СУМНО ХЛЮПАЄ ДОЩ. ЛІНА КОСТЕНКО “СОЛОВЕЙКО ЗАСТУДИВСЯ”. ПІДСУМОК З ВИВЧЕННЯ ПОЕЗІЙ ЛІНИ КОСТЕНКО – ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 4 – З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ – IІ семестр
Мета: вдосконалювати техніку правильного, свідомого, виразного читання; формувати в учнів уміння аналізувати, узагальнювати, робити посильні висновки з прочитаного, вчити визначати настрій твору; виховувати любов і бережливе ставлення до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Уві сні Орест
Зліз на Еверест.
Поможіть Оресту
Злізти з Евересту!
Бо йому вже скоро
Треба йти до школи.
2. Гра “Зоряна година”
Із букв слова сторінка скласти інші слова (сто, сіно, ранка, рік, нора, кір, рот, кіно, стінка, ріка, кріт, нірка…).
3. Гра “Твердий – м’який”
Змініть твердий звук на м’який, щоб утворилося нове слово: лук (люк); лапа (ляпа); мий (мій); лис (ліс); кит (кіт); витер (вітер); син (синь).
4. Вправи для розвитку артикуляції дихання
– Цокання язиком у ротовій порожнині.
– Маятник – ротик відкритий в усмішці, язик рухається від лівої до правої щоки.
– Як дзижчить комарик.
– Надуваємо щоки.
– П’ємо чай із блюдця.
– Дуємо на кульбабу.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Конкурс на краще читання вірша Ліни Костенко з пам’яті.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Відгадайте загадку.
– Хтось відкрив на небі душ,
Повно на землі калюж.
І на нас водиця л’ється.
Як це явище зоветься? (Дощ)
– Буває, що дощ ллє і ллє. Кінця-краю йому немає. Не чути співу пташок. Сумно хлюпає дощ – сумно на душі.
Бог має особливі склади дощу на краю світу… Коли з’являється потреба пускати дощ на землю, Бог посилає пророка Іллю і глухого янгола. Вони набирають дощ у хмару і розносять його по світу. При цьому буває нерідко так, що як почнуть вони пускати дощ, то пускають його безперервно декілька днів поспіль. Так стається тому, що глухий янгол запитує в Бога, куди потрібно пускати дощ. Бог каже йому: “Ходи там, де чорно”; а він, не розчувши, ходить там, де вчора. Бог каже: “Іди туди, де просять”, а він, не розчувши, іде туди, де косять. Бог каже: “Іди туди, де ждуть”, а він, не розчувши, іде туди, де жнуть.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Опрацювання вірша Л. Костенко “Соловейко застудився” (с. 83-84)
1) Вступне слово вчителя.
– Через цей надокучливий дощ застудилася одна пташка. Яка – відгадайте!
– Маленький, сіренький
По гаях літає,
Уночі співає.
Як сонце заходить,
Він чарівний спів заводить.
– Тьох-тьох-тьох,
Тіву-тів…-
Лине радісно з гаїв.
То співаночка чия?
Голосного… (солов’я).
2) Виразне читання вірша вчителем.
– Визначте настрій вірша. Чим він викликаний?
3) Виразне читання вірша учнями.
– Прочитайте вірш виразно, ніби переконуючи дощ, що вже годі лити.
– Які слова у вірші свідчать про те, що дощ іде вже давно?
– Що в цьому творі казкового?
Фізкультхвилинка
2. Робота за ілюстрацією
– Розгляньте малюнок. Прочитайте рядки з вірша, які йому відповідають.
3. Підсумок з вивчення поезії Ліни Костенко
1) Вступне слово вчителя.
– Поезії Ліни Костенко відкрили вам таку таємницю: персонажами твору, крім людей, можуть бути також явища природи, дерева, птахи, звірі, наділені людськими властивостями. Пригадайте вірші з такими персонажами.
2) Гра “З якого твору рядки?”.
– Вже напряла хуртовин
На шапки для верховин,
На сувої полотна
На завісу для вікна… (“Пряля”)
– Сині пальчики – мерзне житечко.
Нема решета, дайте ситечко!
(“Баба Віхола”)
– Поки дні іще хороші,
Поки є іще тепло,
А як випадуть пороші,
Заберу їх у дупло. (“Білочка восени”)
– Дощик, дощик, ти вже злива!
Плаче груша, плаче слива.
(“Соловейко застудився”)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чи цікавим був урок?
– Що вам найбільше сподобалося на уроці?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Скласти казку про те, як друзі допомогли соловейкові одужати.