Т. Г. ШЕВЧЕНКО “ДУМИ МОЇ, ДУМИ МОЇ…” (1847). РОЗДУМИ АВТОРА ПРО ВЛАСНУ ДОЛЮ, ДОЛЮ УКРАЇНИ – Світ української поезії

Мета: поглибити знання школярів про життя і творчість Т. Шевченка; проаналізувати програмову поезію письменника, узагальнивши знання про тематичну класифікацію лірики, зокрема філософську лірику; розвивати вміння аналізу художнього тексту в контексті з біографією, коментувати основні мотиви, ідеї поезій; формувати кругозір, світогляд школярів; виховувати інтерес до непересічної постаті і творчості Т. Г. Шевченка.

Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь.

Обладнання: портрет Т. Шевченка, міні-виставка книжок поета, дидактичний матеріал (картки).

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Читання напам’ять поезії “Мені однаково, чи буду…”

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Пограємо у гру “Спіймай помилку”. Я читатиму твердження, якщо ви вловили помилку в ньому, то піднімаєте руку, промовляєте слово “помилка” і виправляєте її.

Гра “спіймай помилку”

1. Тарас Шевченко народився 10 березня 1814 року в с. Моринцях Звенигородського району Черкаської губернії. (9 березня 1814 року, Звенигородського повіту Київської губернії)

2. Майбутнього поета друзі викупили із кріпацтва 22 квітня 1838 року, продавши портрет імператора, намальований Карлом Брюлловим. (Портрет Василя Жуковського)

3. Шевченко в Петербурзі познайомився з відомим російським поетом Олександром Пушкіним. (Василем Жуковським)

4. Коли Тарас став вільною людиною, його зарахували на навчання в Петербурзький університет. (Академію мистецтв)

5. За участь у Кирило-Мефодіївському братстві та написання революційних творів 1849 року поета заарештували і згодом заслали в Новопетровськ. (1847, в Оренбург)

6. На вироку Шевченкові імператор Микола І власноруч зробив помітку: “Під найсуворіший нагляд із забороною листуватися”. (“…писати і малювати”)

7. На засланні в Орській фортеці, Оренбурзі, на Аралі і в Новопетровському укріпленні поет провів 12 років. (10 років)

8. 1860 року Рада Академії мистецтв присвоїла Тарасові Шевченку звання професора-гравера. (Академіка)

9. 10 березня 1860 року в Києві помер народний поет. (1861 року, у Петербурзі)

IV. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

1. Виразне читання поезії або прослуховування в запису

2. Вступне слово вчителя

“Думи мої, думи мої…” стали заспівом у творчості Т. Шевченка, відкрили перше видання “Кобзаря” 1840 р. У ньому було лише 8 творів. Свої поетичні твори Шевченко називав по-народному “думами”, присвячуючи їх рідному краю. Ці думи невеселі, проте щирі і правдиві, вони “стали на папері сумними рядами”, бо їх породило лихо. Поет плекав свої твори, ніби дітей, як квіти, і тепер віддає на суд читачів. Надалі Т. Шевченко хотів перевидати “Кобзар”, об’єднати його з поемою “Гайдамаки”. Проте книжку було дозволено друкувати під попередньою назвою “Кобзар”. Вона побачила світ 23 січня 1860 р. у друкарні П. Куліша. При цьому цензура так обчистила твори поета, що в тексті збірки він “ледве пізнав своїх діточок”. І все ж таки Т. Шевченко радів, що “діточки” нарешті пішли в Україну. Після багаторічного мовчання поет заговорив зі своїм народом, заспівав віщим голосом у другому виданні “Кобзаря”.

3. Історія написання твору (випереджувальне завдання: повідомлення підготовленого учня)

Після арешту Т. Шевченка за участь у Кирило-Мефодіївському товаристві його ув’язнено в казематах Третього відділу. Незабаром було виголошено вирок – призначити солдатом в Оренбурзький окремий корпус, пізніше він стає рядовим в Орській фортеці, продовжує писати в “захалявні книжечки” (1847-1850). Солдатчина для поета була гірше від тюрми, бо ненависним був сам дух солдафонства, що чавунною печаттю лягав на живу душу. Тому Шевченко писав, ховаючись від унтерів та офіцерів, тікаючи від усього світу в степ, за вали, на берег моря. До теми дум Тарас Григорович звертався неодноразово, поезія “Думи мої, думи мої…” була написана 1847 року під час його перебування в Орській кріпості. У цій поезії автор вболіває за важку долю, злиденне життя кріпаків, їхнє безправне становище, пригніченість України, власну самотність та безправність.

4. Постановка проблемних питань (записано на дошці)

· Над чим змушує кожного з нас замислитися поезія “Думи мої, думи мої…”?

· Що, на думку автора, є найбільшою цінністю для кожної людини? Чи згодні ви з думкою Т. Г. Шевченка?

5. Ідейно-художній аналіз поезії “Думи мої, думи мої…”

5.1. Тема: звернення Т. Шевченка до своїх дум зі сподіванням і вірою у вільне життя співвітчизників.

Колективне обгрунтування тез рядками вірша:

· Поет говорить, що думи є єдиною розрадою для нього на чужині.

· Т. Шевченко кличе думи, щоб прилетіли до нього із-за Дніпра.

· Поет розуміє, що через самотність не має з ким розділити власні болі і страждання.

5.2. Ідея: тільки віра у щасливе майбутнє, наполегливість, упевненість допоможе змінити життя народу і людини зокрема; засудження слабкості, поневірянь, байдужості, що роблять людину рабом.

