Шляхетний лицар Вілфред Айвенго. (Розділи VII-XIV) – Лицарство очима Вальтера Скотта. Система уроків з вивчення роману Айвенго – Історичне минуле в літературі

Мета: вчити учнів аналізувати художній образ, давати оцінку вчинкам героїв, порівнювати образи за критеріями; вдосконалювати вміння складати план характеристики героя та до тексту твору, розвивати навички критичного мислення; виховувати шляхетні почуття учнів

Епіграф: Лицарство! … воно є джерелом найчистіших і найшляхетніших прихильностей.

Вальтер Скотт

Хід уроку

I. Актуалізація опорних знань

Чи погоджуєтесь ви з думкою, що речі можуть багато розповісти про своїх власників? Розгляньте щоденник свого сусіда за партою. Чи може він “розповісти”, з якою метою його власник ходить до школи: чи то здобувати знання і наполегливо працювати, чи то байдикувати і “протирати штанці”?

А що розповідає нам про свого власника Седріка Сакса “короткий, прямий, на два боки гострий шипчастий меч”, якого Седрік завжди носив за поясом? (Седрік завжди готовий відстоювати свої ідеали зі зброєю в руках). Зачитайте характеристику образу Седріка Сакса. (Перевірка домашнього завдання). Як ви гадаєте, чи можна вважати Седріка Сакса шляхетною людиною? Аргументуйте відповідь.

II. Мотивація навчальної діяльності

А чи можуть такі речі, як золотий ланцюг і ковчежець зі шматочками святого хреста, розповісти, з якою метою два лицаря вирушили у небезпечний і тяжкий Хрестовий похід? Ви пам’ятаєте, що саме ці речі були найдорожчими для своїх власників і стали запорукою майбутнього лицарського поєдинку Айвенго та Бріана де Буагільбера. (Золотий ланцюг свідчить про те, що його власник, храмовник Буагільбер, у Хрестовому поході мав за мету розбагатіти на грабежі, для нього лицарство пов’язане з можливістю особистого збагачення. Айвенго повернувся з Хрестового походу з шматочком святого хреста, а значить, його головною метою у поході було звільнення християнських святинь. Позиція Айвенго: лицарство має служити благородним ідеям).

А як ви гадаєте, заради чого варто ризикувати життям, виходити на лицарський поєдинок? (Заради шляхетних цілей). Що, на вашу думку, є шляхетністю? (Висока моральність: вчинки спрямовані на відстоювання добра і правди. Самовідданість: готовність пожертвувати власним життям заради інших людей, Батьківщини, високих ідеалів, справедливості, кохання, дружби тощо. Чесність і відкритість).

III. Оголошення теми уроку

Сьогодні, розглядаючи глави роману В. Скотта “Айвенго”, присвячені лицарському турніру в Ашбі, ми сфокусуємо свою увагу на такій важливій не лише для лицаря, але й для всіх людей якості, як шляхетність.

Запишіть тему уроку: Шляхетний лицар Вілфред Айвенго.

IV. Вивчення нового матеріалу

Лицарський турнір в Ашбі зібрав велику кількість людей: англосаксів і норманів, багатих феодалів і простих йоменів, лицарів і їх джур. Серед глядачів був і організатор турніру брат короля Річарда принц Джон зі своїм почетом.

Запитання.

– З якою метою Джон влаштовував турнір? (Зберігав традиції норманів. Намагався здобути популярність серед людей, показати свою силу і значимість. Зібрав знатних норманів, які вступили разом з ним у змову проти короля Річарда Левове Серце).

– З якою метою на турнір прибув Седрік, який, як відомо, не схвалював традицій норманських лицарських турнірів? (Хотів бути свідком лицарських перемог саксів, особливо очікував на лицарську звитягу Ательстана).

– Яку мету передбачали лицарі-нормани на чолі з Бріаном де Буагільбером? (Хотіли довести у бою свою перевагу над лицарями-саксами, здобути перемогу і лицарські трофеї).

– А з якою метою вступив у бій Лицар, Позбавлений Спадщини, тобто Айвенго? Чи думав він про лицарські трофеї? Що для нього було найголовнішим? (Показати лицарську доблесть саксонця. Відстояти свою лицарську честь у двобої з Буагільбером. Завоювати кохання Ровени).

Чи збулися очікування героїв?

Завдання. Щоб відтворити події, які відбулися під час лицарського турніру, пропоную створити Щоденник лицарського турніру в Ашбі.

Щоденник лицарського турніру

Учні першого варіанту складають список подій, які відбулися в перший день турніру, другого варіанту – список подій, які відбулися 2-го дня турніру.

Перший день

1. Змагання лицарів-норманів і лицарів-саксів. Перемога норманів.

2. Бій хрестоносця Буагільбера з Лицарем, Позбавленим Спадщини. Перемога Лицаря, Позбавленого Спадщини.

3. Переможні сутички Лицаря, Позбавленого Спадщини, з заводіями турніру: Фрон-де-Бефом, Філіппом Мальвуазеном, Гранменілем, Ральфом де Віпонтом.

4. Принц Джон оголошує переможцем першого дня турніру Лицаря, Позбавленого Спадщини, нагороджує його конем.

5. Переможець обирає Ровену Королевою краси й кохання.

6. Джури переможених бійців приносять Лицарю, Позбавленому Спадщини, трофеї.

7. Лицар, Позбавлений Спадщини, через Гурта розраховується з Ісаком.

8. Нічні пригоди Гурта.

Другий день

1. Бій двох загонів, очолюваних Лицарем, Позбавленим Спадщини, та Буагільбером.

2. На допомогу Айвенго приходить Чорний Лицар.

3. Принц Джон оголошує героєм дня Лицаря, Позбавленого Спадщини.

