ТВОРЧІСТЬ У ЖИТТІ ЛЮДИНИ – У кожного є співуча пір’їнка – СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ
Матеріал уроку. Емілія Саталкіна “Кожний знає своє діло”. Володимир Рутківський “Як складають вірші”.
Мета. Використовуючи різні види роботи над текстом, удосконалювати техніку читання; заохочувати дітей до віршування; розвивати образне сприймання навколишнього світу; вчити добирати рими.
Обладнання. Картки для словникової роботи.
Хід уроку
I. Мовна розминка.
1. Вправа на формування навичок чіткої й виразної вимови.
Школярі повторюють склади і доказують текст, знаходячи останнє слово за змістом і римою.
Гу-гу-гу – росте кульбаба… (На лугу).
Іт-іт-іт – в неї гарний жовтий… (Цвіт).
Лі-лі-лі – жовті квіточки… (Малі).
Ни-ни-ни – всіх нас радують… (Вони).
Ту-ту-ту – з них віночок я… (Сплету).
Ок-ок-ок – гарний вийшов цей… (Вінок).
2. Гра “Доберіть риму”.
Швидко слово називай –
Йому риму добирай.
Діти доповнюють рядки вірша Е. Саталкіної “Кожний знає своє діло” (с. 178) словами, що римуються.
II. Повідомлення теми і мети уроку.
– Чи легко бути поетом? Чи задумувалися ви, як люди стають поетами?
– Що може стати поштовхом, щоб у людини розвинувся талант до віршування?
– Послухайте, як про це в оповіданні “Як складають вірші” написав письменник Володимир Рутківський.
III. Опрацювання першої частини оповідання (с. 179-180, до слів “…Що ж починай.”).
1. Словникова робота.
Чесне гра
Проста дощ
Затишна табір
Сильний слово
Шкільний кімната
2. Читання частини твору мовчки.
– Назвіть дійових осіб твору.
– Де відбувається описаний випадок?
3. Повторне читання частини вголос “ланцюжком”.
– У яку гру вирішили зіграти діти?
4. Вибіркове читання.
– Поясніть, опираючись на текст, чому діти змушені були сидіти у каюті катера.
– Хто запропонував гратися у вірші?
– Як дівчинка розповіла про правила гри?
5. Читання частини в особах.
IV. Опрацювання другої частини оповідання (с. 180-183, до кінця).
1. Словникова робота.
А) Читання “сходинок” слів.
Город | Рима | Люди |
Виють | Вранці | Миють |
Вигулькне | Голубонько | Сіроманці |
Бутерброд | Ілюмінатор | Обставина |
Підрум’янені | Всього-на-всього | Звичайнісінька |
Читання кожної колонки зверху вниз (“луною” за вчителем), і знизу вверх (“буксиром” із сусідом по парті).
– Які слова римуються?
– Доберіть синоніми до слів “вигулькне”, “звичайнісінька”.
– Складіть тлумачення слова “сіроманці”, “ілюмінатор”.
Б) Пояснення значення слів.
Учні отримують картку, де записані пояснення слів.
Зразок картки.
О Короткий, задертий догори ніс.
О Густа молода трава.
О Без певного наміру; ненароком; несвідомо.
О Накриття з водонепроникної тканини або пластику для захисту від сонця й дощу
– Прочитайте мовчки тлумачення слів, що на дошці. Доберіть кожному слову пояснення, яке, по-вашому, правильне. Поставте біля пояснення слова відповідну цифру.
1. Кирпа
2. Тент
3. Мимохіть
4. Моріжок
2. Первинне ознайомлення із твором (читання мовчки). Перевірка первинного сприймання.
– Що ви дізналися із тексту про дітей?
3. Аналіз твору з елементами вибіркового читання.
– Чому хлопчик розхвилювався після першого рядка вірша, який промовила Ганнуся?
– Прочитайте, як дівчинка думала над продовженням рядка “на садок і на город”.
– Що хлопчик шукав на стелі?
– Якою була його перша думка, щоб продовжити рядок “А в долині, за городом”?
– Чому Костя відкинув цю ідею?
– Прочитайте, як він обдумував новий рядок.
– Як ви думаєте, звідкіля Ганнуся знала, що хлопчик хоче сказати рядок “Ходять люди з бутербродом”?
– Прочитайте, як Костя обдумував продовження рядка “А до річки рано-вранці”.
– Прочитайте, що допомогло йому придумати продовження рядка “Вони бігають і виють”.
– Як Ганнуся сприйняла ці слова?
– Що вплинуло на зміст продовження рядків вірша, який вигадували діти? Прочитайте.
– Прочитайте тільки вірш, який вийшов у дітей.
– Як довго тривала гра? Чи захопила вона Костю?
– Якими були ці діти?
4. Творчі види робіт на основі прочитаного.
А) Складання вірша (робота у парах).
– Доберіть до деяких рядків, що склали Костя з Ганнусею, свої варіанти.
– Запропонуйте свій заголовок твору.
Б) Складання міні-творів (робота в групах).
Завдання 1. За змістом ‘оповідання і своїми спостереженнями складіть поради “Як писати вірші?”.
Завдання 2. Пофантазуйте, якими можуть бути пригоди Кості та Ганнусі у книжці Володимира Рутківського “Ганнуся. У гості до лісовика”.
V. Підсумок уроку.
1. Бесіда.
2. Робота в зошитах (с. 64, завд. 1-4).