Коментар учителя. Улітку 1859 р. член Головного управління цензури О. Тройницький запропонував не допускати до друку поезію “Думи мої, думи мої…”, бо в ній, на його бюрократично – угодницьке мислення, “надто гірко висловлюється скорбота автора про знищення козацької вольності і скорбота його на чужині за батьківщиною його, за Україною”. На думку цензора О. Тройницького: “Саме за поетичну свою довершеність “ця пісня” осяде в пам’яті кожного малоросіянина, схильного до сприйняття минувшини української старовини, а цього навряд чи варто бажати для блага самої України”.

5.3. Основна думка: думка про нещасливу долю свого народу не залишає поета.

5.4. Жанр: філософська лірика.

Повторення жанрів лірики:

□ громадянська лірика;

□ інтимна лірика;

□ пейзажна;

□ релігійна;

□ сатирична;

□ філософська лірика (поетичне осмислення буття, світу, людини, сенсу людського життя, добра і зла).

Пояснення вчителя: межі між різними жанрами лірики невиразні, часто в одному вірші поєднуються кілька жанрів. Прикладом може бути поезія “Думи мої, думи мої”. Автор говорить про суспільно-національні проблеми і почуття (громадянська лірика) та одночасно осмислює сенс людського життя, його цінність, проблему волі і самотності людини (філософська лірика).

5.5. Опрацювання змісту поезії.

5.6. Бесіда.

· Чому Т. Шевченко перебував в Орській кріпості?

· Що змусило письменника написати поезію “Думи мої, думи мої…”?

· Через що поет звертається до своїх думок? Що непокоїть Т. Шевченка?

· Про яку “лиху годину” згадує автор твору?

· Який настрій у поета можна дослідити впродовж цієї поезії?

Про що це свідчить?

5.6. Художні особливості твору.

Звертання: “думи мої”, “мої голуб’ята”, “мої любі”.

Епітети: “думи мої єдині”, “лиха година”, “тихими речами”.

Порівняння: “привітаю, як діток”.

5.7. Колективне складання схеми.

Поет, дошукуючись правди, бесідує, дискутує, радить. Думи для Шевченка дуже дорогі, це його душа.

Коментар учителя. Думи Т. Шевченка не “писані”, вони самотньо “стали на папері сумними рядками”. Поезія, яка містила багато мотивів фольклорного походження й близько перегукувалася з народними піснями, народилася підсвідомо, самовільно. Шевченкові судилося стати посередником між Творцем, своїми сучасниками і нащадками.

5.8. Складання інформаційного грона: “Що означає воля для Шевченка?”

6. Прослуховування пісні “Думи мої, думи мої”

7. закріплення вивченого матеріалу Робота на картках (2 учні)

Картка № 1

1. Чому Т. Шевченко хоче заплакати зі своїми думами? Чи є це свідченням слабкості поета? Відповідь умотивуйте.

2. Поет, характеризуючи свої думки, називає їх сизокрилими:

А соколятами; Б орлятами;

В чаєнятами; Г голуб’ятами.

Картка № 2

1. Дослідіть, що змусило Т. Шевченка написати твір “Думи мої, думи мої”. Наведіть переконливі факти з життя поета.

2. “Думи мої, думи мої” Т. Шевченко написав у:

А Орській кріпості; Б Переяславі;

В казематі; Г Петербурзі.

Проведення тестового опитування

1. Свої думи Т. Шевченко називає:

А важливими; Б серйозними;

В хвилюючими; Г єдиними.

2. Звертаючись до своїх дум, поет у творі просить їх:

А не кидати його;

Б принести щастя простому люду;

В розвеселити тих, хто засмучений;

Г захисту в Бога від покарання панського.

3. Годину, у якій живе Т. Шевченко, він називає:

А відповідальною; Б лихою;

В щасливою; Г темною.

4. Автор поезії бажає, щоб його думи до нього:

А повсякчас озивалися;

Б мали прихильність;

В прилітали;

Г ставилися з великою шаною і повагою.

5. Річка, згадана в цьому творі:

А Дунай; Б Каяла;

В Ворскла; Г Дніпро.

6. Кого у творі названо убогим?

А Українців; Б кобзарів;

В киргизів; Г моряків Аралу.

7. Зі своїми думами Т. Шевченко хоче погуляти:

А у степу широкому;

Б вздовж річки;

В Україною;

Г неподалік від Аральського моря.

8. Убогі, голі перебувають на волі і ще:

А обробляють ниву;

Б борються з несправедливістю;

В намагаються довести свою значимість;

Г моляться Богу.

9. Свої думи автор прагне привітати, як:

А великих гостей; Б діток;

В миттєве щастя; Г добру прикмету.

10. Зі своїми думами Т. Шевченко хоче:

А залишитися вільним;

Б здобути незалежність України;

В заплакати;

Г померти.

11. Якого року написана поезія Т. Шевченка “Думи мої, думи мої…”?

А 1845; Б 1820;

В 1847; Г 1807.

12. Жанр поезії Тараса Григоровича “Думи мої…”:

А інтимна; Б пейзажна;

В громадянська; Г філософська.

V. ПІДСУМОК УРОКУ

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виконати ідейно-художній аналіз поезії “Думи мої, думи мої…” Підготувати повідомлення про історію написання поезії “Ой три шляхи широкії”.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

Т. Г. ШЕВЧЕНКО “ДУМИ МОЇ, ДУМИ МОЇ…” (1847). РОЗДУМИ АВТОРА ПРО ВЛАСНУ ДОЛЮ, ДОЛЮ УКРАЇНИ – Світ української поезії