УМР № 4. Підготовка до письмового контрольного твору. Складання плану
Мета: вчити школярів висловлювати враження від прочитаних творів; правильно формулювати власні думки; формувати вміння аналізувати і робити висновки, логічно і послідовно викладати свої думки; складати план твору; розвивати творчі здібності; виховувати зацікавлення творами української літератури.
Тип уроку: урок творчого застосування знань і вдосконалення вмінь.
Засоби навчання: підручник, тексти творів В. Нестайка, Я. Стельмаха, Лесі Ворониної, учнівські ілюстрації до них.
Перебіг уроку
І. Установчо-мотиваційний етап.
Повідомлення теми, цілей та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Вступне слово вчителя.
Дитинство… Щаслива пора для кожної людини. У цей час ми пізнаємо багато цікавого, переживаємо миті пізнання, захоплення, радощів та невдач. Дитинство несе нам багато нових знайомств. Саме в цей період ми прагнемо до подорожей, пригод, чогось нового. Дитинство… Воно манить нас і тоді, коли ми вже стаємо дорослими. Воно нам сниться. Саме в ньому ми залишаємося щирими, відвертими, щасливими. Добре, коли доросла людина подумки може повернутися в дитинство. Тоді вона здатна по-справжньому зрозуміти дітей, їхнє життя, їхні бажання. І дуже часто саме такі люди стають дитячими письменниками.
Сьогодні ви маєте можливість пригадати найяскравіші моменти творів сучасних українських письменників, які ми нещодавно вивчали. А також кожен зможе проявити свої творчі здібності, адже на уроці ми будемо готуватися до написання твору на тему “Кожна пригода – до мужності дорога, а мрія у кожного в серці живе” і складати план.
II. Операційно-пізнавальний етап.
Евристична бесіда.
– Які пригодницькі твори сучасних українських письменників ви вивчали в розділі “Пригоди і романтика”?
– Назвіть головних героїв цих творів. Що, на вашу думку, їх об’єднує?
– Стисло перекажіть ваш улюблений фрагмент твору Всеволода Нестайка “Тореадори з Васюківки”. Які риси характеру виявляють у ньому друзі Ява Рень і Павлуша Завгородній?
– У яких епізодах повісті Ярослава Стельмаха “Митькозавр із Юрківки, або Химера лісового озера” герої виявляють винахідливість, сміливість і навіть справжній героїзм?
– Розкажіть, що допомогло Климові, головному герою твору Лесі Ворониної, виховати в собі такі риси характеру, як хоробрість, кмітливість, уміння самостійно вирішувати?
– Прокоментуйте один з висловів. Кого з героїв він міг би стосуватися?
1. Усміхнися зі своїх прикрощів – гіркота їхня щезне. Усміхнися до свого супротивника – щезне його злість. Усміхнися зі своєї злості – не буде і її (Райніс, латиський поет).
2. З добрим дружись, а лихих стережись! (Народна творчість).
3. Нема нічого кращого в житті за дружбу (В. Нестайко).
4. Родичів дає нам доля. І як добре, що друзів ми можемо обирати самі (Ю. Тувім, польський поет).
5. Вилучити з життя дружбу – все одно, що позбавити світ сонячного світла (Цицерон).
6. Дружба – найнеобхідніше для життя (Аристотель).
7. …Мрійництво, жаго моя, живи! (В. Симоненко).
8. Ви живете серед людей. Знайте, що існує межа між тим, що вам хочеться, і тим, що можна. Ваші бажання – це радощі або сльози ваших близьких. Робіть так, щоб людям, які оточують вас, було добре. Бажаю, щоб мрії, які у вас є, збулися, щоб завжди вони у вас були (В. Сухомлинський).
– Який тип мовлення (розповідь, опис, роздум) ви використаєте, розкриваючи тему твору?
Ознайомлення з будовою роздуму.
Роздум складається із трьох обов’язкових частин:
· Теза – основне твердження, чітко сформульована думка;
· Докази, аргументи, що підтверджують висунуту тезу;
· Висновок, що випливає з доказів (узагальнення).
В основі роздуму лежать причинно-наслідкові зв’язки.
– З яких частин складатиметься ваш твір?
Колективне складання плану твору на тему “Кожна пригода – до мужності дорога, а мрія у кожного в серці живе”.
Орієнтовний план
1. Дитинство – чарівна пора для пригод та мрій.
2. Великі фантазери – Ява Рень і Павлуша Завгородній.
3. Друзі Митько та Сергій – справжні дослідники, слідопити і шукачі пригод.
4. Твір Лесі Ворониної – повість про виховання гідності та мужності.
5. Пригоди і мрії в моєму житті.
Зачитування й аналіз зразка твору.
Лексико-стилістична робота.
III. Рефлексивно-оцінювальний етап.
Інтерактивна вправа “Мікрофон”.
– Як ви оцінюєте свою роботу на уроці? роботу класу?
– Що ви взяли для себе на майбутнє із сьогоднішнього уроку?
IV. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.
– Скласти усний твір за планом.