Українські історичні пісні про боротьбу проти соціального та національного гніту (“Ой Морозе, Морозенку”, “Максим козак Залізняк”)
Тема. Українські історичні пісні про боротьбу проти соціального та національного гніту (“Ой Морозе, Морозенку”, “Максим козак Залізняк”)
Мета: розширити знання про боротьбу українського народу проти соціального та національного гніту; про національних героїв, допомогти усвідомити ідейно-естетичну цінність українських історичних пісень; розвивати вміння виразно читати, коментувати пісні; характеризувати образи історичних осіб та народних героїв; висловлювати свої почуття та враження; виховувати почуття поваги до лицарів-оборонців рідної землі, захоплення їхнім патріотизмом, мужністю, самовідданістю.
Теорія літератури: народна пісня, історична пісня, художні образи, художні засоби.
Обладнання: збірки історичних пісень, ілюстрації до них; портрети героїв – історичних осіб, аудіозаписи пісень.
Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу.
Хід уроку
I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ü Вступне слово вчителя.
Герої, про яких сьогодні йтиметься на уроці, користуються в народі особливою любов’ю. Про них складають легенди та пісні. Наприклад, відому пісню “Ой Морозе, Морозенку” на західноукраїнських землях виконують навіть під час поховання видатних людей, віддаючи їм останню шану. Ця пісня дуже поширена в різних місцевостях України. Записано понад сорок варіантів її, а в народі їх існує, очевидно, ще більше. Це вказує на незвичайну популярність славного козацького ватажка Морозенка. Образ Морозенка став узагальненим образом захисника вітчизни. В одних варіантах пісень герой бореться з “ляхами-панами”, в інших – з турками, татарами чи просто з лихими ворогами.
Славний козак Морозенко, як і Максим Залізняк, уособлює безмежне прагнення українців до волі, незалежний дух, козацьку непокору ворогу. У цій незламності, напевно, і полягає наша національна самобутність.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
ü Робота з таблицею.
За таблицею розкажіть про історичні пісні, з’ясуйте їхнє значення в житті народу, для розвитку художньої літератури.
ІСТОРИЧНІ ПІСНІ
Тематика циклу та його періодизація | Приклади | Зміст |
Історичні пісні про національно-визвольну боротьбу (XII ст.) | “Ой Морозе, Морозенку”, “Чи не той то Хміль” | Розповідають про події визвольної боротьби українського народу проти польської шляхти, уславляють національних герої |
Історичні пісні про боротьбу за соціальне визволення на роду (XIII-XIV ст.) | “Максим козак Залізняк”, “За Сибіром сонце сходить” | Розповідають про боротьбу за соціальне та національне визволення, оспівують народних ватажків |
Історичні пісні про боротьбу з турецько-татарськими загарбниками (XV ст.) | “Зажурилась Україна”, “Та, ой, як крикнув же козак Сірко” | Розповідають про боротьбу українського народу проти турецько-татарських загарбників, про перебування українців у жахливих умовах турецького полону |
ü Виразне читання, аналіз історичних пісень “Зажурилась Україна”, “Та, ой, як крикнув же козак Сірко”, висловлення своїх думок та вражень.
ü Робота в парах.
Поєднайте назви художніх засобів із прикладами, зробіть висновки про найпоширеніші художні засоби в усній народній творчості, зокрема історичних піснях.
III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
ü Слово вчителя.
У XIV-XVI ст. більша частина українських земель була захоплена Польщею. З того часу наш народ боровся за своє визволення, а вже в середині XVII ст. боротьба переросла в народну війну проти іноземних поневолювачів. Очолив це повстання Богдан Хмельницький. У роки визвольної війни кримські татари часто об’єднувались із козаками проти Польщі, однак, як і раніше, вряди-годи робили грабіжницькі набіги на міста й села України. Загони Богдана Хмельницького карали нападників. У гострих сутичках гинуло багато і татар, і козаків.
Пісня “Ой Морозе, Морозенку” розповідає про один із таких боїв. Хто ж такий Морозенко, про якого склали пісню?
ü Виразне читання історичної пісні “Ой Морозе, Морозенку”, слухання аудіозапису пісні (спів або художнє читання).
ü Словникова робота, обмін враженнями.
ü Виконання завдання.
Схарактеризуйте поетичні образи пісні, розподіливши їх за групами.
Персонажі | Природа, природні об’єкти | Узагальнені образи, символічні образи |
Морозенко – відважний козак, якого жорстоко вбивають вороги; мати Морозенка; українські козаки; татари | Зозуля, орел, висока могила, Савур-могила | Україна, серце |
Цікаво!
Прототипом Морозенка, можливо, є, за різними версіями, або сподвижник Б. Хмельницького полковник Станіслав Морозенко, або герой походів проти турків осавула Кропивнянського полку Нестор Морозенко.
ü Виразне читання історичної пісні “Максим козак Залізняк”, слухання аудіозапису пісні (спів або художнє читання).
ü Словникова робота, обмін враженнями.
Цікаво!
Хто такий Максим Залізняк? Максим Залізняк – син селянина з містечка Медведівки (на Чигиринщині), народний герой Коліївщини. У 1768 року він зібрав у Холодному Яру, на Чигиринщині, гайдамацький загін у кількасот чоловік (у пісні 40 тисяч – поетичне перебільшення) і захопив Жаботин, Смілу, Черкаси, Корсунь, Богуслав, Канів і разом із загоном Гонти – Умань, одну з найбільших фортець польської шляхти на Правобережжі. Загін царського полковника Гур’єва підступно роззброїв і ліквідував гайдамацький табір під Уманню. Залізняка катували й заслали на каторгу в Нерчинськ.
ü Евристична бесіда.
– Звідки прибув Залізняк?
– Чому його порівнюють з повного рожею, квіткою?
– “Зібрав війська сорок тисяч” – це перебільшення. Чому народ вдається до гіперболи? Про що свідчить така кількість війська? (Народові урвався терпець, народ довіряє своєму ватажкові.)
– Які висновки можна зробити з таких двох рядків пісні про Максима Залізняка:
Накидали воріженьків
Повнісінькі шанці!
(Козаки мужньо билися й здобули перемогу; українська мова знайшла зменшувально-пестливу форму навіть для слів із негативним значенням.)
– Яка основна думка пісні? (Уславлення народних борців за соціальну справедливість під керівництвом Максима Залізняка, віра в неминучу перемогу над ворогом.)
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
ü Усний твір-роздум.
Оберіть одну з тем.
“Чи потрібні сучасній Україні Морозенки й Залізняки?”
“Наскільки актуальними є нині українські історичні пісні?”
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Уміти виразно читати, аналізувати історичні пісні, висловлювати свої
Думки та почуття; підготувати повідомлення.
2. Індивідуальні завдання. Підготувати повідомлення про Б. Хмельницького та У. Кармалюка.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
ü Інтерактивна вправа “Мікрофон”.
– Із сучасних людей, сила патріотизму, мужність яких дрівнювалася б героям українських історичних пісень, я назвав би (назвала б)…