УКРАЇНСЬКІ НАРОДНІ ЗАГАДКИ

Мета: продовжити ознайомлення учнів із загадками; розкрити барвистий світ народних загадок; показати на прикладі загадок красу рідного слова; удосконалювати вміння виразно, правильно, інтонаційно читати; розвивати розумові здібності, кмітливість, образне й логічне мислення, пам’ять школярів; активізувати словниковий запас учнів, пізнавальний інтерес; виховувати любов та пошану до української мови.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Гра “Знайди слова”

– Знайдіть і прочитайте слова.

ТПРАЗАГАДКАВАНИРОВІДГАДКАТОБЛ

(Загадка, відгадка)

– Прочитайте тему уроку.

– Хто здогадався, чого будемо вчитися на уроці?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

– У загадках – цих краплинах мудрості поколінь – з великою повнотою віддзеркалюються творчий геній, душевна краса, гострий розум, доброзичлива фантазія українського народу, його художня обдарованість, бо невичерпною є криниця народної мудрості.

Сьогодні на уроці ми доторкнемось до мовної скарбниці нашого народу, до його чарівного світу мудрості.

IV. СПРИЙМАННЯ Й ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота з виставкою книг

– Прочитайте назви книжок.

– Які книжки вам сподобалися на виставці?

– У яких – найкращі ілюстрації?

– Що міститься в цих книгах?

– Чи любите ви відгадувати загадки?

2. Вступне слово вчителя

– Весела, а не пісня.

Розумна, а не книга.

Коротка, а не приказка.

Народна, а не казка.

Що це? (Загадка)

– З раннього дитинства, з перших своїх кроків до пізнання навколишнього світу і до глибокої старості людина послуговується загадками як засобом для гармонійного розвитку особистості.

Уміле відгадування загадок вважали ознакою великого розуму, кмітливості та щасливої вдачі. Ними перевіряли на мудрість і зрілість.

Згодом загадки втратили свою первозданну функцію і переважно використовуються як один із різновидів культурних розваг.

Бажаю вам черпати все життя з цієї криниці, щоб у вашому серці завжди знаходилося місце для загадкового, таємного, чарівного. Поринайте у чудовий світ мрій та фантазій, будьте і самі чарівниками, які вміють творити добро і нести у життя найкраще.

3. Бесіда-розв’язування проблемних запитань

Лексична робота. Технологія “Мозковий штурм”

– Що таке загадка?

Загадка – невеликий за обсягом твір усної народної творчості, що має прихований зміст, примушує замислитися, знайти відповідь. Походить від слова “гадати”, що означає “думати”, “міркувати”. У загадках предмет не називають, а описують або натякають на нього.

– Що передає загадка? (Красу, влучність та багатство рідного слова.)

– Навіщо нам потрібні загадки? (Вони примушують міркувати, розвивають увагу, спостережливість.)

– Які загадки ви знаєте? Хто їх складає? (Народ та письменники)

– Як ви гадаєте, чому цей жанр має таку назву? Від якого слова вона походить? (Від слова “гадати” – думати, здогадуватися.)

– Які загадки, на вашу думку, називаються народними? (Які склав народ.)

4. Гра “Презентація загадки”

Учні загадують одне одному загадки, демонструють виконані до них удома ілюстрації, пояснюють, до якої тематичної групи належить загадка.

5. Колективна робота. Розгадування кросворда “Тварини”

1. Хто спить, а очей не заплющує? (Заєць)

2. Хто на собі ліс носить? (Олень)

3. Ще не впав на землю сніг,

Він ховається в барліг.

І до теплої весни

Поринає він у сни. (Ведмідь)

4. Лиходій і забіяка,

Дуже схожий на собаку.

Він з’явився – ліс замовк…

Це лихий і лютий… (вовк).

5. Сірий, та не вовк,

Довговухий, та не заєць,

З копитами, та не кінь. (Осел)

6. Кістяну сорочку маю

І ніколи не знімаю.

У сорочку-костомаху

Я ховаюся від страху. (Черепаха)

– Чому кросворд має таку назву?

6. Конкурс “Найкращий читець загадок”

– У південний край землі

Відлітають журавлі.

Знов лункий шкільний дзвінок

Нас покликав на урок.

Як цей місяць звати?

