УМР № 3. Складання уявних картин образного бачення світу

Мета: удосконалювати вміння учнів зв’язно висловлювати свої думки, створювати художній образ, влучно добирати слова для передачі власного бачення стежки, дощу, сонця, вітру тощо; розвивати творчу уяву, образне мислення; виховувати любов до рідного слова.

Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь і навичок.

Засоби навчання: портрети українських письменників, фотографії, ілюстрації до віршів циклу “Дивосвіт”, звукозапис п’єси Г. Свиридова “Дощик” та мультфільм С. Литвинова “Мамине сонечко”, мультимедійні засоби.

Епіграф до уроку:

Без справжніх письменників нам було б сумно жити,

Нецікаво, світ знебарвив би, втратив би для нас сенс свого існування.

Ми б, напевно, не вміли б любити, якби не письменники.

Михайло Осадчий

Перебіг уроку

І. Установчо-мотиваційний етап.

Повідомлення теми та очікуваних результатів уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Робота з епіграфом.

– Прочитайте слова Михайла Осадчого і прокоментуйте їх. Чи згодні ви з думкою відомого

Українського письменника і журналіста?

Інтерактивна вправа “Мікрофон”.

– Чи хотіли б ви стати письменниками?

– Що, на вашу думку, для цього потрібно?

Слово вчителя.

Професія письменника приваблює багатьох. Таємно кожен вважає себе здібним, щоб створити шедевр, прославитись і заробити багато грошей. Та чи кожен може стати письменником? Одні впевнені, що для цього необхідно мати талант. Інші – що будь-яка освічена людина, опанувавши базові прийоми, може писати книги.

Та, поза сумнівом, письменник повинен досконало володіти мовою, вміти влучно, яскраво, образно висловлювати свої думки, передавати відтінки змісту, почуттів, настроїв.

Спробуємо цього навчитися.

II. Операційно-пізнавальний етап.

Евристична бесіда.

– Які асоціації виникають у вас під час звучання слів Стежка, блискавка, криничка, веселка, дим? Чи збігаються вони з образами віршів І. Калинця?

– Пригадайте відомі вам художні засоби та з’ясуйте їх роль у літературних творах.

– Доберіть епітети, метафори, порівняння до слів Сонце, вітер, дощ, стежка. Чи легко це зробити?

– Розгляньте ілюстрації учнів до віршів І. Калинця з циклу “Дивосвіт”. Чи однаково ви бачите світ? Поясніть свою відповідь.

– Які ще види мистецтва, окрім літератури й живопису, ви знаєте?

Робота в групах.

Учні об’єднуються у дві групи і виконують завдання.

Група І

– Прослухайте п’єсу композитора Г. Свиридова “Дощик” та однойменний вірш І. Калинця. Порівняйте образи дощу в музиці й поезії.

Матеріал для вчителя.

Дощик

Випив суховій

Нема батька вдома

Увесь нектар із квітки

А я Дощик

Заглянула бджілка в гості

Ну то вийди ти

Нічим почастуватися

Треба квітці помогти

А в пана Дощу

А я ліпше капусті

Ворота дощаті

За комір

Пане Дощ

Ото сміху буде

Пане Дощ

Вийдіть-но з хати

Група II

– Перегляньте мультфільм С. Литвинова “Мамине сонечко” та прочитайте поезії І. Калинця “Сонце”. Порівняйте образи сонця в мультфільмі й у віршах.

Матеріал для вчителя.

Сонце

– на городі

Червінцю червінцю

За перелазом

Мені по вінця

Соняшник лузало

Я на купала

Прийшла пава

У воду впало

Листя опало

А у петрівку

До багаття звезла

В житньому вінку

Бо сонечко змерзло

Від серпа втекло

Гори гори ясно

Аби не згасло

– поза ворота

Яре золото

Ярії роси

Сонечко босе

Колесом колесом

Як гагілочка

Як перепілка

Гра-перевтілення “Інтерв’ю із хмаринкою, що пливе небом”.

■ Де ти літала, хмаринко? Що бачила цікавого? З ким ти познайомилася?

■ На що тобі подобається дивитися згори? Що засмучує тебе внизу?

■ Якої форми ти буваєш? Чи можна дізнатися про погоду за твоїми формою та кольором?

■ Чи подобається тобі відпочивати на найвищій горі?

■ Чи легко тобі дихається над містом? селом? лісом? морем?

■ Тобі не заважають літаки, птахи? Як ти до них ставишся?

– Дякуємо, хмаринко. Можливо, колись прилетимо до тебе у гості на літаку, вертольоті, дельтаплані або чарівному килимі-самольоті.

Творче завдання.

– Складіть міні-твори, описавши словесно, як ви уявляєте дощ, сонце, хмарку, вітер тощо.

Заслуховування учнівських творів.

III. Контрольно-рефлексивний етап.

Картка самооцінювання “Мої думки”.

– На уроці я дізнав(-ла)ся про…, цікавим було…

– Здобуті на уроці знання я застосую…

IV. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.

– Оформити міні-твори, складені на уроці, в рукописну збірочку “Маленькі дива навколо нас”.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

УМР № 3. Складання уявних картин образного бачення світу