Т. Г. ШЕВЧЕНКО – ВЕЛИКИЙ СПІВЕЦЬ УКРАЇНИ

Мета: розширити знання учнів про генія українського народу – Т. Г. Шевченка; продовжити ознайомлення школярів із Шевченковим словом; викликати бажання глибше пізнати творчість поета; удосконалювати навички мовленнєвої діяльності (ауді-ювання – говоріння), техніку виразного читання; збагачувати словниковий запас; розвивати зорову пам’ять, увагу, спостережливість; виховувати любов і шану до народного поета, патріотичні почуття, прагнення зберігати в пам’яті історію свого народу.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Урок читання починаємо,

Гарного настрою всім бажаємо.

Те що вивчили – пригадаємо,

Поміркуємо, почитаємо.

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Гра “Добери рими”

– Побудьмо маленькими поетами, добиратимемо рими.

Емо-емо-емо – в Україні ми живемо.

Ай-ай-ай – дуже любим ми свій край.

Но-но-но – сонце заглядає у вікно.

На-на-на – надворі уже весна.

Ет-ет-ет – завітав до нас поет.

– Діти, а хто такий поет? (Людина, яка пише поезії.)

2. Робота в парах за карткою

– Попрацюйте з карткою і дайте відповідь на запитання: що таке поезія? Поезія – (грец. “творчість”, “роблю”, “творю”) – художньо-образна словесна творчість, в якій мова використовується з естетичною чи знаково-символічною метою.

Це можливість висловити свої почуття і переживання та донести їх до інших.

– Хто такі поети?

3. Хорове читання вірша (запис на дошці)

Він дитя з-під стріхи,

Він в селянській свиті,

А придбав нам слави,

Як ніхто на світі.

А та наша слава

Не вмре, не загине,

Наш Тарас Шевченко –

Сонце України.

– Кому присвятила свій вірш Уляна Кравченко?

– Яким зображено Шевченка?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

– Ім’я Тараса Григоровича Шевченка невіддільно пов’язано з Україною. Україна – це Шевченко. Шевченко – це Україна. У ньому – наша історія, наша мрія, наша надія.

Сьогодні на уроці ми продовжимо розмову про життя Т. Г. Шевченка, його дитинство, його творчість, ознайомимося з його картинами та віршами.

IV. СПРИЙМАННЯ Й ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота в малих групах. Технологія “Навчаючи – вчуся”

1- ша група

Шевченко був справжнім народним співцем, бо з дитинства знав і любив простий український народ, знав його страждання, бо сам їх пережив. Через усе життя проніс великий Кобзар палку любов до рідної землі, до неньки-України.

2- га група

У своїх творах нагадував людям про минулу славу України.

Ім’я великого Кобзаря ми часто згадуємо й будемо згадувати, бо він подарував нам безцінний скарб. Цей скарб – його чудові твори, в яких струменить любов до Батьківщини та турбота про її майбутнє.

3- тя група

У селі Моринці Київської губернії в хаті кріпака Григорія Шевченка серед морозної ночі блиснув вогник – народилася дитина. Для попа – нова кріпацька душа, а для України – великий поет, великий Кобзар, батько українського народу, цілої нації.

4- та група

Геніальний син українського народу, Т. Г. Шевченко протягом усього життя мріяв про загальну грамотність серед простих людей.

Сам Тарас почав учитися грамоти у 7 років. Його першим учителем був батько, Григорій Іванович. Восьмилітнього Тараса батьки віддали до дяка в “науку”.

5- та група

Дивна це була наука! П’яниця дяк навчав дітей за церковними книгами. За найменшу провину дітей били різками. Та недовго тривала Тарасова наука.

Коли йому було 9 років, померла мати. І почалося страшне сирітське життя біля мачухи. А як Тарасові виповнилося 11 років, помер і батько.

6- та група

У дитинстві Т. Г. Шевченко любив спостерігати за всім, що бачив навколо: за хмаркою, за пташкою, за струмочком, квіточкою. І дуже любив, заховавшись у бур’янах, всю цю красу малювати.

2. Розглядання репродукції картини І. Їжакевича “Тарас-пастух”

– Розгляньте картину І. Їжакевича “Тарас-пастух”.

– Де відбуваються події, зображені на картині?

– Хто зображений на передньому плані?

– У що одягнений хлопчик?

– У якій позі зобразив художник малого пастушка?

– Що робить хлопчик?

– Що ви можете сказати про нього?

– Чим подобається вам ця картина?

– Яке враження вона на вас справила?

– Ми бачимо хлопчика, який сидить під парканом. У лівому кутку картини вдалині – селянські хати, а на пагорбку, за березами,- вітряк. Хлопчик поклав на коліна клаптик паперу і малює. Так починається шлях майбутнього художника.

Т. Г. Шевченко написав багато пейзажів, портретів, автопортрети.

