Таємничі, веселі й незвичайні події в повісті Я. Стельмаха Митькозавр з Юрківки…, передані образним словом

Мета: продовжуючи опрацювання пригодницької повісті Я. Стельмаха, звернути увагу на елементи романтики, фантастики тощо; аналізувати зміст твору, стосунки, поведінку героїв повісті; розвивати культуру зв’язного мовлення; логічне мислення, увагу, пам’ять, спостережливість, кмітливість, вміння раціонально використовувати навчальний час; виховувати почуття любові до природи, прагнення її пізнати, розуміти, прищеплювати повагу до творчості українських письменників, зокрема Я. Стельмаха.

Тип уроку: урок формування вмінь та навичок.

Обладнання: підручник, учнівські ілюстрації до твору, дидактичний матеріал (картки з художніми засобами).

ХІД УРОКУ

I. Організація початку уроку.

Привітання, перевірка стану готовності учнів до уроку.

II. Актуалізація та корекція опорних знань, умінь, навичок.

Літературна гра “Так – ні”.

– Учителька ботаніки повідомила п’ятикласникам, що у наступному році вони вивчатимуть зоологію. (Так.)

– Хлопці приїхали у село до Сергієвої бабусі. (Ні.)

– Бабуся легко відпустила хлопців погуляти біля річки. (Так.)

– Василь Троні відрекомендував себе хлопцям як майстер лижного спорту. (Ні.)

– Василь Троні хизувався перед хлопцями бурштином. (Так.)

– У жовтогарячому злитку бурштину застиг навіки листочок. (Ні.)

– Василь розповідає хлопцям про озеро Лох-Несс. (Так.)

– У стогу сіна Митько шукав змії. (Так.)

– Про таємничу химеру лісового озера Митькові та Сергієві розповіла бабуся. (Ні.)

– Хлопці вирішують взяти у бібліотеці енциклопедію і знайти в ній відомості про таємничу химеру лісового озера. (Так.)

– Хлопці вирішують зловити чудовисько. (Ні.)

– На піску біля куреня хлопці помітили відбитки здоровенних і страшних лап. (Так.)

III. Повідомлення теми, мети і завдань уроку, мотивація учіння школярів.

1. Слово вчителя.

Наше життя цікаве і розмаїте, багате на пригоди, цікаві зустрічі, приємні враження. Але ми часто цього не помічаємо, а біжимо, поспішаємо і самі не зауважуємо, як багато важливого пройшло повз нас, не відклалось у душі. Але саме письменники мають таку здатність підмічати і розповідати про це на сторінках своїх творів.

Відомий французький письменник Антуан де Сент Екзюпері сказав: “Усі дорослі спочатку були дітьми, тільки мало хто це пам’ятає”. І справжнім дитячим письменником стає лише та людина, яка зберігає у серці розмаїтий світ дитинства. Це можна сказати про Всеволода Нестайка, Віктора Близнеця, а також ці слова можуть стосуватися Ярослава Стельмаха, творчість якого ми продовжуємо вивчати.

2. Учні записують тему уроку в зошити.

IV. Вивчення нового матеріалу.

Виразне читання 6-9 розділів повісті Я. Стельмаха “Митькозавр з Юрківки…”.

V. Первинне застосування нових знань.

Бесіда за змістом прочитаного.

– Розкажіть про першу зустріч хлопців із Василем Трошем. Чи приємною вона була? Чи вдалося друзям збити Василеву погорду?

– Чи зраділи друзі зустрічі з Василем на озері? Пригадай, що дід Трохим розповів про цього спортсмена. Чи можна було очікувати від нього будь-яких негараздів?

– Чому друзі так легко повірили Василеві, що в озері живе якесь страховисько? Які підтвердження були цьому?

– Як Василеві вдалося обдурити хлопців? Чи пішов цей обман на користь друзям?

– Як ви вважаєте, чи правильно вчинили хлопці, коли почали шукати розгадку про химеру лісового озера в книжках із зоології? Що цікавого про динозаврів дізналися друзі з книжок?

