Стосунки між різними поколіннями в родині

Мета: допомогти учням усвідомити глибинний зміст повісті; розкрити образи героїв, значущу і провідну роль родинного виховання як рушійної сили у формуванні духовних та моральних цінностей школярів; удосконалювати вміння учнів аналізувати художній твір, добирати цитати з тексту; виховувати повагу до рідних.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

Засоби навчання: підручник, повість “Таємне Товариство Боягузів, або Засіб від переляку № 9”, кольорові олівці, мультимедійні засоби.

Перебіг уроку

І. Організаційний етап.

Забезпечення емоційної готовності учнів до уроку.

Технологія “Зіпсований телефон” (фраза “Дива трапляються тільки в дитинстві”).

II. Актуалізація опорних знань учнів.

Перевірка домашнього завдання.

Переказування учнями епізодів повісті.

Зачитування визначених учнями елементів сюжету прочитаних удома розділів.

III. Повідомлення теми, мети і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя.

Українські письменники у своїх творах відображають усі реалії сучасної дійсності. Тому й сімейні стосунки як джерело моральності посідають чільне місце в українській літературі. Зі сторінок дитячої літератури ми дізнаємося про традиції родинного виховання, спілкування між членами родини, теплоту людських сердець.

– Творчість якої письменниці ми вивчаємо і як слово “родина” стосується нашого уроку?

Словесне малювання.

– Яким ви уявляєте головного героя, його бабусю, батьків?

– Яким епізодом повісті можна підтвердити ваші міркування?

Так, в українській родині здавна приділялася особлива роль вихованню дітей, їм прищеплювалися найкращі морально-етичні цінності.

– Хто допоміг Климкові подолати страх?

Саме родина допомагає нам долати труднощі в житті.

Проблемні запитання.

– Які, на вашу думку, мають бути стосунки в родині, щоб її можна було назвати ідеальною? (Зачитування учнями творчих робіт, написаних удома).

– Чи можемо ми вважати родину Клима Джури ідеальною?

Сьогодні на уроці ми спробуємо знайти відповіді на ці запитання.

IV. Вивчення нового матеріалу.

Характеристика родини Джур.

– Яка була таємниця всіх представників роду Джур?

– Що вам відомо про батьків Клима? Охарактеризуйте їх.

– Що нового дізнався Клим про свою бабусю Соломію?

– Як бабуся розправилася із жабами, що тримали її в полоні? Про що це свідчить?

– Які стосунки були в Климка з бабусею?

– Чи було в Климка взаєморозуміння з батьками?

V. Самостійне застосування учнями знань.

Складання асоціативного грона.

Кольорове відтворення стосунків у родині Джур.

– Ми багато дізналися про членів родини Джур, про їхній внутрішній світ, оточення. Яким кольором ви б зобразили стосунки у їхній родині?

Слово вчителя.

Малюнки у вас переважно різнобарвні, і всі вони виражають добро й щирість. Я бажаю, щоб стосунки у ваших родинах завжди були теплими і яскравими. Пам’ятайте, що родина – це наш маленький світ, у якому все зрозуміле, дороге. Це бабусині казки, мамина турбота, батькова допомога. Це надійний притулок у великому, не завжди дружньому світі. І саме такою є родина Климка Джури.

VI. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.

Інтерактивна вправа “Мікрофон”.

– Як ви оцінюєте свою роботу на уроці? роботу класу?

– Що ви взяли для себе на майбутнє із сьогоднішнього уроку?

Завершальне слово вчителя.

Я відчув(-ла) задоволення від співпраці з вами, ще раз переконав(-ла)ся, що ви вчитеся не просто читати тексти, а й намагаєтеся бачити, чути і відчувати прочитане.

VII. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.

– Обов’язкове: створити презентацію “Моє родовідне дерево” або написати лист-подяку Лесі Ворониній (на вибір).

– За бажанням: скласти фанфік “Один день із життя Клима Джури в моєму місті (селі)”.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Стосунки між різними поколіннями в родині