ТРАГІЧНИЙ І ГЕРОЇЧНИЙ ПАФОСИ КОЗАЦЬКИХ І ЧУМАЦЬКИХ ПІСЕНЬ. “СТОЇТЬ ЯВІР НАД ВОДОЮ”, “ГОМІН, ГОМІН ПО ДІБРОВІ”, “ОЙ У СТЕПУ КРИНИЧЕНЬКА”
Мета:
– навчальна: продовжити роботу над вивченням соціально-побутових пісень; подати відомості про трагічний і героїчний пафос козацьких і чумацьких пісень;
– розвивальна: розвивати вміння грамотно, послідовно висловлювати власні думки, почуття, обстоювати свою точку зору, наводячи переконливі докази;
– виховна: виховувати повагу до народної пісні, інтерес до історичного минулого України.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Робота з таблицею
Жанри соціально-побутових пісень | Особливості |
Розгадування кросворда
1. Людина, яка позбавлена волі та має пана. (Кріпак) 2. У кріпацьких піснях показано, як принижували… (гідність) людей-кріпаків. 3. Також показане підневільне життя. (селян). 4. Кріпаком був і відомий поет Тарас. (Шевченко). 5. Єдиною розрадою і розвагою кріпаків була. (пісня).
V. ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ У ПРОЦЕСІ ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНИХ ЗАВДАНЬ
Колективна робота з висловлюваннями про пісню
1. Українська пісня має так багато мистецьких вартостей, що їх неможливо перерахувати. Це мистецтво глибоко народне тому, що з нього безпосередньо промовляє до нас своєрідна чиста душа українського народу (З. Неєдли). 2. Українська народна поезія найбагатша й найкрасивіша в Європі. Вона відзначається великими мистецькими вартостями й поетичним натхненням, влучністю вислову та має в собі щось зворушливе, величаве, щось чутливо-чуле, сумовите й живописне (А. Люкшич). 3. До найзначніших явищ у слов’янських літературах належить українська поезія, яка виділяється високими мистецькими вартостями й історизмом (Ф. Вимазал). 4. Українські народні пісні будуть покладені в основу літератури майбутнього (Ю. Словацький). 5. Українські простори – столиця ліричної поезії. Звідси пісні невідомих авторів поширювалися по всій Слов’янщині (А Міцкевич). 6. Українська пісня – це геніальна поетична біографія українського народу (О. Довженко). 7. Пісня – це коли душа сповідається (Гр. Тютюнник).
Гра “Вірю – не вірю”
1. Козацькі пісні пов’язані з історією народу. (Так) 2. Чумаки їздили за сіллю на південь України (Так). 3. Бурлаками називали кріпаків, яких віддавали в солдати. (Ні) 4. “Ой на горі та женці жнуть” належить до календарно – обрядових пісень. (Ні) 5. У піснях кріпацького циклу можна простежити бунтівні настрої. (Так) 6. Великий цикл заробітчанських пісень присвячений еміграції селян до Америки та Канади. (Так) 7. У козацьких піснях переважно йдеться про почуття героя, а не про історичні події. (Так)
Виразне читання пісні “Стоїть явір над водою”
Бесіда за змістом прочитаного
– До якого жанру соціально-побутових пісень належить “Стоїть явір над водою”? Свою думку доведіть.
– Як саме у творі передано несподіваність вербування козака в солдати?
– Які рядки дозволяють стверджувати, що козак не бажає солдатської служби?
– Які почуття сколихнула у вас пісня?
Гра “Хто швидше?”
Клас об’єднується у дві команди, учасники кожної мають якомога швидше виписати з тексту пісні “Стоїть явір над водою” пестливі слова.
Виразне читання пісні “гомін, гомін по діброві”
Бесіда за змістом прочитаного
– Як ви гадаєте, до якого різновиду соціально-побутових пісень належить пісня “Гомін, гомін по діброві”? Свою думку аргументуйте.
– На початку пісні використано мотив вигнання молодого козака матір’ю з дому, однак відомо, що жодна українка своєму синові не бажала подібних випробувань.
– Для чого, на вашу думку, використано в пісні подібний прийом?
– Які рядки свідчать про величезну турботу неньки про сина та про її любов до нього?
Гра “Хто уважніший?”
Клас об’єднується у дві команди. За кілька хвилин учасники команд повинні виписати з пісні “Гомін, гомін по діброві” метафори та персоніфікації. Перемагає та команда, учасники якої якісніше впораються із завданням.
Виразне читання пісні “ой у степу криниченька”
Бесіда за змістом прочитаного
– До якого жанру належить пісня “Ой у степу криниченька”? Свої міркування доведіть. Про яку трагедію йдеться в пісні?
– Чому пісня, на перший погляд, здається жартівливою?
– Як ви гадаєте, чому серед чумацьких пісень переважають сумні?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
► Вивчити одну з пісень напам’ять; заповнити таблицю за такою схемою: назва пісні, художні засоби.