ТУВЕ ЯНСОН. КОМЕТА ПРИЛІТАЄ. ЧАРІВНІСТЬ ХУДОЖННЬОГО СВІТУ ТВОРУ, ЙОГО ПЕРСОНАЖІ, ВТІЛЕННЯ В НИХ ІДЕЙ ДОБРОТИ, ЩИРОСТІ, СІМЕЙНИХ ЦІННОСТЕЙ – Урок 2

Мета: завершити текстуальне дослідження повісті – казки Туве Янсон “Комета прилітає”; розвивати та вдосконалювати читацькі компетенції учні, показати підтекстовий сенс твору “Комета прилітає”; сприяти вихованню вдумливого досвідченого читача-глядача, вихованню сімейних та загальнолюдських цінностей.

Обладнання: фрагменти мультфільму “Мумі-тролль и комета: Путь домой”: зустріч з батьками, порятунок у печері та заключний епізод.

Світ дітей – це пейзаж, намальований

Яскравими фарбами, де добро і зло нероздільні…

Кожна дитяча книжка має містити в собі стежку,

Перед якою дорослі зупиняються, а дитина йде далі.

Туве Янсон

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Оголошення теми і завдань уроку. Актуалізація опорних знань

– Як ви вважаєте, на який тип народних казок орієнтувалася письменниця у створенні свого казкового світу? (Ще однією особливістю художнього світу казок Туве Янсон є той факт, що як таких чарівних подій у її творах дуже мало. Здебільшого описуються стандартні житейські ситуації, чарівність яким надають саме персонажі тексту. В цьому казки фінської письменниці можна вважати зорієнтованими на авантюрно-пригодницьку народну казку, де головні акценти стосуються саме пригод героїв, дослідження психології їхніх вчинків та характерів. Фантастичне, якщо воно й використовується, відіграє лише фонову роль.)

– Наведіть приклади реалістичної деталізації в зображенні побуту героїв твору та визначте значення її використання автором у казці.

– Вдома ви міркували над словами Туве Янсон, що взяті за перший з епіграфів до нашого уроку. Спираючись на текст повісті-казки “Комета прилітає”, підтвердіть цю думку письменниці. Що, по-вашому, в творі символізує собою зло? (Комета, що несе в собі руйнівне начало.)

– А що з точки зору головного героя казки є найвищим символом добра? (Це родина, мама й тато, рідний дім.)

Поговоримо більш детально про особливості та сенс другої мандрівки друзів.

III. Аналітичне дослідження тексту з акцентом на з’ясуванні особливостей системи образів твору “Комета прилітає” . Велика Мандрівка героїв

– Вам було запропоновано вдома знайти у тексті цитати, які пояснюють мету другої мандрівки Мумі-троля та Чмиха. Яку з цитат ви вважаєте найбільш важливою?

– З чого почалася “Велика Подорож”?

– Складіть маршрут Великої Мандрівки. Запишіть його у робочі зошити. (Будиночок мумі-тролів у Долині, Річкою на плоту, вдалині Самотні гори, мертве море, ліс, з’їдений кониками, рідна домівка, рятівна печера, звідки всі знову вирушають до будиночка мумі-тролів.)

– Подумайте, чому авторка назвала другу подорож друзів “Великою Мандрівкою”? (Учні мають зрозуміти, що Велика Мандрівка велика не тільки тому, що герої далеко й надовго вирушають від рідного дому, а й тому, що на них чекає багато випробувань, в ній розширюється коло дійових осіб, але головне в тому, що результатом цієї мандрівки стає Велика справа – повернення героїв додому й порятунок рідних і близьких.)

– Які зміни відбуваються в довкіллі з наближенням комети?

– Ознайомтеся з таблицею “Система образів повісті-казки Туве Янсон “Комета прилітає”. Хто з них поповнює лінію головних героїв? Чому ви так вважаєте? (Нюхмумрик, Хропусь і Хропся.) За яких обставин у текст входять названі герої? Як це впливає на Мумі-троля та Чмиха?

Система образів повісті-казки Туве Янсон “Комета прилітає”

Ім’я героя

Опис героя

Родина Мумі-тролів

1

Мумі-троль

Мумі-троль – син Мумі-мами та Мумі-тата, а також кращий друг Нюхмумрика (Снусмумрика). Дуже зворушливий та чутливий. В цілому хоробрий, але іноді полохливий… Легко заводить нові знайомства, чим завдає дещицю головного болю своїй мамі…

2

Мумі-мама

Мумі-мама – дружина Мумі-тата, вона ж мама Мумі-троля. Найкраща в світі мама! Завжди готова прийняти чергову порцію нових друзів улюбленого сина, нагодувати, приголубити й покласти спати усю цю ораву.

