Сью Таунсенд – відома британська письменниця. Образ молодої людини, її становлення, стосунки зі світом та психологічні проблеми в циклі творів про Адріана Моула – Велика Британія – СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА В ЮНАЦЬКОМУ ЧИТАННІ

Мета – формувати компетентності: Предметні (знання особливостей розвитку сучасної зарубіжної літератури; знання творів нобелівських лауреатів у галузі літератури; знання життя та творчості С. Таунсенд; навички сприймання інформації на слух; уміння оцінювати культурно-мистецькі явища; культуру мовлення; аналітичне мислення; любов до мистецтва; естетичний смак); Ключові(уміння вчитися: навички самостійної роботи; пізнавальну активність; комунікативну: навички роботи в колективі; толерантне ставлення до думок і почуттів оточуючих; інформаційну: уміння самостійно опрацьовувати інформацію та презентувати її; уміння формулювати, висловлювати й обстоювати свою думку; загальнокультурну: прагнення літературної освіченості; читацькі інтереси; гуманістичний світогляд).

Тип уроку: урок опанування нових знань і формування на їхній основі вмінь та навичок.

Міжпредметні зв’язки: всесвітня історія, українська художня культура (мистецтво), українська література.

Основні терміни й поняття: щоденник.

Обладнання: портрет С. Таунсенд, видання її творів, ілюстрації до них.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Перевірка домашнього завдання

(Охочі зачитують рецензії на оповідання Мо Яня “Геній”.)

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель. Якщо переглянути рейтинги книг, що зацікавили сучасну молодь (і не тільки її), в очі впадають кілька імен митців, із-поміж яких варто відзначити письменницю, що створила образ, близький багатьом молодим людям, та простежила його дорослішання. Сьюзан лілліан “Сью” Таунсенд – відома британська письменниця, драматург, сценаристка, яка зажила слави завдяки створеному нею персонажу – Адріану Моулу. Найвідоміші твори Таунсенд – це романи з циклу “Щоденники Адріана Моула”, які авторка писала понад 20 років. За цей час герой не тільки подорослішав, а й став відомим у багатьох країнах світу – його “Щоденники…” дуже популярні. Саме про цю авторку та про цей цикл творів ми говоритимемо сьогодні.

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Повідомлення учнів (за випереджальним домашнім завданням)

(Учень (учениця) виступає із загальним оглядом життя та творчості С. Таунсенд. За потреби вчитель доповнює повідомлення учня (учениці).)

Сью Таунсенд   відома британська письменниця. Образ молодої людини, її становлення, стосунки зі світом та психологічні проблеми в циклі творів про Адріана Моула   Велика Британія   СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА В ЮНАЦЬКОМУ ЧИТАННІ

Сьюзан Таунсенд

2. Розповідь учителя

– Хто ж такий Адріан Моул? Адріан Альберт Моул – головний персонаж серії книг Сью Таунсенд, написаних у формі його особистих щоденників. Адріан Моул постає перед читачем у першихтрьох книгах англійським підлітком, пізніше – дорослішає в міру появи нової книги. Упродовж усієї серії книг (“Моуліани”) він уважає себе інтелектуалом, поетом, письменником; деякий час працює телеведучим.

Адріан Моул народився 2 квітня 1968 р. у Лестері, графство Лестершир, Велика Британія. Його батьки – Джордж і Полін Моул. У 13 років Адріан почав вести щоденник, з якого читачі дізнаються про нього, його родину та друзів. Спочатку Адріан навчається в середній школі, його батько працює водопровідником (пізніше – керівником загону асенізаторів), мати – домогосподарка. Сім’ю переслідують постійні фінансові й особисті проблеми. У Адріана Моула зав’язується роман із новою ученицею класу – Пандорою Брейтуейт. Кращі друзі хлопця – однокласник Найджел та Хеміш Манчіні (“кореш” із США), а також Пес – його домашній улюбленець. У цей же період герой робить перші кроки в літературі.

Адріан дуже багато читає.