Особливо улюблені пейзажні мотиви Шевченка – зображення мальовничих околиць та куточків сіл, містечок, берегів тихих степових річок, ставків… (Розглядання репродукцій картин “На околиці”, “Хутір на Україні”, “Капличка”.)

3. Фізкультхвилинка для очей

Швидко покліпати очима, заплющити очі та посидіти спокійно, повільно лічачи до 5. Повторити 4-5 разів.

4. Опрацювання вірша “Ой стрічечка до стрічечки…”

– Звичайну побутову картину, як сільська дівчина вишивала собі спідницю, намалював Т. Шевченко у вірші “Ой стрічечка до стрічечки”.

1) Показове читання вірша вчителем.

Ой стрічечка до стрічечки,

Мережаю три ніченьки,

Мережаю, вишиваю,

У неділю погуляю.

Ой плахотка-червчаточка,

Дивуйтеся, дівчаточка,

Дивуйтеся, парубки,

Запорозькі козаки.

Ой дивуйтесь, лицяйтеся,

А з іншими вінчайтеся,

Подавані рушники…

Отаке-то, козаки!

2) Лексична робота.

Плахотка-червчаточка – жіночий одяг типу спідниці, зроблений із двох зшитих до половини полотнищ яскраво-червоного кольору.

3) Повторне читання вірша учнями вголос технікою “Буксир”.

4) Цікаво знати, що…

Рушник займав важливе місце у сімейному житті. Узори, вишиті на рушнику служили не лише прикрасою повсякденного побуту, але й символічним нагадуванням про невидимі зв’язки, що сполучають кожну людину з її родом, предками.

У церкві руки молодих міцно зав’язували рушником, а інший стелили під ноги. Рушник, на якому благословляють молодих, є основним. Цей рушник є найдовшим і найбагатшим від інших. Його вишиванню приділяли особливу увагу, адже він ставав оберегом майбутньої родини.

5) Бесіда за змістом вірша.

– Який настрій твору?

– Хто героїня віршу?

– Яку роботу вона виконує?

– Як працює дівчина?

– Кого вона хоче здивувати? Навіщо?

– Про який рушник ідеться у вірші?

5. Фізкультхвилинка

6. Слухання аудіозапису пісні “Сонце заходить, гори чорніють…”

– Багато віршів Тараса Шевченка покладено на музику.

Сонце заходить, гори чорніють,

Пташечка тихне, поле німіє,

Радіють люде, що одпочинуть,

А я дивлюся… і серцем лину

В темний садочок на Україну.

Лину я, лину, думу гадаю,

І ніби серце одпочиває.

Чорніє поле, і гай, і гори,

На синє небо виходить зоря.

Ой зоре! зоре! – і сльози кануть.

Чи ти зійшла вже і на Украйні?

Чи очі карі тебе шукають

На небі синім? Чи забувають?

Коли забули, бодай заснули,

Про мою доленьку щоб і не чули.

Т. Шевченко

– Який настрій викликає пісня?

– Про що в ній розповідається?

– Чому сумує герой вірша?

– А як ви вважаєте, можливо, Тарас Шевченко писав про себе? (Міркування учнів.)

V. ЗАКРІПЛЕННЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ

1. Технологія “Мозковий штурм”

– Хто такі кобзарі?

– Чому Т. Г. Шевченка називають Кобзарем?

2. Узагальнювальне слово вчителя

– Колись у давнину ходили Україною старі люди, часто вони були сліпі, співали про тяжке життя. Співаючи, вони грали на старовинному музичному інструменті – кобзі. Назва інструмента і дала їм ім’я – кобзарі.

Шевченко не вмів грати на кобзі, не співав пісень на дорогах України. Але коли читаєш його твори, то ніби чуєш ніжну, сумну пісню про тяжке життя народу.

– Чому ж такі сумні вірші писав Т. Г. Шевченко?

Він дуже любив свою Україну, свій народ, який страждав від знущань панів. Адже він і сам зазнав багато страждань, особливо, коли став сиротою.

Свою першу збірку віршів поет назвав “Кобзар”. Входило до неї 8 поезій. Згодом виходили нові видання “Кобзаря”, у яких уже було набагато більше поезій. (Учитель демонструє одне з видань.)

3. Відчуйте настрій твору!

Поклін тобі, Тарасе,

Великий наш земляче,

Для тебе вірно б’ється

Те серденько дитяче.

Ти кажеш рідний нарід

І рідний край любити,

Для нього працювати,

Для нього кажеш жити.

– До чого закликає вірш?

– Як Тарас Шевченко ставився до України?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Що нового дізналися про Т. Г. Шевченка?

– Чого вчить нас творчість великого Кобзаря?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

– Наступний урок позакласного читання проведемо за темою “Захопливий світ казок братів Грімм”. Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Т. Г. ШЕВЧЕНКО – ВЕЛИКИЙ СПІВЕЦЬ УКРАЇНИ