Твір. Коли твір відкриває свої таємниці

Матеріал до уроку. О. Іваненко “Синичка”.

Мета. Удосконалювати вміння читати в особах. Розвивати в учнів допитливість, інтерес до навколишнього світу, викликати бажання спостерігати за живою природою. Виховувати любов та бережне ставлення до природи.

Обладнання. Малюнки з зображенням синички, солов’я, журавля, грака, гусей, зимового лісу, картки-“блискавки” зі словами, таблиця складів для розпитування, загадки, предметні малюнки.

Хід уроку

І. Організація класу. Мовна розминка.

1. Гра “Який звук спільний?”.

Учитель показує малюнки із зображенням різних предметів (дзеркало, дзвіночки, Гудзик, кукурудза, дзьоб, дзига).

2. Гра “Плутанка-розплутанка”.

3. Скоромовки.

– Приснивсь сьогодні сон синиці.

Приніс сусіда сік з суниці.

– Летіла лелека, заклекотіла до лелеченят.

– Стриб, стриб, стриб – підстрибує по стерні рідня:

Перепілка, перепел, перепеленя.

– У лузі журавлик щипав собі щавлик.

Купіть йому горщик – він зварить вам борщик.

– Гава гаву запитала:

– Ти на ганок не літала?

– Не літала я на ганок,

Та й прогавила сніданок.

– Про кого усі ці скоромовки?

– Яка вам сподобалася найбільше?

4. Розпитування за складовою таблицею.

5. Читання слів із карток-“блискавок”.

II. Повідомлення теми і мені уроку.

1. Слово вчителя.

Сьогодні на уроці ми ознайомимось із творчістю Оксани Іваненко.

Оксана Іваненко любила дітей, тому й писала казки для них. Вона говорила: “Коли я пишу казки, я живу мріями моїх героїв: пташок, комах, кисличок, берізок, верби, яблунь. Я вже не можу думати про щось інше. А ще в цей час завжди для мене лунала музика”.

Збірка О. Іваненко “Лісові казки” стала однією з найулюбленіших серед читачів. Герої її творів живуть у власному світі, де фантазія схожа на реальність, де відбуваються різноманітні пригоди й вирують почуття. А тому з ними завжди цікаво…

2. Загадка.

– Здогадайтеся, про кого ми сьогодні прочитаємо.

Завіяло, замело

Всі стежини у село.

Ліс біліє і гайок,

А під хатою садок.

Зграя птахів прилетіла.

На гілки гарненько сіла.

Природа їх не обділила

Зелений верх, блакитні крила.

Голівки чорні, щічки білі.

Такі завзяті, гамірливі.

Жовтий низ, немов те сонце,

Що мені світить у віконце.

Що це за птах? Як його звати.

Що любить салом ласувати?

Пташина зовсім невеличка,

Та це ж малесенька… (Синичка).

А. Грицаюк

III. Опрацювання казки О. Іваненко “Синичка”.

1. Читання казки комбінованим способом.

1) Учитель читає (До слів “…і на гілках сніг – скрізь сніг”).

– Назвіть персонажів казки.

– Хто з них хвилювався за синичку?

– Чи знала синичка, які трудноті чекають на неї взимку?

2) Дочитування казки учнями напівголосно (До слів “…прилетів і соловей”).

– Розкажіть про розмову сонечка з хмарами.

– Що відбувалося від співу синички?

3) Завершення читання казки мовчки.

– Хто найкраще співав?

– Про що була перша пісня солов’я?

– Про що була його друга пісня?

2. Словникова робота.

Читання “сходинок” слів.

Чепурýшка

Найгарнíше

Жáлібно

Закурлúкали

Набридáє

Заявúли

Мандрíвка

Гелготáли

Надзвичáйними

Зацвірінчáла

Умостúлася

Хуртовúна

Найлютíші

Заскреготíла

Манíсінька

Чеберяє

Кучугýри

Мандрíвка

Бурмотíв

Найрозкíшніші

3. Вибіркове читання. Аналіз змісту твору.

– Прочитайте слова – переживання солов’їв за синичку.

– Що говорили журавлі? Прочитайте.

– Що заявили граки?

– Як відреагувала яблунька на питання птахів про те, чи залишиться синичка чи полетить? Прочитайте.

– Як заспокоїла синичка яблуньку? Прочитайте.

– Відтворіть пісеньку синички про те, що вона не боїться зими.

– Прочитайте опис зимового лісу. Доведіть, що авторка наділила зиму людськими рисами.

– Як описана синичка? Прочитайте.

– Яку пісеньку заспівала синичка, коли сонечко засміялось? Прочитайте.

– Прочитайте, що відбулося після такої пісеньки синички.

– Знайдіть і прочитайте лагідні слова, якими називали синичку.

– А як би ви її назвали?

– Прочитайте, коли прилетів соловей.

– Про що була перша його пісня? Прочитайте.

– Що сказав дуб про синичку?

– Про що була друга пісня солов’я? Прочитайте.

– Чому синичці стало соромно?

– Про що цвірінчали синички? Прочитайте.

4. Фізкультхвилинка.

5. Розвиток зв’язного мовлення. Словесне малювання. Робота над ілюстраціями у підручнику.

– Який епізод казки зображено на першому малюнку (с. 78)?

– Яких птахів ви там упізнали?

– Який епізод зображено на другому малюнку (с. 81)?

– А що б ви намалювали?

6. Складання опису-характеристики синички.

7. Поділ тексту на частини. Складання плану.

План

1. Переживання за синичку.

2. Синичка заспокоїла.

3. Скрізь сніг.

4. Мила пташка зими не боїться.

5. Останній подих зими.

6. Пісня солов’я.

7. Ніжний спів маленької пташки.

8. Переказування змісту прочитаного за складеним планом.

9. Робота з зошитом (с. 22).

IV. Підсумок уроку.

– Які почуття викликала у вас пташка?

– Яка основна думка твору?

– Уявіть, що синичка всім дарує свою весняну пісню. Про що вона заспівала б?




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Твір. Коли твір відкриває свої таємниці