Степан Руданський. Коротко про письменника. Співомовки С. Руданського – унікальне явище у світовій культурі. Добре торгувалось

Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю С. Руданського, співомовкою як літературним жанром; розкрити різноманітність тематики творів С. Руданського та їхні художні особливості, виробляти вміння характеризувати героїв і порівнювати їх; розвивати культуру мовлення, пам’ять, увагу, спостережливість; формувати навички виразного читання; виховувати любов до поетичного народного слова, гумору як ознаки духовного здоров’я людини.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Засоби навчання: підручник, портрет С. Руданського, збірка його творів, мультимедійні засоби.

ТЛ: гумореска, співомовка.

Перебіг уроку

І. Установчо-мотиваційний етап.

Повідомлення теми, мети і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Інтерактивна вправа “Незакінчене речення”.

– Я хочу дізнатися…, зрозуміти…, відчути…

II. Операційно-пізнавальний етап.

Розповідь учителя.

Ім’я письменника, з творчістю якого ми ознайомимось сьогодні, у перекладі з грецької означає “вінок”, або “вінець”. Його називають “найвеселішим поетом України”. Син І. Франка, Тарас, згадував, що твори цього письменника були найулюбленішими для усієї їхньої родини. Він був не лише талановитим поетом, а й професійним лікарем, перекладачем. Саме про нього В. Сосюра сказав:

Він так любив людей, що сяяв весь зорею,

Він серцем сяяв так, як і його пісні,

У дні, які встають,

Мов сонце над землею,

І світять людям всім.

Та його смерть зовсім не сколихнула Україну. Про це майже ніхто не знав, крім жителів Ялти, які провели поета в останню путь і, за заповітом, на брилі надмогильного каменя висікли слова: “На могилі не заплаче ніхто на чужині, хіба хмаронька заплаче дощем по мені”. Лише через 8 місяців після поховання некролог помістила львівська газета “Правда”. Інші видання не віддали й такої шани поетові-мученику.

Народився Степан Васильович Руданський 6 січня 1834 року на Поділлі, в селі Хомутинці Вінницького повіту в сім’ї священика. Навчався в Кам’янець-Подільській духовній семінарії, згодом – у Петербурзькій медико-хірургічній академії. Саме в цей період С. Руданський починає плідно працювати на ниві письменства. Передусім він прославився як автор так званих співомовок, з якими ми сьогодні ознайомимося.

С. Руданський переїздить із суворого петербурзького клімату до Ялти, теплого й лагідного Чорного моря, в Кримські гори, де чисте повітря та ростуть екзотичні тропічні рослини. Здавалося б, насолоджуйся і твори. Проте тут С. Руданський самовіддано поринає в роботу: він поєднує обов’язки міського лікаря, завідувача лікарні, лікаря в маєтках графа Воронцова, карантинного лікаря Ялтинського повіту. З бідняків він за лікування плати не брав. Молодого лікаря ялтинці полюбили за веселу вдачу, безкорисливість і доброту. Улітку 1872 року в Криму спалахнула епідемія холери, і С. Руданський з обов’язку карантинного лікаря й постійного члена санітарної комісії міста брав участь у ліквідації небезпечної пошесті, унаслідок чого сам захворів на холеру й помер у 39-річному віці.

Хоч яким складним було життя письменника (багатодітна сім’я, у якій народився, нестатки під час навчання в Петербурзі, хвороби та ін.), проте його творчість сповнена оптимізму, гумору, доброго сміху.

С. Руданський, як і Л. Глібов, писав байки. Це переважно твори з розгорнутими сюжетами, пісенною формою. Вони дуже близькі до казок про тварин (“Ворона і Лис”, “Вовк”, “Собака й Кіт” та ін.). Значну цінність творчого доробку С. Руданського становлять його переклади з російської літератури О. Пушкіна, М. Лєрмонтова. Також перекладав він і твори античної літератури. С. Руданський написав близько двохсот віршованих гуморесок, кілька поем, чимало байок, балад, ліричних віршів. Але найбільше прославився письменник саме своїми співомовками. 1880 року в Києві мати Лесі Українки Олена Пчілка видала “Співомовки” поета, які сьогодні ваблять нас своєю дотепністю, гостротою. Вони стали окрасою української літератури.

Словникова робота.

Семінарія – середній духовний навчальний заклад.

Холера – гостроінфекційне епідемічне шлункове захворювання, що супроводжується корчами.

Робота з літературознавчим словником.

Співомовка – короткий віршований ліро-епічний твір, часто побудований на якомусь народному анекдоті, приказці або казковому мотиві. Ознаки співомовок: опис якогось одного комічного або трагічного випадку; стисле зображення події, динамічний розвиток; несподівана розв’язка; одна-дві дійові особи; завершення твору гострим, дотепним висновком.

Подібні твори писали українські поети Левко Боровиковський, Євген Гребінка ще в І половині XVIII століття. Остаточно цей жанр утвердився у творчості С. Руданського. Термін “співомовка” є в назві його трьох рукописних книжок – “Співомовки козака Вінка Руданського”, які не вийшли у світ чи то через цензурні заборони, чи то за браком коштів в автора на їх видання.

Гумореска – невеликий віршований або прозовий твір з комічним, жартівливим сюжетом.

Фізкультхвилинка.

Виразне читання співомовки “Добре торгувалось”.

Бесіда за питаннями.

– Яка тема цього твору? (Зображення чумака, що прагнув придбати дьогтю у найбагатших крамницях; протиставлення власної гідності представника простого народу звироднйюсті, грубості купців).

– Яка основна думка співомовки? (Купцям не вдаюся поглумитись над чумаком, щоб показати свою зверхність, бо в народі багато розумних і дотепних людей, які можуть повернути справу так, що в дурнях зачитаються пани).

– Що у вас викликало сміх?

– Чому чумак шукав дьогтю в крамницях, де він не міг продаватися? Як до цього поставилися купці? У чому, на вашу думку, виявилося почуття власної гідності чумака?

– Перечитайте три останні строфи. Як, вступивши в найбагатшу крамницю, чумак привітався до купців? Зверніть увагу на їхню відповідь. Чому вони намагалися говорити російською мовою? Що можна сказати про рівень культури купців?

Довідка. Змішання слів різних мов називають Макаронічною мовою. Це є одним із засобів творення комічного.

– Що відповів купцям чумак? Як це його характеризує?

– У чому полягає комізм ситуації, зображеної у творі?

Робота в групах.

“Гронування”.

– Охарактеризуйте героїв співомовки.

Купці – Підступні, лихі, жорстокі, хитрі, грубі, скупі…

Чумак – Наївний, доброзичливий, вихований, наполегливий, розумний, кмітливий…

III. Контрольно-рефлексивний етап.

Інтерактивна вправа “Незакінчене речення”.

– Урок допоміг мені…

IV. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.

– Опрацювати матеріал підручника.

– Прочитати співомовки “Запорожці у короля”, “Гуменний”, “Свиня свинею”.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Степан Руданський. Коротко про письменника. Співомовки С. Руданського – унікальне явище у світовій культурі. Добре торгувалось