Тематика, проблематика, композиція збірки “Листя трави”. Образ ліричного героя. Символи. Зв’язок збірки “листя трави” з історією та життям Америки. Традиції та художнє новаторство В. Вітмена – США – ПРОЗА Й ПОЕЗІЯ ПІЗНЬОГО РОМАНТИЗМУ Й ПЕРЕХОДУ ДО РЕАЛІЗМУ ХІХ СТ
Мета – формувати компетентності: Предметні (знання тематики, проблематики, композиції збірки В. Вітмена “Листя трави”; розуміння зв’язку поезії митця з романтичними традиціями та філософією трансценденталізму; навички аналізування поетичного тексту, виразного читання; мовлення; логічне мислення; естетичний смак); Ключові (уміння вчитися: навички самостійної роботи; прагнення нових знань; комунікативну: уміння працювати в групі; інформаційну: уміння знаходити потрібну інформацію, опрацьовувати та презентувати її; загальнокультурну: прагнення збагатити свій світогляд).
Тип уроку: урок опанування нових знань і формування на їхній основі вмінь та навичок.
Основні терміни й поняття: трансценденталізм.
Обладнання: портрет В. Вітмена, збірка “Листя трави”, роздавальний матеріал.
Я вітаю всіх, хто живе на землі…
В. Вітмен
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перехресне опитування
· У чому полягають особливості світогляду В. Вітмена?
· Яке значення для його творчості мала подорож країною?
· Дайте визначення поняття верлібр.
· Які особливості верлібру?
2. Декламування поетичних творів
(Учні декламують напам’ять обрані ними фрагменти “Пісні про себе” В. Вітмена.)
IІI. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Ви вже знаєте: збірка “листя трави” В. Вітмена сприймається як цілісний твір, що має оригінальну будову та містить окремі цикли. Перекладач поезії Вітмена Лесь Герасимчук відзначив: тема книги – це сам Вітмен, сюжет – людина і Всесвіт, ідея – вічне й неухильне торжество людини. Тому сьогодні пропоную докладніше познайомитися з поетичним словом видатного американського митця.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Теорія літератури (запис до зошитів)
Трансценденталізм – напрям філософії, який вивчає те, що перебуває поза межами досвіду, що неможливо пізнати за допомогою досвіду. Відомий у світі завдяки американському трансценденталізму – новим ідеям у літературі, релігії, культурі й філософії, які зародилися у Новій Англії у I половині XIX ст. Трансценденталісти не сприймали буржуазної цивілізації.
2. Творчо-аналітична робота (у групах)
· У 5 групах: 1-ша, 2-га, 3-тя групи – після аналізування запропонованих учителем віршів зі збірки В. Вітмена “Листя трави” дати відповіді на запитання; 4-5-та – узагальнити тему.
Примітка. Для роботи у 4-й і 5-й групах доцільно об’єднати учнів, схильних до аналізування й узагальнення.
Запитання | Очікувана відповідь |
1-ша група. Вірш 13 | |
■ Кого зображує автор? ■ Чи можна робити висновки про ставлення ліричного героя дозображуваного? ■ Які світоглядні ідеї поет зобразив у цьому вірші? ■ Яким є авторське ставлення до життя? ■ Як ви розумієте рядки “Я шаную зелене, бузкове й вінки кучеряві,- усе це сповнене змісту”? ■ Які художні прийоми використовує автор? | Вірш починається зі змалювання з великою симпатією афроамериканця, що їде на підводі. У вірші відображено ідеї гуманізму. Для автора не має значення раса людини. Він стверджує: “Я голублю життя усюди, куди б не ступало воно – вперед чи назад,- однаково”. Природа для Вітмена – це складний і прекрасний організм, а людина як дитя природи має з повагою ставитися до нього. Серед прийомів зображення – анафора: “Я захоплений…” , “Я голублю життя…” тощо; синонімічний паралелізм (коли кожен другий рядок є дещо зміненим повтором першого): “Я вірю в їхнє крилате прагнення до мети, / Я визнаю біле, червоне і жовте…” |
2-га група. Вірш 26 | |
■ Який прийом використовує автор? ■ У чому виражено поліфонію вірша? ■ Що втілює ця поліфонія? | Використано прийом поліфонії: ліричний герой слухає голоси пташок, людей різного віку й роду занять, шурхіт жита, “Балаканину вогнів, хрускіт розпалених дрів”, звуки музичних інструментів тощо. Усі ці звуки зливаються в дивовижну оперу. ця поліфонія втілює думку про те, що “Ось воно – існування” |