Прошу відгадати. (Вересень)

– Все у зелені довкола:

Пасовище, і поле.

Мчать струмочки до ріки,

Ліплять гнізда ластівки.

І в сороки новина,

Сповіщає всіх вона:

Наближається… (весна)!

– Стало біло навкруги –

Я розпушую сніги,

Наганяю холоди,

Води сковую в льоди,

В дружбі з дітьми я всіма.

Здогадались? Я – … (Зима).

– Теплий довгий-довгий день,

Повна миска черешень,

Достигає жовтий колос,

Демонструє коник голос,

І суничка дозріває.

Тож коли це все буває? (Улітку)

– Яку назву ви дали б цій групі загадок? (Пори року)

7. Гра “Склади загадку”

– Перебудуйте речення таким чином, щоб вони стали загадками.

– Два брати а докупи не зійдуться. один на одного дивляться, весь вік живуть (Два брати весь вік живуть, один на одного дивляться, а докупи не зійдуться.)

(Земля, небо)

– Без рук, а ходить попід небесами. тільки з рогами, без ніг (Без рук, без ніг, тільки з рогами, а ходить попід небесами.)

(Місяць)

– Їхав пан – а води побільшало. а сам не змочився, у воду впав (Їхав пан – у воду впав, а сам не змочився, а води побільшало.)

(Дощ)

– Лежало, а як припекло, поки лежалось, то й сліду не зосталось (Лежало, поки лежалось, а як припекло, то й сліду не зосталось.)

(Сніг)

– Махнула птиця – затулила крилом півсвіту рядном чорним (Махнула птиця крилом – затулила півсвіту чорним рядном.)

(Ніч)

– Як ви назвали б цю групу загадок? (Явища природи)

8. Фізкультхвилинка

Тут трава росте висока,

Тут стежинонька вузька.

Вище руки, вище ноги –

Непроста у нас дорога.

А тепер ідемо боком –

Із підскоком, із підскоком.

Походили на носочках,

А тоді на п’ятах.

Випростали добре спини

І звели лопатки.

9. Робота в парах (за картками)

– Знайдіть пари загадок з однаковими відгадками.

– Тоненьке, кругленьке, серце чорненьке.

Хто на його слід погляне, думку його взнає. (Олівець)

– Чи в лінійку, чи в клітинку, чистим був, та за хвилинку мерехтить від цифр та літер.

Здогадались, що це, діти?

Ручці він говорить: “Прошу!”.

Це шкільний учнівський… (зошит).

– У портфелі є хатинка –

Ручки там живуть, резинка,

Клей, лінійка, кутники –

Школярів помічники. (Пенал)

– У пеналі в неї дім,

Поряд з олівцем у нім.

Може цифри рахувати

І перекази писати. (Ручка)

– Чорний Іван, дерев’яний каптан,

Де носом проведе, там помітку кладе. (Олівець)

– Розклад добре знаю я

І домашнє завдання.

На сторіночках – оцінки

Кожного шкільного дня! (Щоденник)

– То в клітинку, то в лінійку,

Написати в ній зумій-но,

І намалювати зможеш,

Називаюся я… (зошит).

– Сталевий коник по білому полю бігає,

За собою чорні сліди залишає. (Ручка)

– Кожен учень мене має,

В мене олівці складає.

Мабуть, ти мене впізнав?

Ну, звичайно! Я – … (пенал).

– Які уроки вже були,

Що назавтра задали…

Пам’ятає всі оцінки,

Навіть ті, що з поведінки. (Щоденник)

– До якої тематичної групи належать ці загадки? (Навчальне приладдя)

V. ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ

1. Робота в малих групах. Гра “Презентація загадки”

Представники кожної з груп загадують іншим загадки, демонструють виконані до них удома ілюстрації.

2. Творча робота

– Придумайте такі загадки, щоб до них увійшли подані слова.

– Крейда – білий зайчик, дошка – чорне поле, пише – скаче.

– Місяць-молодик – золотий серп, нічне небо – темний луг, знаходиться – загублено.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Чи сподобалося вам відгадувати загадки?

– Що таке загадки?

– Навіщо люди складали загадки?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

– Наступний урок позакласного читання проведемо за темою “Казка – це диво, сповнене краси”. Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

УКРАЇНСЬКІ НАРОДНІ ЗАГАДКИ