Створення власних хайку

Мета: поглибити знання учнів з японської поезії; здійснити аналітичне дослідження окремих хайку Мацуо Басьо; звернути увагу на особливості жанрової специфіки хайку; вчити учнів виразному читанню хайку; формувати навички аналізу ліричного твору; розвивати образне мислення; сприяти вихованню любові до прекрасного.

Тип: урок-діалог

Обладнання: відеоролик “Цвітіння сакури”.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Сьогодні ми продовжуємо насолоджуватися неперевершеною японською поезією, відкриваючи для себе дивовижний світ образів природи, чуттєвих переживань та глибоких філософських міркувань. Японці стверджують, що мистецтво японської поезії містить у собі сутність східного світогляду: світ прекрасний і кожна річ теж прекрасна. І гармонію слід шукати в простих речах навколо. Ми сьогодні спробуємо доторкнутись до прекрасного та вічного, занурюючись у світ, що постає в хайку Мацуо Басьо.

III. Актуалізація опорних знань

– Що вам відомо про Мацуо Басьо?

– Що таке хайку? За якими правилами складалися такі вірші? Схарактеризуйте прийом художнього паралелізму, наведіть приклади.

– Чи сприяють різні переклади хайку українською мовою більш глибокому розумінню твору?

– Чому японці вважають, що читач – співавтор хайку? Як слід читати хайку? Які хайку ви обрали для виразного читання напам’‎ять?

IV. Інтерпретаційне дослідження хайку

Пущу коня вбрід –

Полєгесеньку впишусь

Елітній краєвид.

(Переклад М. Лукаша)

Бесіда.

– Виразно прочитайте хайку.

– Яка картина постає у вашій поетичній уяві?

– Які фарби ви б узяли для цієї картини?

– Яким ви побачили коня? Яким уявляєте собі подорожнього? Чи втомлені вони?

– Який світ ви побачили навколо? Якою ви бачите річку?

– Чому ліричному героєві так важливо було “вписатись” у літній краєвид? (Єдність з природою – дуже важливе відчуття для ліричного героя.)

– Чому ліричний герой хоче злитись з природою “легесенько”? (Дотик до світу природи має бути природним, ненав’‎язливим, таким, як подих.)

– Чому тільки після того, як кінь пішов убрід, ліричний герой почав відчувати єдність з природою? (Напевно, був зайнятий своїми думками.)

– Яким чином через поетичну замальовку розкривається внутрішній світ ліричного героя? (Читач розуміє, що ліричний герой – мандрівник, напевно, йшов здалеку, занурившись у свої думки (спогади?), перехід через річку повертає героя до реального світу. Краса літньої природи, звук річки дає відчуття єдності та гармонії з навколишнім світом.)

– У японській міфології образ коня символізує як життя, так і смерть, а ще мудрість, інтелект, знання, плин часу, а течія річки в японській поезії символізує постійність, незмінність, сталість. Що, по-вашому, уособлюють ці образи в даному хайку? (Життя людини нерозривно пов’‎язане з природою як у житті, так і в смерті. Пізнати природу, доторкнутись серцем до прекрасного, знайти гармонію в кожному, найменшому та найбуденнішому предметі чи явищі навколишнього світу – стрижень людського існування.)

В мандрах десь і вмру…

Вітер в душу наганя

Холод і журу.

(Переклад М. Лукаша)

– Виразно прочитайте хайку. Яким настроєм пронизано поезію?

– Який душевний стан ліричного героя?

– Як ви гадаєте, чому в ліричного героя з’‎явилися думки про смерть? (Самотній герой, напевно, далеко від рідної домівки, від родини. Він давно не бачив своїх рідних, тому душевний біль, туга за рідними викликають у нього думки про близьку смерть.)

– Яке смислове навантаження несе у поетичному тексті образ вітру? (Образ вітру, як уособлення душевного болю героя, підсилює враження пригніченості та суму.)

– Як ви гадаєте, яка пора року змальована у тексті? (Образ вітру часто зустрічається в японській поезії. Але якщо влітку подих вітру лагідний, то восени та взимку він жорстокий та холодний. У поезії зображено або зиму, або пізню осінь, що зазвичай асоціюються в японців зі старістю чи трагічними моментами життя людини.)

– Як стан природи пов’язаний зі станом душі героя? (У поетичній замальовці душевний стан ліричного героя нерозривно пов’‎язаний зі станом природи: холод надворі пронизує душу, так само як і журба героя охоплює всю природу.)

Перегляд відеоролику “Японський сад квітів”, “Цвітіння сакури”.

Сакура стара –

Невже справді зацвіла?

Спогад, ніби дим…

(Переклад М. Лукаша)

– Виразно прочитайте хайку. У тексті з’‎являється образ сакури, японської вишні, що є символом Японії та японської культури. Зображення сакури можна побачити й на кімоно, й на посуді японців. Сакурою прикрашають японці свої головні убори. В поезії образ сакури уособлює юність та любов, що проходять так, як облітають пелюстки квітів.

