ТАРАС ШЕВЧЕНКО. РЕВЕ ТА СТОГНЕ ДНІПР ШИРОКИЙ… – РОЗДІЛ П’ЯТИЙ. ВИДАТНІ УКРАЇНСЬКІ ПИСЬМЕННИКИ

Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю великого Кобзаря; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення; творчу уяву; виховувати любов до художнього твору.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

Робота над скоромовкою. Гра “Дощик”

Діти читають хором.

– Накрапає дощ (тихо).

– Дощ пускається сильніше (голосніше).

– Злива (голосно).

– Дощ слабшає (тихіше).

– Дощ припинився (читання припиняється).

Жив дар у палаці,

Спав цар на матраці,

Якось цар всю ніч не спав –

Йому цвіркунчик заважав.

Ну, а зранку у віконце

Вже заглянуло сонце.

Прокидайся цар, бо ранок –

На столі стоїть сніданок.

Там і яйця, і цукерки,

І цибулі пів цеберки!

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра “Хто краще?”

Конкурс на краще виразне читання з пам’яті вірша Т. Г. Шевченка “Вітер віє-повіває…”.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ми ознайомимось з ще одним твором видатного поета, який став народною піснею, – це вірш ” Реве та стогне Дніпр широкий

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слухання аудіозапису пісні “Реве та стогне Дніпр широкий…”

– Заплющте очі, розслабтеся. Зараз ви почуєте пісню, яку виконає капела бандуристів, на слова вірша Тараса Шевченка “Реве та стогне Дніпр широкий…”. Намагайтеся уявити все те, що хотів передати автор словами і музиканти музикою.

– Як ви вважаєте, чому цей вірш став піснею?

– Які почуття викликала у вас ця пісня?

2. Гра “Рибки”

Самостійне мовчазне читання вірша учнями

– Яким настроєм пройнятий вірш?

3. Перевірка сприйняття тексту

– На скільки уявних картин можна поділити вірш? (На три)

– Що відтворив поет у першій картині? (Він відтворив силу бурі на Дніпрі, завивання вітру, нагинання дерев до землі.)

– Що б ви зобразили на другій картині? (Захмарене небо, місяць, що виглядає із-за хмари.)

– Яка за характером, настроєм третя картина? (Спокійна, адже автор показав, що природа вгомонилася, все стихло.)

– За допомогою яких слів авторові вдалося зобразити грізні сили природи як живих істот?

4. Фізкультхвилинка

5. Читання вірша учнями за строфами

– Прочитайте першу строфу грізно, голосно, виражаючи жестами настрій природи.

– Другу строфу прочитайте протяжно, задумливо.

– Прочитайте третю строфу тихо, загадково.

6. Аналіз змісту вірша

– Коли може відбуватися таке явище в природі?

– З чим поет порівнює місяць?

– Як ви розумієте вислів “ще треті півні не співали”?

7. Гра “Добери прикметники”

Дніпр… (широкий).

Верби… (високі).

Місяць… (блідий).

Море… (сине).

8. Гра “Добери риму”

Завива – … (підійма).

Виглядав – … (потопав).

Гомонів – … (скрипів).

9. Робота в групах

– Доберіть з вірша “Реве та стогне Дніпр широкий…” слова:

1-ша група – іменники;

2-га група – прикметники;

3-тя група – дієслова.

10. Робота за ілюстраціями

– Розгляньте ілюстрації до цього вірша.

– Що художники зобразили на ілюстраціях? Які кольори вони використали?

– Який настрій вони створюють?

– Порівняйте вірш і картини.

– Що у них спільного, а що – відмінного?

– Які рядки вірша належать до образів картин?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Гра “Закінчіть речення”

– Сьогодні на уроці я дізнався…

– Мені сподобалось…

– Дякую за…

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити напам’ять вірш Т. Г. Шевченка “Реве та стогне Дніпр широкий…” (с. 85-86).




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

ТАРАС ШЕВЧЕНКО. РЕВЕ ТА СТОГНЕ ДНІПР ШИРОКИЙ… – РОЗДІЛ П’ЯТИЙ. ВИДАТНІ УКРАЇНСЬКІ ПИСЬМЕННИКИ