Тарас Шевченко. “Мені однаково, чи буду…”. Виразне читання поезії напам’ять

Тема. Тарас Шевченко. “Мені однаково, чи буду…”. Виразне читання поезії напам’ять

Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст філософських творів Шевченка, їхню поетичну довершеність за допомогою засобів виразного читання; розвивати образне та критичне мислення, творчі здібності, навички виразного, вдумливого читання віршів напам’ять, їхнього аналізу в контексті біографи поета, уміння висловлювати власні міркування та доводити їх; виховувати прагнення до вироблення чіткої громадянської позиції як одного з проявів духовності.

Теорія літератури: філософська лірика, інтонація, пауза, темп, логічний наголос, міміка, жести.

Обладнання: портрет Т. Шевченка, таблиця з теорії виразного читання, ілюстрації до творів поета.

Тип уроку: виразне читання напам’ять.

Хід уроку

I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

ü Вступне слово вчителя.

Т. Г. Шевченко повністю усвідомлював свою місію як поета. Його твори сповнені роздумами про власну долю, долю України, плинність, скороминущість життя людини на землі. Шевченка називають людиною, яка розбудила націю. Спробуйте передати всю гаму почуттів ліричного героя через виразне, вдумливе читання вірша Великого Кобзаря “Мені однаково…” напам’ять.

II. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ УРОКУ

Виразне читання поезії Т. Шевченка “Мені однаково…” напам’ять.

(Можна провести у вигляді конкурсу з обранням журі та оцінюванням і визначенням переможців.)

III. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

ü Презентація міні-проектів, підготовлених учнями самостійно.

ü Завдання аналітичного характеру.

Прокоментуйте висловлення, яке вам найбільше припало до душі.

КРИЛАТІ ВИСЛОВИ, АФОРИЗМИ З ТВОРІВ ШЕВЧЕНКА

Хто полюбить книгу, той далеко піде у своєму розвитку. Книга рятує душу від здерев’яніння.

Діла добрих оновляться. Діла злих загинуть.

За честь, славу, за братерство, за волю Вкраїни.

Обніміться ж, брати мої, молю вас, благаю!

Я на сторожі коло їх поставлю слово.

І забудеться срамотня

Давняя юдина,

І оживе добра слава,

Слава України…

Раз добром нагріте серце вік не прохолоне.

Свою Україну любіть.

Любіть її… Во врем’я люте.

В останню тяжкую минуту

За неї Господа моліть.

Нічого кращого немає,

Як тая мати молодая

З своїм дитяточком малим.

Ну що б, здавалося слова…

Слова та голос – більш нічого.

А серце б’ється – ожива,

Як їх почує!..

Знать, од Бога і голос той,

І ті слова ідуть меж люди!

Кращого немає нічого в Бога,

Як Дніпро та наша славная країна.

Учітеся, брати мої,

Думайте, читайте,

І чужому научайтесь,

Й свого не цурайтесь.

І мене в сім’ї великій,

Сім’ї вольній, новій,

Не забудьте пом’янути

Незлим тихим словом.

І на оновленій землі

Брага не буде, супостата,

А буде син, і буде мати,

І будуть люде на землі.

А всім нам вкупі на землі

Єдиномисліє подай

І братолюбіє пошли.

В своїй хаті своя й правда, і сила, і воля.

Орю

Свій переліг – убогу ниву!

Та сію слово.

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготувати повідомлення про родину Лесі Українки.

V. ПІДСУМОК УРОКУ

ü Інтерактивна вправа “Мікрофон”.

– Найкращими читцями віршів Т. Шевченка, на мою думку, були…




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

Тарас Шевченко. “Мені однаково, чи буду…”. Виразне читання поезії напам’ять