3

Мумі-тато

Мумі-тато одружений на Мумі-мамі, він же є батьком Мумі-троля. Був народжений за дивного розташування зірок й залишений у Будинку для Підкидьків гемулихи. В молодості багато мандрував. Сам побудував Дім. Також, він найвідоміший письменник Мумі-долу.

Інші домочадці

4

Чмих (Сніфф)

Син тваринки Сос та Шмиглика. Він же Маленька Тваринка.

Трішки жадібний, любить поскиглити… Небайдужий до усього яскравого й солодкого. Знайшов чудову печеру.

5

Ондатр (Вихухоль)

Справжній філософ. Цілими днями лежить у гамаку з розумною книжкою. Турботу про себе сприймає як належне. Зануда.

6

Нюхмумрик (Снусмумрик)

Син Мюмли-мами та Юксаре. Зведений брат Мюмли. Рідний брат Крихітки Мю. Вільний птах. Любить палити люльку та грати на губній гармошці. Не любить заборонних табличок, будинків та сторожа парку. Кожне літо проводить у Мумі-долі, а восени йде у далекі краї.

7

Хропусь (Снорк)

Хропка – брат Фрекен Хроплі. Зовні схожий на Мумі-троля, але змінює колір залежно від настрою. Любить головувати на різних зборах. Дуже серйозний тип.

8

Хропля (Фрекен Снорк)

Сестра Хропки. Володарка шовковистої чуприни та золотого браслета, що вдягають на ногу. Любить прикраси й крутитися перед дзеркалом. Була врятована Мумі-тролем від хижого куща.

9

Мавпочка (Кошенятко)

У різних варіантах перекладу зі шведської є або Мавпочка, або Кошенятко (першим побачив його Чмих і захотів потоваришувати).

10

Гемуль – колекціонер комах

Мумі-тато так характеризує гемулів: “Гемулі досягають майже подвійної висоти звичайної папороті. У них витягнуті й дещо пригнічені обличчя. Рожеві очі. Немає вух, але замість них кілька жмутиків синього або кольору імбиру волосся. Гемулі – зовсім не видатні інтелектуали й легко стають фанатиками. їхні ноги надзвичайно великі й пласкі. Вони не можуть навчитися свистіти, й тому не люблять будь-який свист.” Усі гемулі досить занудливі. Люблять керувати й ніколи не визнають своєї неправоти. Як правило, щось колекціонують.

11

Гемуль – філателіст-ботанік

Фанатичний колекціонер-профан

12

Гатфнати

3 пояснень Мумі-мами: “Це такі дрібні чарівні звірята. Здебільшого вони невидимки. Іноді вони живуть під мостинами в людей, й чутно, як вони прокрадаються там увечері, коли в будинку все затихає. Але частіше вони бродять світами, ніде не зупиняючись, ні про що не турбуючись. Ніколи не можна сказати, веселий гатіфнат чи злий, опечалений він чи здивований. Я впевнена, що у них взагалі немає ніяких почуттів.” Гатіфнати з’являються на світ із зернят у день літнього сонцестояння. Мандрують по всьому світу в маленьких човниках. Раз на рік збираються на своєму таємному острові й дізнаються про погоду за великим барометром. Дуже наелектризовані.

– Дайте стислу характеристику Нюхмумрику. Назвіть головну рису його вдачі. У цілому в серії книг про мумі-тролів Нюхмумрик визначається як кращий друг Мумі-троля. Як ви думаєте, чому саме Нюхмумрик, а не Чмих? (“Мені належить усе, що я бачу і що тішить моє око. Усенька Земля, якщо хочеш…”. “З Нюхмумриком подорож стала набагато веселішою. Він виводив на губній гармонії пісеньки, яких вони ніколи раніше не чули, навчив їх грати у покер і рибалити вудкою. Розповідав неймовірні, шалені історії. Навіть річка звеселіла, поплинула собі прудкіше, час від часу кружляючи в круговертях. Русло її звузилося, а Самотні Гори підступили ближче.”)

– Підчас першої подорожі герої, граючись, вигадували для себе “небезпеку”. Чим відрізняється “небезпека” Великої Мандрівки? (“Тепер у небезпеки з’явилося ім’я – Комета.”)

