Українські народні думи. “Маруся Богуславка”. Проблема вибору, душевна роздвоєність Марусі Богуславки між любов’ю до рідної землі та становищем дружини турецького вельможі

Тема. Українські народні думи. “Маруся Богуславка”. Проблема вибору, душевна роздвоєність Марусі Богуславки між любов’ю до рідної землі та становищем дружини турецького вельможі

Мета: ознайомити учнів із народною думою, допомогти учням усвідомити її ідейно-художній зміст та значення; розвивати образне та критичне мислення, навички виразного читання, переказу змісту, визначення тематики та художніх особливостей; уміння висловлювати свої думки та почуття; виховувати любов до вітчизни як одну з найбільших людських чеснот.

Теорія літератури: думи, художні образи, художні засоби.

Обладнання: видання твору, ілюстрації до нього, аудіозаписи художнього виконання дум.

Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу.

Хід уроку

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

ü Перевірка домашнього завдання.

1. Розповісти про розвиток кобзарства в Україні.

2. Дати визначення думи, назвати її різновиди, навести конкретні приклади.

3. Назвати найвидатніших кобзарів минулого та сучасності.

ü Проблемне запитання.

– Чи зберігають українські народні думи своє значення нині? Свою думку обгрунтуйте.

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

ü Вступне слово вчителя.

Коли татари нападали на українські села, то найбільшою цінністю в їхній здобичі були молоді красиві дівчата. їх навіть не гнали диким полем, а везли на возах, оберігали, щоб “товар не попсувався”. Потім продавали на невільницьких ринках. Сумною була доля українських красунь – бути в турецьких гаремах, працювати служницями, навіки позбутися батьківщини й рідних. Тільки коли – не-коли доля всміхалася – українки ставали дружинами султана, як це трапилося з Настею Лісовською – Роксоланою. Таку долю зафіксувала українська народна дума “Маруся Богуславка”. І сьогодні на уроці ми ознайомимося із цим фольклорним твором.

III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

ü Виразне читання думи “Маруся Богуславка”, слухання аудіозапису зі співом чи художнім читанням твору.

ü Словникова робота, обмін враженнями про прочитане.

ü Вікторина “Чи уважні ви?”.

– На якому морі відбуваються події в думі “Маруся Богуславка”? (На Чорному.)

– Із чого була зроблена турецька в’язниця? (З каменю.)

– Скільки козаків було в темниці? (Сімсот.)

– З якого роду була Маруся? (Попівського.)

– У який день дівчина відпустила козаків на волю? (На Великдень.)

– Куди поїхав турецький пан, чоловік Марусі? (До мечеті.)

– Чому Україну називають краєм, де “ясні зорі, тихі води”? (Там дуже сприятливий, гарний клімат, немає грізних стихійних лих.)

ü Евристична бесіда.

– Як сприйняли ув’язнені козаки слова Марусі про християнське свято? (Гей, та дівку-бранку, Марусю, попівну Богуславку, кляли-проклинали…)

– Чим зумовлена така реакція невольників?

– Чому Маруся змушена була виправдовуватися перед козаками? Що вона їм пообіцяла? (Гей, як діждемо святого Великодня, то буде нам пан турецький до мечеті од’їжджати, то буде мені, дівці-бранці, Марусі, попівні Богуславці, ключі на руки віддавати, буду на руки приймати, до кам’яної темниці прибувати. Ой то буду до кам’яної темниці прибувати, темницю відмикати, вас, бідних невільників, а з кам’яної темниці випускати.)

– Чи не було це ризиком для неї?

– З яким проханням звернулася Маруся до козаків? (В города християнські утікайте, тільки города Богуслава не минайте! До батька до мого й матері прибувайте і батьку моєму та матері то знать давайте…)

– Чому героїня не хоче повернутися до батьків? (Бо вже я потурчилась, побусурманилась для розкоші турецької для лакомства нещасного.)

– Поясніть слова “потурчилась”, “побусурманилась”.

– Чому неволя у творі названа тяжкою?

– З яким проханням відбувається звернення до Господа наприкінці твору? (Ти визволь нас, Господи, із тяжкої неволі… Пошли, Боже, на многая літа і до конця віка!)

ü Дискусійні питання.

– Чи є вчинок Марусі Богуславки героїчним?

– Маруся Богуславка – патріотка свого рідного краю чи зрадниця?

– Чи є вона історичною особою?

(Для з’ясування питань дискусійного характеру можна скористатися таблицею Елвермана.)

За

Проблема

Проти

Так, вона дуже ризикувала, випустивши без згоди чоловіка козаків із темниці

Чи є учинок Марусі Богуславки героїчним?

Ні, вона, мабуть, була впевнена, що чоловік її любить і пробачить таку забаганку

Так, бо допомагає своїм землякам чим і як може, наражаючи себе на велику небезпеку бути покараною; сумує за батьками, турбується про них

Маруся Богуславка – патріотка свого рідного краю чи зрадниця?

Ні, бо поміняла свою рідну християнську віру на мусульманську, не захотіла повертатися до рідного краю і

Певною мірою, так. Адже це узагальнений образ українських бранок, яким пощастило вижити й досягти певного становища, мати можливість допомагати іншим

Чи є вона історичною особою?

Ні, бо про це не сказано в жодних документах

ü Практикум.

Схарактеризуйте образ Марусі Богуславки, відобразивши проблему вибору, душевної роздвоєності Марусі Богуславки між любов’ю до рідної землі та становищем дружини турецького вельможі.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

ü Творче завдання.

Подумайте, чим найімовірніше могла закінчитися історія Марусі Богуславки. Свої думки обгрунтуйте.

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Уміти виразно читати, переказувати, коментувати та аналізувати думу “Маруся Богуславка”; придумати закінчення твору зі збереженням стилістики думи.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Оцініть емоційну напругу твору за своїми відчуттями.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Українські народні думи. “Маруся Богуславка”. Проблема вибору, душевна роздвоєність Марусі Богуславки між любов’ю до рідної землі та становищем дружини турецького вельможі