Своєрідність вирішення проблеми батьків і дітей в оповіданні Джеймса Олдріджа Останній дюйм – Духовне випробування людини – Історичне минуле в літературі

Мета: ознайомити учнів із життєвим та творчим шляхом Дж. Олдріджа, розповісти про зв’‎язок його творчості з Україною; допомогти учням зрозуміти складність стосунків головних героїв оповідання “Останній дюйм”; розвивати вміння переказувати текст, формулювати та висловлювати власну думку; закріпити знання про жанрові особливості оповідання; виховувати повагу до батьків, чуйність, волю.

Обладнання: портрет Джеймса Олдріджа, карта Австралії, фото Акулячої бухти, виставка творів письменника, епіграфи.

Випереджальні завдання:

Підготувати повідомлення про життєвий і творчий шлях письменника, перебування Дж. Олдріджа в Україні, а також повідомлення про звички акул.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Епіграфи: У моїх книжках головна тема завжди одна – вибір. Вибір шляху, вибір дії, вибір світогляду.

Дж. Олдрідж

На це варто витратити час.

Дж. Олдрідж

Дуже багато на світі людей, яким ніхто не допоміг пробудитися.

А. де Сент-Екзюпері

Хід уроку

І. Оголошення теми, мети уроку

1. Слово вчителя. Ми живемо серед людей. І кожна людина має свій характер, свої погляди. Стосунки між людьми складаються по-різному. Інколи вони досить – непрості. Багатьох письменників хвилює делікатна тема стосунків батьків і дітей. Складні взаємовідносини і у героїв оповідання англійського письменника Дж. Олдріджа “Останній дюйм”. Разом із автором ми спробуємо з’‎ясувати, як бути близькими для найрідніших людей, як уникати непорозуміння між дорослими і дітьми, як будувати здорові родинні стосунки.

2. Презентація портрета Дж. Олдріджа

3. Повідомлення про життєвий і творчий шлях письменника

4. Творча робота в групах: створення літературного портрета Дж. Олдріджа

(Англійський письменник австралійського походження, випускник Оксфордського університету, Лондонської авіаційної школи, учасник громадянської війни в Іспанії, військовий кореспондент у часі Другої світової війни; захоплювався авіацією, підводним плаванням, автор різноманітних за жанром та темою творів, активна людина, захисник тих, кому потрібна допомога).

5. Повідомлення учнів про перебування Дж. Олдріджа в Україні

6. Робота з епіграфом

“У моїх книжках головна тема завжди одна – вибір. Вибір шляху, вибір дії, вибір світогляду”, – стверджував Дж. Олдрідж.

Про який із цих видів вибору йдеться в оповіданні “Останній дюйм”?

ІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Слово вчителя. Дж. Олдрідж переніс на сторінки своїх творів власні захоплення авіацією та підводним плаванням. Саме тому, мабуть, твори майстра справляють враження достовірної історії, а герої – люди нелегкої долі, сильного характеру, не пасують перед труднощами, борються і перемагають. Таким переконливим є оповідання “Останній дюйм”.

Оповідання написане в 1957 році під час перебування Олдріджа на Чорноморському узбережжі Кавказу. Радянські читачі прочитали твір на сторінках популярного журналу “Огонек”. У 1958 році режисери Теодор Вольфович та Микита Курихін відзняли фільм “Останній дюйм”, який отримав першу премію на Всесоюзному кінофестивалі. А в 1959 році оповідання було надруковано українською мовою в збірці “Хлопчик з лісового берега”. Взагалі твори Олдріджа перекладено сорока мовами.

2. Бесіда за змістом оповідання

Де відбуваються події твору?

Хто є головними героями?

Словесне малювання. Якими ви уявляєте Деві і Бена?

3. Визначення композиції оповідання “Останній дюйм”:

Експозиція – передісторія життя героїв;

Зав’‎язка – Бен змушений взяти Деві з собою;

Кульмінація – зусилля батька і сина для того, щоб вижити, політ до бухти;

Розвиток дії – підводні зйомки акул, очікування Деві на батька, поранення Деві;

Розв’‎язка – успішне повернення батька і сина в Каїр, початок нових стосунків.

