступність школи Багато дітей, навчаючись у школі, навіть не розуміють, як їм пощастило! Адже шкільне життя така цікава і насичена подіями! Доступність школи У період античності, і навіть в середні століття школу відвідували далеко не всі діти. Навчання стояло дорого, і відправити дитину до школи могли тільки забезпечені батьки. Але навіть багаті діти були позбавлені задоволення спілкуватися […]...
- Алеаторики класи Алеаторики класи * – варіанти алеаторики (= алеаториченої техніки), пов’язані з числом разноматеріальних компонентів, що застосовуються при створенні алеаториченої композиції. Напр.: – алеаторику всекомпонентная * – варіант алеаторики, в якому використовуються всі компоненти музичної тканини; те ж, що алеаторику панкомпонентная; – алеаторику монокомпонентних * – варіант алеаторики, в якому використовується тільки один з компонентів музичної […]...
- ПІДСУМКОВИЙ УРОК ЗА РІК. КАНІКУЛИ (Анатолій Костецький) – Твори зарубіжних письменників – У КРАЇНІ СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ Мета: систематизувати знання учнів, здобуті протягом року; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; формувати вміння сприймати зміст вірша, образність мови; розвивати образне мислення, зв’язне мовлення; виховувати любов до художнього слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Прочитай виразно! Мати просить в Саші: “Син! Ти сходи у магазин! Купиш сир, ситро, сирок, […]...
- Твір “Якби я був директором школи” Як і всі середньостатистичні школи, наша школа сильно не відрізняється від більшості. Вчителі у нас, звичайно, хороші, добрі і чуйні, та й директор теж не поганий. Але один великий мінус – вони всі дорослі і вже забули, як це бути дитиною, мріяти про нездійсненне і фантазувати, фантазувати, фантазувати… Якби я був директором в нашій школі, […]...
- Чим відрізняються класи Мерседес Mercedes – торгова марка, відома у всьому світі. Виробник випускає автомобілі різних класів. До початку 90-х років минулого століття головним критерієм класифікації машин був обсяг двигуна. Але сьогодні в одному кузові можна зустріти двигуни різного об’єму, тому основними критеріями стали рівень комфорту і розміри. Вибираючи новий автомобіль, важливо приділяти увагу не тільки технічним характеристикам, але […]...