ТИ СЕБЕ УКРАЇНКОЮ ЗВАЛА – ВИДАТНІ УКРАЇНСЬКІ ПИСЬМЕННИКИ

Матеріал уроку. Микола Олійник “Леся” (уривок із повісті).

Мета. Розширити знання учнів про життя і творчість Лесі Українки; розвивати навички виразного читання; збагачувати словниковий запас школярів, робити висновки з прочитаного; виховувати бажання глибше ознайомитися з біографією поетеси.

Обладнання. Портрет, фотографії Лесі Українки, виставка книг; картки зі словами.

Хід уроку

I. Підготовка до сприймання нового матеріалу.

1. Читання вірша з пропущеними буквами, що позначають голосні звуки.

В_ш_ньк_-ч_р_ш_ньк_, ч_рв_н_ї, сп_л_, ч_г_ ж б_ в_ т_к в_с_к_ в_р_сл_ н_ г_лл_?

Вишеньки-черешеньки,

Червонії, спілі,

Чого ж бо ви так високо

Виросли на гіллі?

– Пригадайте, з якого вірша цей уривок. Хто автор? (Леся Українка.)

2. Актуалізація опорних знань учнів.

Ти себе Українкою звала.

І чи краще знайти ім’я

Тій, що радістю в муках сіяла,

Як Вітчизна велика твоя! (М. Рильський)

– Що ви знаєте про життя поетеси?

3. Гра “Хто уважніший?”.

– Послухайте розмову мами й дитини і у їхніх словах впізнайте назви творів Лесі Українки, що раніше вивчали на уроках читання.

– Мамо, іде вже зима! Я думаю, що усі вишеньки сніг з морозом поморозив у нашому садочку, що на зеленому горбочку.

– Нічого, дитинко, їх ще біда навчить!

– Які за жанрами ці твори?

II. Повідомлення теми та мети уроку.

– Наш урок ми присвячуємо українській поетесі Лесі Українці. На уроках читання ми вже ознайомилися з багатьма її творами. Сьогодні поглибимо знання про життя і творчість славної доньки України.

III. Опрацювання статті “Леся Українка”.

– Леся Українка писала про себе:

Мене весна при лузі породила,

Заквітчана у проліски.

Водила вона мене за руки у лани,

На луки дальні, до верби старої,

Розщепленої громом весняним,

Водицею з криниці степової

Щоранку напувала…

– Прочитайте статтю про Лесю Українку на с. 97 підручника мовчки, пригадайте основні етапи життя поетеси. Подумайте, що з прочитаного було вам досі невідомо. А що ви вже знали про цю видатну особистість?

IV. Опрацювання твору М. Олійника “Леся” (уривок із повісті).

1. Словникова робота.

А) Читання словосполучень.

Кімната опоряджена

Учила грамоти

Літературні вечори

З пишними вусами

Знав усі напам’ять

Невисока на зріст

Вчитель словесності

Захопилася літературою

Найцікавіші місця

Запам’ятовував вірші

Читала спокійно

Кумедний же він

Читання кожної колонки зверху вниз (“луною” за вчителем) і знизу вверх (“буксиром” із сусідом по парті).

– Доберіть синоніми до слів “з пишними”, “кумедний”, “захопилася”.

– Які слова, серед даних спільнокореневі? Продовжте їх ряд.

– Поясніть вислови “вчитель словесності”, “учила грамоти”.

– Що, по вашому, відбувається на літературних вечорах?

Б) Пояснення значень слів.

Учні отримують картку, де записані пояснення слів.

Зразок картки.

Кольорові бавовняні нитки для гаптування.

Пошита з хутра вівці.

Геройські, доблесні.

Зроблений з фарфору.

Зле висміюють, насміхаються.

Диван.

Покритий керамічною плиткою.

Давньогрецький герой, про пригоди якого Іваном Котляревським була написана поема “Енеїда”.

– Прочитайте мовчки слова, що на дошці, і їхні пояснення з картки. Доберіть до кожного слова те тлумачення, яке, по-вашому, правильне. Поставте біля кожного пояснення слова відповідну цифру.

Слова, що на дошці.

1) смушева

2) порцелянова

3) кахляна

4) звитяжні

5) глумляться

6) заполоч

7) Еней

8) канапа

2. Первинне ознайомлення твором. Перевірка первинного сприймання.

Читання тексту найкраще провести комбінованим способом: читають почергово учитель та учні.

Відтворення змісту за такими запитаннями:

– Про кого розповідається у творі?

– Де відбуваються описані події?

– Про який період життя Лесі Українки розповідає письменник?

3. Повторне читання твору мовчки (гра “Губи”).

– Читаючи, подумайте, про що свідчить ця розповідь.

4. Робота над змістом. Вибіркове читання.

– Де збиралася родина Косачів? Прочитайте опис батьківського кабінету.

– Які книги любили читати батьки Лесі?

– По чому учила грамоти дітей Ольга Петрівна?

– Який твір видавався Лесі з братом дуже кумедним?

– З чого видно, що діти були уважними і допитливими?

– Коли Леся навчилася читати? Яким був її найперший самостійно прочитаний твір?

– Хто перекладав на українську мову казки Андерсена й Шпільгагена?

– Як проходили літературні вечори у сім’ї Косачів?

– Який випадок доводить, що Леся була чуйною дівчинкою?

5. Вправи на розвиток швидкості читання.

А) Гра “Найкращий шукач”.

– Прочитайте речення, у яких зустрічаються вислови зі словникової роботи і слова, які пояснювали.

Б) Читання в особах уривка твору (робота у четвірках).

Діти в особах читають уривок твору від слів “Читала вона спокійно…” і до слів “Плакати все ж таки не годиться”.

6. Робота в зошитах (с. 40-41, завд. 1-6).

V. Підсумок уроку.

– Що нового дізналися про поетесу?

– У якій сім’ї вона росла?

– Хто пробудив у неї з дитинства любов до літератури?




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

ТИ СЕБЕ УКРАЇНКОЮ ЗВАЛА – ВИДАТНІ УКРАЇНСЬКІ ПИСЬМЕННИКИ