– Доведіть, що у Великій Мандрівці Мумі-троля й Чмиха Нюхмумрик став незамінним. Як за допомогою Нюхмумрика розширюється коло знань друзів про оточуючий світ?

– Спробуйте визначити сенс зустрічі друзів з гемулем. Порівняйте Гемуля з Нюхмумриком.

– Як поставився до хропусів Мумі-троль на основі розповіді Нюхмумрика? Як його думка про них змінилася і чому?

– З якою метою Туве Янсон зображує пристрасть Чмиха до коштовностей? Порівняйте це почуття героя з любов’ю до прикрас та коштовностей Хропсі.

– Чому Мумі-троль так прагне додому? Виразно прочитайте діалог Мумі-троля й Нюхмумрика від слів “Не поспішай занадто…” до “… і байдуже, прилетить комета чи ні”. Виокремте в ньому ключові фрази. Зробіть висновок щодо утвердження мислення героїв на позитивно-гуманістичних позиціях.

– Яке перше завдання поставив перед собою Мумі-троль на шляху додому? Як ви вважаєте, це гра в пошук пригод чи доросле прагнення допомогти тому, хто потрапив у біду? Доведіть, що Мумі-троль має чутливе серце. (“У нас мало часу. Я прагну якнайшвидше відшукати маленьку.”)

– Як Мумі-троль розвіяв сумніви Хропся щодо того, що саме Долина стане найліпшим місцем порятунку від комети? (Як кажуть, вдома й рідні стіни допомагають. А головне: “Мама про все подбає, – впевнено сказав Мумі-троль. – А ти, Хропусю, побачиш, яка у нас чудова печера!”)

– Кому належить ідея шукати порятунку в печері? Доведіть на прикладах з тексту, що Хропся сприймає оточуючий світ практично, а Хропусь тільки проводить безглузді наради.

– Чому чим ближче друзі до Мумі-долу, тим більше Мумі-троль говорить про Долину та рідний дім і батьків? Виразно прочитайте розповідь Мумі-троля про Долину Хропсі. Виокремте ключові фрази та прокоментуйте їх. Доведіть, що в словах Мумі звучить безмежна любов і повага до рідної домівки та до батьків.

– Яку роль у танцювальному вечорі має пісня “Вілері валена”? За яких обставин вона ще раз лунає у творі? (“Вілері валена, Нічка така темна, Пізняя година – А ти все сама. Змучилися ніжки, А дому нема.” Мумі-троль: “А дім ми неодмінно віднайдемо! – вигукнув Мумі-троль. – Не сумуй! Ми прийдемо додому, Мама чекатиме нас з наготованим обідом і скаже: “Як вчасно ви повернулися!” А ми скажемо: “Якби ти лишень знала, що за пригоди з нами трапились!”)

– Прочитайте, як виглядав світ п’ятого серпня? Як це вплинуло на друзів? Що допомагало їм не втратити присутності духу?

– Чому Мумі-троль не орієнтується на гатіфнатів у віднайденні шляху додому?

– Яка найбільша перешкода лежала на шляху героїв додому? Визначте символічний сенс мертвого моря та його подолання мандрівниками? Чому вони вирішили “перейти”, а не “обійти” те, що колись було морем? (Нюхмумрик: “Ми передибаємо провалля на ходулях і виграємо час!”) Доведіть цитатами з тексту, що це було дуже небезпечне випробування. (Крім небезпек мертвого моря “комета з дна провалля видавалася набагато більшою й немов тріпотіла та мерехтіла у водяних випарах мертвого моря.” Це був надзвичайно потужний психологічний тиск на мандрівників.)

– Дайте оцінку епізоду порятунку Мумі-троля від восьминога? Чи можна допомогу Хропсі вважати лише поверненням своєрідного боргу за власний порятунок від хижого куща? Наведіть аргументи з тексту. (“Хропсю, ти врятувала мені життя! – вигукнув Мумі-троль. – Та ще в який винахідливий спосіб!” “Це сталося випадково! Але я радо рятувала б тебе щоднини від восьминогів!” (Хропся))

– Знайдіть у тексті цитати, які свідчать про те, що завдяки великій Мандрівці та наближенню комети Мумі-троль почав мислити глобально, турбуватися про весь світ. (“Мумі-троль оглядав похмурий краєвид і думав, як же, напевно, потерпає від страху Земля, спостерігаючи за наближенням палаючої вогненної кулі! Він думав про те, як страшенно любить увесь світ з лісами й морями, вітрами й дощами, сонячним сяйвом, травами й мохами, а ще про те, що жити без цього неможливо… Але потім він згадав про Маму і вирішив, що вона неодмінно придумає, як зарадити лихові.”)