– Зверніть увагу на перший рядок. Чому автор використовує образ старої сакури? Чи можемо ми пов’‎язати образ дерева і вік ліричного героя? (Відчувається, що за плечима ліричного героя багато років та переживань.)

– Чому героя так здивував той факт, що сакура зацвіла? Що насправді викликало здивування у ліричного героя? (Цвітіння старої сакури може викликати здивування так само, як повернення чогось, що давно пішло з твого життя, й ти не сподівався, що воно повернеться.)

– Які почуття викликало цвітіння сакури в героя? (Спогад.)

– Чому ліричний герой порівнює спогад з димом? (Як швидко тане дим у повітрі, так і спогад скоро розтане. Разом з тим дим це щось ефемерне, тендітне, те, що неможливо утримати.)

– Як ви гадаєте, про що згадує ліричний герой? (Оскільки сакура символ кохання, молодості, що минули, напевно, ліричний герой згадує свою молодість, своє кохання, що давно зросло.)

V. Створення власних хайку.

Учитель. Японці стверджують, що прозу пишуть люди, а ось поезія це воістину Божий дар. Поетичні змагання в складанні хайку в Японії дуже популярні, щороку тисячі японців змагаються за право називатися найкращим поетом. На нас сьогодні чекає захоплива творча пригода – ми з вами станемо творцями хайку! І хоча змагання в складанні хайку ми проводити не будемо, адже ми тільки на початку творчого шляху, сьогодні ви маєте унікальну можливість відчути себе справжніми Поетами!

Опрацювання пам’‎ятки “Як складати хайку”

Головна особливість хайку – стислість.

У класичному японському хайку – 17 складів.

У Японії хайку записують в один рядок, у нас же традиційно склався трирядковий запис.

Перший рядок – 5 складів, другий – 7, третій – знову 5.

В кінці 17 складів потрібно вмістити закінчену думку.

Другою особливістю хайку є тема. Класичне японське хайку завжди оповідає про зміни пір року, а також містить пряме або непряме згадування конкретного сезону. У Японії це називається “сезонне слово”.

У хайку завжди присутні два плани: загальний і конкретний. Загальний, космічний план виражається якраз “сезонним” словом, що символізує зв’‎язок з природою, єднання. А конкретний – способом опису: не просто падає листя, що свідчить про настання пізньої осені, а саме цей конкретний листок привернув увагу поета та спонукав його до певних роздумів і творчості.

Композиція хайку. Перший рядок задає тему, другий – розкриває, третій – висновок. Найкраще – це несподівано, яскраво. Як і будь-яка кінцівка, третій рядок повинен створювати відчуття завершеності.

Пам’‎ятайте, що в хайку стан природи нерозривно пов’язаний зі станом душі головного героя та людини в цілому (принцип художнього паралелізму).

Учитель. Уважно подивіться на фото із зображеннями японської природи. Оберіть пейзаж, який найбільше вражає, приваблює вас. Які асоціації у вас викликають ці образи природи? Уявіть, що ви опинилися дійсно в цьому прекрасному місці. Що ви відчуваєте?

– Яке сезонне слово ви збираєтеся використати у вашому хайку?

– Як природа, що оточує вас, пов’‎язана зі станом вашої душі?

– Чим це може бути важливе для інших людей?

Самостійна робота над створенням хайку

Виразне читання учнями власних хайку

Самотній вечір

І тьмяне світло.

Про минуле спогади.

Незначні слова –

Та милий голос…

Мелодія ніжна.

Прозвучала пісня,

Що на свято лунала.

Як знову згадалось…

Ранкова чашка кави,

Улюблена музика.

Приходить натхнення.

Повільно темніє.

Літній вечір.

Чарівність мрій.

Десь далеко

Заспівала птаха… і серце радіє.

На повний місяць

Дивлюсь з вікна.

Таємниця ночі.

Вишні цвітуть, їх ніжний запах

Мені нагадав про забуті мрії…

VI. Підсумок.

Бесіда.

– Що ви відчули, створюючи хайку?

– Чи згодні ви зі словами Учителя, що створення хайку – мить?

– Яким чином, слухаючи хайку ваших однокласників, ви краще дізналися про їхні думки та почуття?

– Чим збагатили вас уроки з вивчення хайку?

– Як ви гадаєте, навіщо сучасному європейцю вивчати японську поезію хайку?

Учитель. Поезія хайку не тільки дарує людині унікальну можливість поглянути на світ новими очима, побачити красу в простих речах. Це дивовижне мистецтво звільняє творчу енергію людини, дає розкритись таланту та дає сили з радістю й вдячністю зустрічати кожен новий день життя!

VII. Домашнє завдання.

Намалювати малюнки до хайку Мацуо Басьо, підготувати повідомлення або мультимедійну презентацію про Шотландію*.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Створення власних хайку