Тиша морська. Життєрадісний погляд дівчини на світ, вільнолюбство, впевненість, розвинена уява. Співець. Значення мистецтва в житті людини
Мета: поглибити знання школярів про поетичну творчість Лесі Українки, проаналізувати програмові твори “Тиша морська”, “Співець”; розвивати пам’ять, уяву, логічне мислення, вміння грамотно висловлювати свої думки, спостереження, робити висновки; виховувати любов до природи рідного краю, естетичні смаки, усвідомлене ставлення до мистецтва.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Засоби навчання: підручник, роздавальний матеріал.
Перебіг уроку
I. Організаційний етап.
Психологічна настанова.
– Усміхніться одні одним, подумки побажайте успіхів на весь день. Для того щоб упоратися на уроці із завданнями, будьте старанними і слухняними. Завдання наші такі (Можна оформити як девіз уроку):
· Не просто слухати, а чути.
· Не просто дивитися, а бачити.
· Не просто відповідати, а міркувати.
· Дружно і плідно працювати.
II. Актуалізація і корекція опорних знань.
Літературна гра “Так – ні”.
· Леся Українка народилася на Київщині. (Ні)
· Михася і Лесю у дитинстві називали спільним ім’ям Мишолосіє. (Так)
· Ольга Петрівна Косач творила під псевдонімом Олена Пчілка. (Так)
· Батько поетеси за фахом був юристом. (Так)
· Мама запропонувала своїй дочці літературне ім’я Українка, що означало “Леся з України”. (Так)
· Лариса Петрівна знала п’ять мов. (Ні)
· Перший вірш поетеси мав назву “Мій шлях”. (Ні)
· Лесі було тринадцять років, коли вийшов друком її перший вірш “Конвалія”. (Так)
· Літературній творчості вона присвятила 33 роки. (Так)
· У поезії “Як дитиною, бувало…” є рядки: “Я дивилась на малюнках не на гордих переможців…” (Ні)
Гра “Плутанина”.
– Розставте рядки з поезій у правильній послідовності. Укажіть назви цих віршів.
Розум мій очарували Таємницею укриті, Тільки дивно, що не принци, | 4 2 1 | Поезія “Мрії” |
Не вродливі королівни | 3 | |
До землі прибитий списом, | 3 | Поезія “Мрії” |
На того, хто розпростертий, Погляд мій спускався нижче, | 2 1 | |
Говорив: “Убий, не здамся!” | 4 | |
Я боюся піддаватись, | 2 | Поезія “Як дитиною, бувало…” |
Плачу я, щоб не сміятись. Безпощадній зброї сміху | 4 1 | |
І, забувши давню гордість, | 3 |
Поетична хвилинка.
Учні декламують напам’ять вірш “Як дитиною, бувало…”.
III. Повідомлення теми, цілей і завдань уроку. Мотивація уміння.
IV. Сприймання й усвідомлення учнями фактичного матеріалу, осмислення зв’язків і залежностей між елементами вивченого матеріалу.
Виразне читання вчителем поезії “Тиша морська”.
Бесіда за питаннями.
– Які почуття викликає поезія “Тиша морська”?
– Яку пору року описує поетеса? Доведіть думку рядками з тексту.
– Як називають опис природи у літературному творі? Чи є він у вірші “Тиша морська”?
– У яку країну авторка вірша хоче поплисти? Чому?
– Яку поезії описано чарівність руху човника по морю, осяяному сонцем?
– Про що свідчить бажання поетеси вирушати в морську подорож?
– Чому героїня твору не боїться труднощів під час мандрівки? Як це її характеризує?
– Які зорові та слухові образи використала Леся Українка у творі?
Творча майстерня.
– У творі змальовується романтична картина морського пейзажу, яка передає думки, почуття ліричної героїні. Стисло опишіть прозовою мовою зміст вірша.
Проблемне завдання.
– Пригадайте, що таке синоніми. Доберіть синоніми до поданих слів.
Гарячий, полудневий, в’ється, шлях, край.
– Спробуйте їх використати у поезії “Тиша морська”. Чи змінився зміст твору?
Теоретичний практикум.
– Установіть відповідність.
Варіант 1
1 епітети 2 метафори 3 пестливі слова | А “колихає море хвилі”, “золотим шляхом поплисти”, “з весельця щире золото спадає” Б “хвилечка”, “стежечка”, “човенце” В “ясне сонце”, “час гарячий”, “злотистої блакиті” |
Варіант 2
1 епітети | А “віконце”, “хмарки”, “весельце” |
2 метафори | Б “вітрила білі”, “тихий плескіт”, “мале човенце” |
3 пестливі слова | В “шляхом, що проложило ясне сонце через воду”, “в’ється стежечка злотиста”, “край вічного проміння” |
Гра “Мажор – мінор”
– Підкресліть у творі рядки, що вказують на радість, піднесення; сум, душевний неспокій.
Паспорт твору.
Автор: | Леся Українка. |
Назва: | “Тиша морська”. |
Жанр: | Ліричний вірш. |
Тема: | Опис краси моря в період затишшя, протистояння негараздам. |
Ідея: | Возвеличення приємного почуття душевного комфорту, насолоди від гарної погоди на морі. |
Основна думка: | Приємна погода сприятливо впливає на внутрішній стан людини, її настрій. |
Історія | Поетеса часто виїжджала до Криму, де і з’явився цикл віршів “Подорож до |
Написання: | Моря”, а ще – “Кримські спогади”, присвячені братові Михайлу. |
Фізкультхвилинка.
Виразне читання вчителем поезії “Співець”.
Бесіда за питаннями.
– Яка пора року і час доби зображені в цьому творі? Обгрунтуйте своє твердження словами й фразами з тексту.
– Які художні засоби передають думки і почуття ліричної героїні?
– Чому поетеса своєму віршеві дала саме таку назву, а не, наприклад, “Соловейко”?
Слово вчителя.
У вашому підручнику подано уривок твору. Лише перечитавши вірш повністю, можемо зрозуміти, що в образі солов’я Леся Українка уособила поета-співця, який не має права покидати свій народ у лиху годину. Про це свідчать два останні рядки твору:
Я б не лишила тебе в самотині,
Країно моя!
Техніка “Асоціативна парадигма” (“Сонечко”).
Учитель роздає учням картки з намальованим сонечком, у яке вписано слово “соловейко”.
– На промінцях запишіть усе, що спадає на думку, коли ви чуєте запропоновану фразу або слово з вірша Лесі Українки “Співець”. Переможе той, у кого буде найбільше неповторюваних асоціацій.
Усне малювання.
– Уважно перечитайте вірш. Як ви розумієте описане в ньому? Що ви “побачили” і “почули”, які почуття виникли у вас при цьому? Запишіть думки схематично.
V. Узагальнення і систематизація знань.
Метод “Прес”.
– Висловіть свою думку щодо прочитаних поезій. (“Я вважаю…”).
– Поясніть, чому ви так вважаєте. (“Тому що…”).
– Наведіть приклади-аргументи. (“Наприклад…”).
– Узагальніть свою думку, підсумуйте. (“Отже…”).
VI. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.
Інтерактивна вправа “Незакінчене речення”.
– Сьогодні на уроці…
· я дізнав(-ла)ся про…
· найцікавішим для мене було…
· найбільше мене вразило…
– Хочу більше дізнатися про…
VII. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.
– Обов’язкове: підготуватися до виразного читання поезій “Тиша морська”, “Співець”.
– За бажанням: намалювати ілюстрації та підписати їх словами з поезій.