СИМВОЛ ОБРАЗУ ГУСЕЙ-ЛЕБЕДІВ. ОБРАЗ ЧУТЛИВОГО ДО КРАСИ ХЛОПЧИКА МИХАЙЛИКА

Мета:

– навчальна: продовжувати роботу над автобіографічною повістю М. Стельмаха “Гуси-лебеді летять”, подати відомості про поняття символ, навчити визначати символічні образи у творі та інтерпретувати їх;

– розвивальна: формувати вміння визначати важливі обрати та символи в тексті, розвивати спостережливість, комунікативні навички;

– виховна: виховувати креативність, розвивати естетичні смаки, виховувати почуття поваги до традицій рідного народу;

Обладнання: підручник, портрет Михайла Стельмаха.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

IV. ЗАСВОЄННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ У ПРОЦЕСІ ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНИХ ЗАВДАНЬ

Літературний диктант

1. Від імені кого ведеться розповідь у повісті М. Стельмаха? (Від першої особи)

2. Яке диво сталося на очах у Михайлика, коли він спостерігав за лебедями? (Вони повернулися знову.)

3. Чому сміявся дід? (Бо Михайлик злякався, що сонце, як мама, може загубити ключі.)

4. Чим прославився дід головного героя? (Він був майстром, який умів робити все.)

5. Яке дуже сильне захоплення було в головного героя? (Читання книжок)

6. Кому Михайло дав жменю насіння? (Маленькому голодному хлопчикові)

7. До яких хитрощів удався хлопець, щоб довше читати книжки? (Залазив на піч з каганцем, коли всі поснуть.)

8. Хто навчив маленького Михайлика любити красу природи й землю? (Мати)

9. Що зібрав Михайлик, щоб стишити гнів матері за взяте без дозволу гарбузове насіння? (Щавель на борщ)

10. Як Михайлик узимку ходив до школи, не маючи чобіт? (Його носив батько на руках.)

11. Хто наполягав на тому, щоб Михайлик обов’язково навчався в школі? (Мати)

12. Хто, за висловом письменника, пролітав над хатою, над дитинством і над його життям? (Лебеді)

Гра “Аукціон”

Лежать предмети, які можуть стосуватися Михайлика або ні. Ви станете господарем лота, якщо зможете якнайповніше розкрити ту чи іншу сторінку життя героя, пов’язану з лотом.

Лот № 1

Про що може розказати ця грудочка цукру? (Дитинство Михайлика припало на нелегкі часи і грудочка цукру була за розкіш.)

Лот № 2

Бублик. (Як і кожну дитину, батьки балують Михайлика. Так, повертаючись із ярмарку, тато приніс синові гостинця – бублика за слухняність і гарні успіхи в навчанні.)

Лот № 3

Пара чобіток.

Чи стала відсутність чобіт у хлопчика підставою для ухилення від навчання?

Лот № 4

Подушка.

Яке відношення до Михайлика має ось ця подушка? (Ніякого, нескладно здогадатись, що подушку полюбляють ледачі. Наш герой себе таким не вважає і має рацію.)

Лот № 5

Соняшникове насіння.

Господарем цього лота стане той, хто розкаже, яке відношення воно має до героя. (Жінка подякувала і побажала: “Хай тобі, дитино, завжди-завжди добре буде поміж людьми”. Михайлик подумав, що, можливо, то не жінка, а…)

Слово вчителя

Символ – це художній образ, який містить вказівку на предмет зображення й водночас – на предмет, явище, ідею, які безпосередньо не називаються. Про образи-символи ми вели мову на попередніх уроках. Згадаймо бодай два: тополя – символ стрункої молодої дівчини, Дніпро – символ України. Є символи народного життя, вони відображені в народній творчості. Скажімо, весна – символ молодості, осінь – старості, ворон – біди тощо. Своїм корінням такі символи сягають давніх часів, первісних вірувань людини.

Може стати символом і художній образ, створений митцем, але для цього він такою повинен апелювати до глибинних (часто підсвідомих) почуттів і уявлень людини. Такими образами стали, скажімо, образ плуга в поезії П. Тичини, собору в однойменному романі О. Гончара.

Багато символів знаходимо у Святому Письмі, до символіки часто звертався Г. Сковорода, Т. Шевченко, існувала навіть окрема течія модернізму – символізм (Олександр Олесь, М. Вороний та інші).

Лебедя вважають символом богів. Його біле оперення часто сприймають як символ чистоти, цнотливості. Водночас у народній міфології цей образ має значення краси, вірного кохання.

За міфами, саме на лебедя перетворювалися грецький Зевс, слов’янський Білобог; Аполлон їздив на колісниці, запряженій лебедями; птахом-тотемом був він для бурятів. Світова міфологія знає чимало творів, у яких дівчата перетворюються на лебедів, і навпаки. Сестру легендарних засновників Києва звали Либідь.

П. Чубинським зафіксовано приклади, коли в народній пісні лебідь символізує також козака: “Де йшла дівка за яриною, де ярина лелії, за нею іде козаченько, як лебідь леліє”.

Цей топонім зустрічаємо в багатьох регіонах України (с. Лебедівка, урочище Лебедине).

Цікаво, що серед інших значень дослідники називають і щасливе дитинство. Саме так прочитуються рядки поезії “Лебеді материнства”: “Припливайте до колиски лебеді, як мрії, / Опустіться, тихі зорі, синові під вії”.

V. ПІДСУМОК УРОКУ

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

► Написати твір-роздум “Символ гусей-лебедів у творі М. Стельмаха”.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

СИМВОЛ ОБРАЗУ ГУСЕЙ-ЛЕБЕДІВ. ОБРАЗ ЧУТЛИВОГО ДО КРАСИ ХЛОПЧИКА МИХАЙЛИКА