4. Ровена нагороджує переможця коштовним вінцем.

5. Всі впізнають в переможцеві Айвенго.

6. Змагання лучників. Перемога Локслі.

7. Бенкет, влаштований принцем Джоном.

8. Змова прибічників принца Джона проти короля Річарда Левове Серце.

Представлення результатів роботи.

Обговорення ключових моментів лицарського турніру

Перший день турніру

1. Розкажіть, як відзначився у перший день змагання Лицар, Позбавлений Спадщини. Чи погоджуєтесь

Ви з думкою, що здобути перемогу в перший день турніру йому допомогли відвага, вправність і шляхетність? У чому саме вони виявилися? (Шляхетність. Коли у бою де Гранмехіль схибив, Лицар, Позбавлений Спадщини, не скористався з цієї нагоди. Він підніс списа догори й обминув свого супротивника).

2. Хто із героїв у перший день турніру найбільше вразив вас своєю шляхетністю? Розкажіть про якийсь шляхетний вчинок. (Лицар, Позбавлений Спадщини, шляхетно поставився до переможених, призначивши надзвичайно дешеву платню на викуп. Седрік Сакс відчайдушно став на захист честі саксонця Ательстана. Ровена відмовилася говорити з принцом Джоном норманською мовою, а Седрік говорив з ним мовою своїх предків. Ребека повернула гроші Лицареві, Позбавленому Спадщини. Шляхетний вчинок розбійників тощо).

3. Чи були вчинки принца Джона шляхетними? (Ні. Принц Джон образив гідність саксонців. Він наказав Ательстанові посунутись і дати місце Ісакові та Ребеці. Сидіти поруч з євреями-іновірцями на ті часи й звичаї було безмірно образливим. Принц віддав обурливий наказ де Брасі шпигнути списом Ательстана).

4. З яким настроєм, на вашу думку, розходилися після змагання першого дня герої: Седрік, Ровена, Ребека, Ісак та принц Джон? Чим можна пояснити їх настрій? (Седрік був надзвичайно задоволений, тому що переможцем став саксонець; Ровена була щасливою, тому що саме її переможець назвав Королевою краси і кохання; Ребека була вражена і зачарована мужністю лицаря; Ісак радів, підраховуючи ціну коней та обладунків, що припадали переможцеві у якості трофею. Принц Джон був дуже незадоволений, бо переможцем турніру став не норман, а сакс).

Другий день турніру

1. Який момент бою в другий день турніру для Лицаря, Позбавленого Спадщини, виявився найнебезпечнішим? (Коли з різних боків на лицаря кинулися Буагільбер, Ательстан і Фрон-де-Беф, “щоб повалити Лицаря, Позбавленого Спадщини, на землю й так досягти спільної мети”). Чи шляхетними були такі наміри лицарів?

2. Чи міг принц Джон допомогти лицарю в таку тяжку для нього хвилину? Що для цього він мав зробити? (Кинути на арену жезл, що було знаком припинити бій).Чому Джон цього не зробив? (Він хотів бачити переможцем другого дня турніру нормана). Чи шляхетно вчинив принц Джон?

3. Хто прийшов на допомогу Лицареві, Позбавленому Спадщини, і як саме йому допоміг? (Воїн у чорному обладунку, що його глядачі обізвали Чорним неробою. Він розправився з Фрон-де-Бефом та Ательстаном).

4. Як Джон допоміг Бріану де Буагільберу уникнути смертельної небезпеки? (Кинув на арену жезл і тим припинив битву).

5. Серед правил лицарського турніру було таке: “Лицар, що… зламав закони шляхетного лицарства, мав бути обеззброєний, посаджений з перекинутим щитом верхи на тин і привселюдно висміяний”. Кого б ви піддали такій карі за негідні лицаря вчинки? (Можливі відповіді. Ательстана, який пристав до загону норманів; Буагільбера, Ательстана і Фрон-де-Бефа, які втрьох кинулися на одного).

6. Переможцем другого дня змагання знову був визнаний Лицар, Позбавлений Спадщини. Його мала вшанувати почесним вінцем Королева кохання й вроди. Коли маршали підвели лицаря до Ровени і зняли з нього шолом, “Ровенатихо скрикнула”. Чому? (Упізнала Вілфреда Айвенго). Зачитайте, яким вона побачила коханого.

Складання плану характеристики образу Айвенго.

(1. Айвенго – син Седріка Ротервудського, патріот своєї Батьківщини;

2. Складна доля Айвенго:

А) вигнання із рідного дому;

Б) участь у ІІІ Хрестовому поході;

В) неможливість щастя з Ровеною.

3. Айвенго – справжній лицар:

А) служба у короля Річарда І;

Б) відстоювання лицарської честі у боях з Буагільбером;

В) шляхетність вчинків (по відношенню до Ісака, лицарів-супротивників, Гурта та ін.);

Г) готовність прийти на допомогу;

Д) вірність коханій Ровені;

4. Айвенго – улюблений літературний герой.

V. Підсумок уроку

“Дарую тобі, пане лицарю, цей вінець як нагороду, призначену за звитягу цього дня. І ніколи ще вінець лицарства не увінчував гіднішого чола!”

– Чи погоджуєтесь ви з такою високою оцінкою Вілфреда Айвенго Ровеною?

– За що особисто ви увінчали б Айвенго? (метод мікрофона)

VI. Домашнє завдання.

Скласти письмову характеристику образу Айвенго за планом. Прочитати розділи ХV-ХХІV.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Шляхетний лицар Вілфред Айвенго. (Розділи VII-XIV) – Лицарство очима Вальтера Скотта. Система уроків з вивчення роману Айвенго – Історичне минуле в літературі