ТАРАС ШЕВЧЕНКО. “САДОК ВИШНЕВИЙ КОЛО ХАТИ” – ПЕРЛИНА ПЕЙЗАЖНОЇ ЛІРИКИ. КАРТИНИ ДОВКОЛИШНЬОГО СВІТУ ПРИРОДИ В ПОЕЗІЇ. ПОЕТИЧНІ ЗАСОБИ МОВИ – Рідна Україна. Світ природи

Мета:

– навчити учнів відтворювати настрої пейзажних поезій, описувати власні відчуття, викликані художнім словом; з’ясувати роль та значення родини в житті родини;

– розвивати уяву, образне мислення, уміння висловлювати власну думку, вміння виразно читати поетичні твори, аналізувати їх, знаходити художні засоби;

– виховувати почуття прекрасного, повагу до своєї родини та любов до батьківського дому, спонукання до оптимістичного, життєствердного погляду на світ.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: репродукції картин Т. Шевченка, твори поета, ілюстрації до них.

Се поезія бажання життя.

Іван Франко

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Перевірка домашнього завдання

Виразне читання поезії “За сонцем хмаронька пливе” напам’ять.

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Слово вчителя

Читаючи поезії Тараса Шевченка, ми відчуваємо насолоду від твору мистецтва. Заплющивши очі, уявляємо картини, які так майстерно зображає словом великий поет.

2. Робота з епіграфом

(Учитель читає вголос епіграф уроку коментує його, залучає до бесіди учнів.)

Іван Франко називав твори Шевченка поезіями “бажання життя”. Як ви гада є те, чому? (У віршах Тараса Григоровича відчувається прагнення щасливого життя в рідній Україні, змальовуються картини-мрії.)

IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

(Учні записують у зошити тему уроку, епіграф)

V. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Читання напам’ять учителем вірша “Садок вишневий коло хати”

2. Перегляд мультфільму “Садок вишневий коло хати”

3. Бесіда

· Яка пора року вам найбільше подобається? Чому? (Весна. Все прокидається, розквітає природа. Саме в березні народився і поет.)

· Яка роль родини в житті кожної дитини? (У родині дитина знаходить виховання, підтримку, наслідування сімейних традицій.)

· Вірш “Садок вишневий коло хати” написаний у неволі, коли Т. Шевченко навесні в холодній і сірій камері північного Петербурга очікував вироку. Що, на вашу думку, могло спонукати поета написати такий ніжний і світлий вірш? (Щира любов до Батьківщини і віра в те, що рідна земля виборе щасливе життя; Шевченко мріє про родинне життя, малює картини сімейного щастя.)

· З чого видно, що у вірші “Садок вишневий коло хати…” зображено весну (квітень або травень)? (“Хрущі над вишнями гудуть, Плугатарі з плугами йдуть…”)

· А ви часто вечеряєте всією родиною? (Не завжди, у вихідні, на свята.)

· Які зорові образи використовує поет у своєму вірші? (Вишневий садок, хата, плугатарі, сім’я за вечерею) т Які слухові образи використовує поет у своєму вірші? (Гудуть хрущі, співають дівчата, щебече соловейко.)

4. Робота в зошитах

Тема: показ гармонії краси української природи і щасливого родинного життя працьовитих селян.

Ідея: уславлення людини праці, чарівності природи рідного краю.

Основна думка: мрія Т. Шевченка про щасливе життя українського народу, щоб праця для нього була насолодою, а не гнобленням.

Тема: пейзажна лірика; цей вірш написаний у фольклорному стилі, тому не дивно, що став піснею (покладений на музику Я. Степовим).

· Випишіть усі дієслова з вірша, порівняйте їхню кількість з іншими частинами мови; з’ясуйте їхню роль у змалюванні поетичної картини. (Гудуть, йдуть, співають ідучи, ждуть; вечеря, встає, подає, хоче научати, не дає; поклала, заснула, затихло, не затих. Дієслів багато, вони становлять своєрідний логічно-змістовий ланцюжок; саме вони сприяють рухові дії, зміні одних картин іншими, роблять вірш динамічним.)

VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити напам’ять вірш “Садок вишневий коло хати”.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

ТАРАС ШЕВЧЕНКО. “САДОК ВИШНЕВИЙ КОЛО ХАТИ” – ПЕРЛИНА ПЕЙЗАЖНОЇ ЛІРИКИ. КАРТИНИ ДОВКОЛИШНЬОГО СВІТУ ПРИРОДИ В ПОЕЗІЇ. ПОЕТИЧНІ ЗАСОБИ МОВИ – Рідна Україна. Світ природи