– Чи знали ви раніше про варанів та про хохулю? А про чудовисько з озера Лох-Несс?

– Яке припущення щодо назви села Юрківка висловив Митько? Чи має воно якусь вірогідність?

– Яку назву химері лісового озера дали хлопці? Чому?

– Чому саме палеонтологія зацікавила Сергія та Митька? А чи ви знали бодай щось про цю науку?

– Чи змінилося ставлення хлопців до зоології? Як ви гадаєте, чи є нецікаві науки? Що треба зробити, щоб захопитися невідомим?

– Чому так злякався Митько, коли Сергій згадав про сандалю, знайдену ним коло куреня? Чи були підстави для страху?

– Чи зрозумів дід Трохим, хто викопав яму і вкрав курку? Розкажіть, як вдалося дідові покепкувати з хлопців.

– Якою уявляли зустріч з чудовиськом озера Сергій і Митько?

– За що, на думку хлопців, вони могли отримати медаль “За відвагу”?

– Як Сергій з Митьком сприйняли появу чудовиська?

– З чим було пов’язано те, що хлопці не злякалися потвори?

– Перекажіть епізод, у якому хлопці врятували Василя. Чи був Василь вдячний за порятунок?

– Чому хлопці вирішили не “вибивати Василеві бубни”, а подякували йому?

– Назвіть комічні епізоди в повісті. Чому вони смішні?

VI. Самостійне застосування учнями знань.

1. Метод “Мозкова атака”.

Учитель. Доведіть, що “Митькозавр з Юрківки…” – пригодницька повість.

Ознаки пригодницької повісті:

– прозовий твір;

– великий за обсягом;

– сюжет наповнений пригодами, незвичайними подіями;

– багато цікавих епізодів;

– героям загрожує небезпека, але вони дивом рятуються, при цьому виявляються їх розум, винахідливість і мужність;

– багато другорядних персонажів;

– чимало детальних характеристик і описів;

– читач відчуває себе співучасником захоплюючих пригод.

2. Аналіз художніх засобів твору. Робота в малих групах.

Учитель. Розподіліть художні засоби, що є у творі, за видами, з’ясуйте їхню роль.

Ботанічка; сушити голови; вигравати в уяві; привабливі веселкові барви; діточки; нам’яти вуха; двоє лобуряк на голову старенькій жінці; сісти на шию; надщербити несхитність; стрілка гойднулася в нашу сторону; переборщили трохи; хвацькі й одчайдушні (мандрівники); шкірити зуби; пошарпаний (велосипед); розчервонілий вусатий (здоровань); накинути оком; дременув; худющий; опецькуватий; кинути погляд, і ходу, паняй, куди очі бачать; мов йому замакітрилось; розтелепа; голубінь неба заглядає в синь лісового озера; займалося на світ; птахи радіють; раз плюнути; мухолови; поганий (поголос); не потикається; сліди лап, мов від крокодила; мовчазний таємничий (ліс); казковими (велетами); докори совісті вгризалися в душу; став мов укопаний.

Вид художніх засобів

Приклади

Епітети

Згрубілі, просторічні слова

Метафори

Порівняння

Фразеологізми

VII. Підбиття підсумків уроку.

1. Стратегія “Мікрофон”.

– Чи хотіли б ви стати учасником пригодницьких подій?

2. Оцінювання навчальних досягнень учнів на уроці.

VIII. Повідомлення домашнього завдання.

1. Обсяг домашнього завдання для обов’язкового виконання: Виписати з повісті слова-терміни, з’ясувати їхнє значення.

2. Обсяг домашнього завдання для виконання за бажанням:

► Для учнів високого рівня навченості: придумати нові пригоди Сергія і Митька;

► Для учнів достатнього рівня навченості: підготувати повідомлення про Лохнеське чудовисько та інші дива світу.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Таємничі, веселі й незвичайні події в повісті Я. Стельмаха Митькозавр з Юрківки…, передані образним словом