Сторінками улюблених казок. Підсумок за розділом “Не стомлюйся робити добро” – НЕ СТОМЛЮЙСЯ РОБИТИ ДОБРО – 2 КЛАС
Мета: збагатити й певною мірою систематизувати розрізнені знання і враження від прочитаних творів; вчити аналізувати й виділяти головне, робити висновки; розвивати навички свідомого, правильного читання; виховувати прагнення здобувати нові знання.
Обладнання: ілюстрації до казок; дидактичний матеріал; велика ромашка; робочий зошит.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
– Сьогодні у нас урок незвичайний, бо це – подорож Казковою країною, де ми зустрінемося з героями літературних казок країн Європи.
Чарівний світ казок усіх вітає.
Дарує він радість, сміх.
Там диво-дивнеє усіх зустрічає
І нам приносить сотні втіх.
Герої там живуть веселі,
Міцна, мов камінь, дружба,
Чарівники дотепні і умілі,
А лицарі хоробрі й мужні.
Дружіть із казкою малята
І між собою теж дружіть.
Бо з друзями завжди цікаво.
І веселіше в світі жить.
II. Гра “Впізнай казку” (робота в зошиті)
1) “…Дивиться – перед ним стоїть фея, в руках у неї звиваються сліпучі блискавки, а в очах палає справжній вогонь. Затремтів наш лісоруб від жаху, упав на коліна і став пробачення благати”. (“Химерні бажання”)
2) “…Рівно опівночі в кімнаті заявилися гномики. Сіли за шевський стіл, взяли своїми малесенькими пальчиками шкіряні заготовки й почали шити”. (“Маленькі помічники”)
3) “…Шахраї поставили два ткацькі верстати і, хоч вони були порожні, удали, ніби тчуть”. (“Нове вбрання короля”)
4) “…Але не лише мурахи готувалися до зустрічі зими. Цим були зайняті всі жуки, павуки, кузьки, комашки – а їх на світі 94 квінтильйони 18 квадрильйонів 400 трильйонів 520 мільярдів 880 мільйонів 954 тисячі 369”! (“Сонячний промінь у листопаді”)
5) “…Якось бідоласі так припекло, що він мусив піти до свого багатого брата та шматок хліби просити. Але вернувся від нього з порожніми руками”. (“Володар часу”)
6) “…У лиху годину вимовив ті слова батько, і сталося диво: сини тієї ж миті обернулись кротами і зникли під землею”. (“Сорок братів та їхня сестричка”)
7) “…- Буль-буль-буль! – і пірнула на дно. Тільки її й бачили”. (“Знамените каченя Тім”)
III. Гра “Розминка”
Кожній групі дається набір карток. Потрібно швидко та правильно встановити відповідність.
Шарль Перро | “Нове вбрання короля” |
Якоб та Вільгельм Грімм | “Химерні бажання” |
Ганс Крістіан Андерсен | “Знамените каченя Тім” |
Захаріас Топеліус | “Сонячний промінь у листопаді” |
Вожена Нємцова | “Маленькі помічники” |
Ангел Каралійчев | “Володар часу” |
Енід Мері Блайтон | “Сорок братів та їхня сестричка” |
IV. Гра “Ромашка”
На дошці прикріплена велика ромашка. Охочі учні по черзі відривають пелюстку і дають відповіді на запитання.
1) Яка казка закінчується весіллям? (“Адальминіна перлина”)
2) Хто був протилежністю Марійці? (Іванка, “Іванка і Марійка”)
3) Хто такий Чорниш? (Кошеня з казки “Знамените каченя Тім”)
4) Ким за професією був Радош? (Ювелірним майстром, “Мудрий золотар”)
5) У якій казці зустрічаються іграшки? (“Свиня-скарбничка”)
V. Гра “З якої казки малюнки?”
– 3. Топеліус “Адальминіна перлина”
– Ш. Перро “Червона Шапочка”
– Вожена Нємцова “Мудрий золотар”
– Енід Мері Блайтон “Знамените каченя Тім”
– Г. К. Андерсен “Свиня-скарбничка”
– Якоб та Вільгельм Грімм “Маленькі помічники”
– Вожена Нємцова “Володар часу”
– Якоб та Вільгельм Грімм “Розумна дочка селянська”
VI. Гра “Пантоміма”
Дітям потрібно показати казкову пантоміму, а решта учнів має назвати запропоновану казку.
VII. Гра “Бюро знахідок”
– Діти, досить часто на ярмарку губляться різноманітні речі. Тому ми з вами зараз знаходимось біля Бюро знахідок. Давайте розглянемо загублені предмети й повернімо їх власникам.
– Шапочка червоного кольору. (Червона Шапочка)
– Сорок яблук. (Сестричка)
– Кошик з ковбасою. (Куховарка)
– Маленькі штанці та ковпачки. (Гноми)
– Копійки. (Свиня-скарбничка)
– Перлина. (Королівна Адальмина)
– Різні золоті речі. (Рокаш та його дружина)
VIII. Підсумок уроку
– Молодці, ви гарно сьогодні працювали! Сподіваюся, що у вас у всіх добре серце і ви завжди допоможете тому, хто потребує цього.