СКРИНЬКА ПІСЕНЬ-НЕБИЛИЦЬ. ДВА ПІВНИКИ – НАРОДНІ ДИТЯЧІ ПІСНІ ТА МАЛІ ЖАНРИ – З НАРОДНОГО ДЖЕРЕЛА – І семестр

Мета: ознайомити учнів з піснями-небилицями; удосконалювати навички правильного свідомого читання; розвивати уяву, фантазію учнів; учити розрізняти реальність і вигадку; виховувати любов до художнього слова.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Читайте, доповнюйте склади

Мали-…(на); лимо-…(над); маши-…(на); бузи-…(на); лопа-…(/геа); воро-… (та); морк-…(ва); сшш-…(ця).

2. Читайте. Намагайтеся зрозуміти, про що йдеться

ШКОДЛИВИЙ ЦАП

Па городі цап, цап,

Капусточку хап, хап,

Борідкою трусь, трусь,

Капусточку хрусь, хрусь,

Ратичками туп, туп,

Капусточка хруп, хруп,

А за цапом дід, дід,

З батурою біг, біг,

Цап як скаче: брик, брик,

Па все село крик, крик,

Па синяки дме, дме,

Вигукує “Ме! Ме!”

За ним Рябко та “Гав! Гав!

Оце тобі, щоб не крав!”

– Прочитайте ще раз, зберігаючи ритм.

3. Хто це? Що це?

Цікава, захоплива, ілюстрована – … (книга).

Солодка, запашна, червона – … (ягода).

Весела, мелодійна, задушевна – … (музика).

Прудка, маленька, пухнаста, руда – … (білка).

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

1. Виставка-презентація дитячих малюнків

2. Закріплення знань про структуру підручника

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель ставить запитання, учні, передаючи уявний мікрофон, висловлюють власні думки щодо поставленого запитання.

Вправа “Мікрофон”

– Яким має бути наш урок? (Цікавим, повчальним, дещо казковим, продуктивним, веселим, світлим, загадковим, проблемним…)

– А ви на уроці якими маєте бути? (Дисциплінованими, уважними, зібраними, активними, наполегливими…)

– Отже, якщо ви будете такими, то ми разом створимо цікавий, творчий, продуктивний урок.

– Послухайте вірш.

Якби пшоно, якби сіль,

То зварила б я кисіль.

Якби снігу та дощу,

То зварила б я борщу.

Якби трохи простокваші,

То зварила б горщик каші.

– Що незвичайного в цьому вірші?

– Чого не буває?

– Ми почнемо вивчати небилиці.

Небилиці – це розповіді про те, чого не буває. У піснях-небилицях зображено світ, у якому відбуваються дивовижні події: тварини виконують людську роботу, грають на музичних інструментах, танцюють…

Фізкультхвилинка

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

ОПРАЦЮВАННЯ ПІСЕНЬКИ-НЕБИЛИЦІ “ДВА ПІВНИКИ” (с. 6)

1. Виразне читання пісеньки вчителем

– Який настрій у вас після прослуховування цієї пісеньки?

2. Словникова робота

Віжки – прикріплений з обох боків до вуздечки довгий ремінь, мотузок та ін., яким правлять кіньми.

3. Повторне читання пісеньки учнями за строфами “ланцюжком”

– Перечитайте пісеньку, вслухаючись у її мелодійне звучання.

4. Аналіз змісту пісеньки з елементами вибіркового читання

– Про кого ця пісенька?

– Назвіть усіх персонажів твору.

– Розкажіть про кожного з персонажів.

Персонаж – дійова особа в художньому творі.

– Хто вам подобається?

– Хто не подобається?

– Знайдіть у тексті і прочитайте слова, що звучать ніжно.

– Доберіть пестливі слова, якими можна замінити слово коза.

– Поміркуйте, чи можна замінити слово небилиця іншими словом, наприклад: казка, вигадка, фантазія, неправда, нісенітниця.

5. Робота за ілюстрацією

– Назвіть персонажів твору, яких художник зобразив на малюнку. Які фарби використав художник?

– Який одяг у героїв твору?

– Який епізод відображено на ілюстрації?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– З яким твором ознайомилися на сьогоднішньому уроці?

– Назвіть персонажів твору “Два півники”.

– Кого з персонажів ви засуджуєте? Чому?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Прочитати пісеньку вдома батькам.

Знайти пісеньку-небилицю, розповісти її в класі.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

СКРИНЬКА ПІСЕНЬ-НЕБИЛИЦЬ. ДВА ПІВНИКИ – НАРОДНІ ДИТЯЧІ ПІСНІ ТА МАЛІ ЖАНРИ – З НАРОДНОГО ДЖЕРЕЛА – І семестр