Через погані результати іспитів Адріан Моул не мав змоги продовжити освіту. Тому він обирає для себе роботу в бібліотеці, завдяки якій має багато часу для творчості. Однак через принципові розбіжності з директором бібліотеки та іншими співробітниками в поглядах щодо творчості Джейн Остін йому доводиться знайти іншу роботу в бюро з охорони природного середовища. У цей період він пише одну з найзначніших своїх поем “Прийом у народних мас”, присвячену проблемі конфлікту суспільства та творця, багато в чому засновану на особистих переживаннях.

Приходять перші успіхи на літературних теренах – у січні 1986 р. його есе “Один день із життя стюардеси” виборює друге місце в конкурсі Британських Авіаліній на кращий художній твір, за що Моула нагороджують закладкою у формі конкорда із золотавим розчерком Мелвіна Брега, радника Товариства депресивних стюардес, і 50 фунтами. Адріан допомагає у літературному становленні колишнього однокласника – скінхеда Баррі Кента, до віршів якого ставиться критично. У листуванні з ним він уперше згадує про початок свого роману у віршах “Невгамовний пуголовок”, паралельно з яким пише експериментальний роман “Диви! Пласкі кургани моєї батьківщини”, яким судилося стати найоб’ємнішими й найпомітнішими в його творчості.

Адріан Моул – допитливий, творчий підліток, який проживає “У самому серці Англії”, готовий “Об’їхати весь світ із пізнавальною метою”. Коло його інтересів розмаїте – від класичної літератури, спроб створення власних віршів і прози до “шкіряної промисловості Норвегії”. Адріанові властиві типові для періоду дорослішання комплекси, що мучать його до глибини душі,- прищі на обличчі, нескладність тіла, немодний одяг, соціальна невлаштованість родини. В Адріана своєрідний характер: він сам себе вважає інтелектуалом, талановитим письменником і поетом, проте оточуючі скептично ставляться до його розумових та творчих здібностей.

У школі в нього відбирає гроші однокласник Баррі Кент, і Моул змушений звернутися за захистом до бабусі. Сам Адріан Моул дуже щедрий щодо оточуючих його людей: багато років доглядає за самотнім пенсіонером Бертом Бакстером, любить бабусю та Пса, глибоко страждає через подружню драму батьків. Перший роман Адріана з однокласницею Пандорою Брейтуейт завершується погано: ставлення дівчини до Моула концентровано виражає ставлення до нього інших – вона його, можливо, і кохає, але не сприймає всерйоз.

Адріан дорослішає, і коло його переживань змінюється. Він стає чоловіком, батьком двох синів і доньки, народжених від різних матерів. Проте нескладність особистого життя, плутане коло фінансових питань, постійні проблеми з працевлаштуванням, неприйняття оточуючими не здатні позбавити його жаги до творчості.

Загалом Адріан Моул руками С. Таунсенд написав 9 щоденників.

Звісно, не можна говорити про те, що цей цикл має гостросюжетний або глибокий зміст, що сприяє тривалим роздумам. Творчість Таунсенд не має жодної ознаки, характерної для сучасних бестселерів, проте щоденники Адріана Моула відомі в багатьох країнах світу. Це стало можливим тому, що в них читач бачить реальне, неприкрашене, звичайне життя, спостереження за яким цілком здатне подарувати особливий, дещо піднесений, але водночас із відтінком легкого смутку настрій.

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ

1. Складання опорного конспекту (запис до зошитів)

· Складіть опорний конспект уроку за здобутою інформацією.

2. Інтерактивний прийом “Гронування” (запис до зошитів)

· За принципом гронування складіть схему до образу Адріана Моула.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Інтерактивний прийом “Мікрофон”

· Завершіть речення: “Адріан Моул зацікавив мене…”.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Прочитати “Таємний щоденник Адріана Моула” С. Таунсенд.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Сью Таунсенд – відома британська письменниця. Образ молодої людини, її становлення, стосунки зі світом та психологічні проблеми в циклі творів про Адріана Моула – Велика Британія – СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА В ЮНАЦЬКОМУ ЧИТАННІ