– У чому полягає сенс змалювання урагану? Доведіть, що ця руйнівна стихія несвідомо стала головним помічником друзів у їхньому поверненні додому та одночасно перевіркою героїв на витривалість та винахідливість, здатність тверезо мислити перед лицем ще більшої катастрофи.

– Що стало дороговказом Мумі-тролеві до рідного дому? (“Розкішний запах щойно спечених пиріжків”.) Доведіть, що в будиночку Мумі-тролів чекали на повернення сина з друзями. Знайдіть цитати, що передають хвилювання батьків за дітей.

– Розкажіть, як відбувалося “велике переселення”?

– У якому стані перебував Чмих, коли до нього вийшло кошеня? Чому він не був радий цій зустрічі? Що йому заважало? (Гнів.)

– Виразно прочитайте епізод, в якому йдеться про порятунок Чмиха. Інтонаційно передайте напругу моменту.

– Яку роль має факт приходу до печери кошеняти та дарування Чмихові бабусиних смарагдів?

– Виразно прочитайте уривок тексту, в якому йдеться про падіння комети, від слів “І тієї ж миті розпечена палаюча комета впала на Землю…” до “То було кошеня. Він обійняв його, і вони заснули удвох”. Виокремте домінанту цього фрагмента, яка б допомогла зрозуміти, що допомогло героям пережити катастрофу? Яку роль має колискова та сон?

– Яким постав світ після падіння комети перед очима Мумі-троля? Чому він першим “відхилив заслону і визирнув надвір”? Визначте художні деталі, що свідчать про те, що “кінця світу не було”.

– Як ви думаєте, чому Тубе Ясон не показує повернення героїв додому? Що дає впевненість читачеві у тому, що там все в порядку?

IV. Підбиття підсумків. Порівняння з мультиплікаційними версіями

– Зробіть висновок, які важливі думки намагалася донести до нашої свідомості талановита й мудра Туве Янсон. Запишіть ці ідеї у вигляді висновку в робочі зошити. (Письменниця змушує замислитися над цінністю усього живого в світі, над сенсом пізнання довкілля та самого себе, над цінністю теплих і щирих взаємин між рідними людьми та людьми в цілому, над прагненням відкриттів і пригод, над необхідністю зберегти цей вразливий світ і зробити його кращим. Повість-казка “Комета прилітає” до певної міри є ще й твором-пересторогою на фоні періоду його створення (1946 рік). В історії людства це був один із найтрагічніших періодів – Друга світова війна (1939-1945), яка забрала мільйони людських життів, призвела до небачених масштабів руйнації матеріальних цінностей, поставила на карту саму ідею людського існування (символіка образу комети може бути потрактована й таким чином). Тому однією із провідних ідей твору можна вважати ідею гуманізму й оптимізму. (Вважаємо важливим навчити учнів навіть у творах дитячої літератури бачити глибинні підтексти та їх вплив на життя людей в усьому світі.)

– Виразно прочитайте слова Туве Янсон, що є другим епіграфом нашого уроку. В чому ви вбачаєте цінність цієї думки? Чи варто, по-вашому, зберігати дитинність у світосприйнятті впродовж усього життя?

– Ви переглянули мультиплікаційні версії книги “Комета прилітає” (“Муми-тролль и комета” та “Муми-тролль и комета: Путь домой”). Порівняйте свої читацькі враження від твору та глядацькі враження від мультфільмів.

– Доведіть, що мультфільми мають за основу створення образів малюнки Туве Янсон.

V. Аналіз участі учнів у роботі на уроці. Виставлення оцінок

VI. Домашнє завдання

Прочитати казку Пауля Маара “Машина для здійснення бажань, або Суботик повертається в суботу”.

Усно скласти враження про твір.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

ТУВЕ ЯНСОН. КОМЕТА ПРИЛІТАЄ. ЧАРІВНІСТЬ ХУДОЖННЬОГО СВІТУ ТВОРУ, ЙОГО ПЕРСОНАЖІ, ВТІЛЕННЯ В НИХ ІДЕЙ ДОБРОТИ, ЩИРОСТІ, СІМЕЙНИХ ЦІННОСТЕЙ – Урок 2