3-тя група. Вірш 31 | |
■ Якою є головна думка поезії? ■ Із якою метою зображено красу природи? ■ Назвіть прийом, який найчастіше використовує автор. Наведіть приклади. ■ Навіщо автор використовує цей прийом? | Головна думка: природа постає в усій своїй красі. Ліричний герой прагне показати своє злиття з природою, адже людина також є її складовою. Найчастіше автор використовує анафору: “І мурашка… / І звичайна ропуха…”, “Даремно…”. Завдяки широкому застосуванню цього прийому автор досягає емоційної насиченості вірша |
4-та група. Сюжет та художні особливості “Пісні про себе” | |
■ Що ви можете сказати про сюжетну лінію “Пісні про себе”? ■ Яка думка є провідною? Назвіть теми та мету твору. ■ Чи тотожний ліричний герой авторові? ■ Який філософський зміст містить “Пісня про себе”? | “Пісня про себе” не має сюжету в загальноприйнятому значенні, але вона містить ліричний центр: рух думок, почуттів надає цілісності образу ліричного героя. Суб’єкт оповіді близький постаті творця книги, але не тотожний їй; центральний образ – узагальнена людська особистість, типізована через самого себе. Поетичне “я”, образ Волта Вітмена – це типізований персонаж, який уособлює характерні риси американців. “Я” поета належить до “Усіх епох і всіх земель”. Провідні мотиви визначити неможливо; можна сказати, що це твір про людину, природу, життя в усьому його розмаїтті. Це думки, почуття, роздуми автора, голоси природи і, узагалі, голос самого життя, що, зливаючись зі Всесвітом, набуває космічних масштабів |
5-та група. Особливості поетики В. Вітмена | |
■ У чому полягає новаторство Вітмена? ■ Знайдіть ознаки романтизму в творах поета. ■ На які деталі звертає увагу митець, описуючи людину? ■ Що можна сказати про лексику віршів Вітмена? ■ Проаналізуйте художні прийоми й поетичний стиль митця | В. Вітмена називають поетом-новатором тому, що він суттєво оновив тематику поезії. Поміж тем його творів слід назвати оспівування життя, людини, демократії, людства (“мільйонних мас”), краси природи тощо. У поезії Вітмена можна знайти ознаки романтизму: образи моря, ночі, зірок, які традиційно використовували романтики. Природа у Вітмена – живий організм, а все живе має душу. Поет вірить у рівність людей, в існування “наддуші”, частинки якої є в кожного живого організму й завдяки чому існує нерозривний зв’язок людини та природи. У цьому виявилися ознаки його трансценденталістичного світогляду. Якщо романтики із задоволенням змальовували обличчя, волосся й особливо очі, що є віддзеркаленням людської душі, то Вітмен зображує різні органи тіла: живіт, стегна, вигини ніг, хребет тощо. Але в його творах це не натуралізм, оскільки “Божественне сяйво від нього [тіла] струмує з голови до ніг”. Мова збірки “Листя трави” шокувала сучасників поета, оскільки в цих віршах автор насмілився поставити поряд слова різних стилів, дозволив собі змішати лексику іншомовну, книжкову, наукову з розмовною. Узагалі мова поезії надзвичайно емоційна, образна. Змін зазнала також форма творів. Поет прагнув відійти від класичних форм віршування, тому відмовився від традиційних розмірів, рим, надаючи перевагу вільному віршу – верлібру. В. Вітмен часто використовує анафори, синонімічний паралелізм, питальні й окличні речення, повтори. Неабияку роль у ритмомелодиці відіграють паузи. Їх може бути кілька у віршованому рядку, де автор виокремлює головні склади, довкола яких групуються ритмічні одиниці. Ритмічність віршів підсилено однорідністю їх синтаксичної будови. Ритми змальовують симфонію життя та водночас складну картину людського буття |
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ
Робота з епіграфом
· Як ви зрозуміли епіграф до уроку?
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Інтерактивний прийом “Гронування” (запис до зошитів)
· За принципом гронування складіть схему до постаті В. Вітмена.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Повторити вивчене, підготуватися до контрольної роботи за темою “Поезія пізнього романтизму й переходу до реалізму ХІХ ст.”.