4. Бесіда за змістом оповідання

– Чому Бен потрапив у складну ситуацію?

– Що вам відомо про звички акул?

5. Повідомлення учня про особливості поведінки акул

6. Показ світлин Акулячої бухти

Учитель. Одного разу Дж. Олдрідж, перебуваючи в Єгипті, поблизу Каїру, вирушив у так звану Акулячу бухту. Письменник – кінооператор опинився в становищі свого майбутнього героя Бена. У той день на плівку було відзнято “товариство” з восьми акул.

Порівняйте опис Акулячої бухти в тексті твору із зображенням на фото.

7. Переказ сюжету оповідання

8. Визначення жанру твору Дж. Олдріджа

Що таке оповідання?

Які визначальні особливості оповідання?

Чи можна стверджувати, що твір “Останній дюйм” є оповіданням?

9. Бесіда за запитаннями

Який момент у творі є найбільш напруженим? (Хлопчик сідає за штурвал, а батько непритомніє.)

Яке значення має цей епізод для розуміння теми оповідання?

Які стосунки склались між батьком і сином?

Чому Бен і Деві не розуміють один одного?

Чого злякався Бен, коли зрозумів свій стан після нападу акул?

Що відчув Деві, коли побачив свого батька пораненим?

У чому єдиний порятунок батька і сина?

10. Дослідницька робота

Завдання. Використовуючи цитатну доріжку з тексту оповідання, розкажіть, як змінюється почуття Бена до сина.

Цитатна доріжка

– “…батько – стороння людина, яка не знає, про що з ним говорити, різка й небагатослівна в ті лічені хвилини, коли вони бували разом”.

– “…сам дивувався, чому не вміє розмовляти з хлопчиком”.

– “Бен раптом зрозумів, що розмовляє з хлопчиком так, як розмовляв з дружиною, чия байдужість завжди викликала його на різкий і владний тон”.

– “Послухай, хлопчику.”

– “Я тобі скажу, синку. Не сердься, коли я на тебе гримну”.

– “…сказав Бен, стараючись говорити якомога лагідніше”.

– “Славний хлопчина! Він долетить! Він впорається!”

Виразне читання фіналу оповідання

Обговорення прочитаного

– Яке значення в оповіданні має словосполучення “останній дюйм”?

– Що таке “дюйм”? (міра довжини, що дорівнює 2,54 см)

– Яке значення має слово “дюйм” в оповіданні? (стосунки між людьми)

– Візьміть до рук лінійку і уявіть, яка відстань розділяє Бена і Деві?

13. Робота з епіграфом

“На це варто витрачати час.”

– На що варто витрачати час?

14. Робота з картками

Знайти закінчення фраз:

– “У житті можна зробити все, що завгодно, якщо…”

– “У житті не раз настають вирішальні хвилини і…”

– “Останній дюйм, який розділяє всіх і все…”

– “Останній дюйм у стосунках батьків і дітей можна подолати, якщо…”

III. Підсумок уроку

Бесіда

– Назвіть проблеми, які порушуються у творі.

– Яка головна думка оповідання?

– Чому твір називається “Останній дюйм”?

– Як ви розумієте слова А. де Сент-Екзюпері, взяті за епіграф уроку?

Учитель. Драматург Віктор Розов, говорячи про конфлікт між батьками і дітьми, стверджував: “Не безодня лежить між молодими та дорослими, а дистанція пробігу. Різнить їх та об’‎єднує та паличка, яку вони передають один одному із рук у руки. Без неї немає руху, немає життя.”

Дійсно, хотілося б, щоб і у батьків, і у дітей була одна дорога. А для цього лише потрібно зробити крок назустріч.

IV. Домашнє завдання.

Дібрати цитати до образу Деві; намалювати ілюстрації до оповідання “Останній дюйм”.

Л. Г. Карпенкіна,

Вчитель зарубіжної літератури Смілянської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 13

Черкаської обл.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Своєрідність вирішення проблеми батьків і дітей в оповіданні Джеймса Олдріджа Останній дюйм – Духовне випробування людини – Історичне минуле в літературі