ШКОЛА ДОБРИХ УЧИНКІВ (за творами Василя Сухомлинського)

Мета: продовжити ознайомлення учнів з творами В. О. Сухомлинського; вчити усвідомлювати книжку як засіб спілкування з автором, з мудрою людиною; формувати у дітей уявлення про те, що добра, чуйна людина завжди допомагає іншим; розвивати вміння висловлювати власну думку, робити висновки з прочитаного; виховувати віру в силу добра, дружби і справедливості.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Всі почули ви дзвінок

На улюблений урок.

Кожен з вас приготувався,

На перерві постарався.

Зараз сядуть всі дівчатка,

А за ними і хлоп’ятка.

Ласкавинки посилаємо,

Працювати починаємо.

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Хорове читання вірша (запис на дошці)

Сказав мудрець:

– Живи, добро звершай,

Та нагород за це не вимагай.

Лише в добро і вищу правду віра

Людину відрізня від мавпи і від звіра.

Хай оживає істина стара:

Людина починається з добра!

Л. Забашта

– Чому присвячений вірш?

2. Гра “Магніт”

– Які слова “притягує” до себе слово добро?

(Дружба, добрі справи, взаємодопомога, піклування, радість, уважність, співчуття, милосердя, любов, чуйність, чемність…)

Людина починається з добра!

З уміння співчувати, захистити.

Це зрозуміти всім давно пора,

Бо ми прийшли у світ добро творити.

– Тож творіть добро, і воно повернеться до вас!

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

– Найвища наука життя – мудрість, а найвища мудрість: людина приходить у цей сонячний світ для добра. Творити повсякчас добро для інших – це велике покликання людини.

Сьогодні на уроці ми будемо читати твори Василя Олександровича Сухомлинського, які навчають добра, щирості, радості.

Учитель демонструє портрет В. О. Сухомлинського.

1. Робота з виставкою книг

Презентація книги за пам’яткою

– Назва книги.

– Автор, художник, видавництво.

– Які твори читати було… (цікаво, сумно, весело, хвилююче)?

– Хто головні герої?

– Про який добрий учинок розповідається у творі?

– Яка головна думка твору?

– Найбільше запам’яталося…

– Після прочитаної книги залишиться…

2. Технологія “Мікрофон”

Народився Василь Олександрович Сухомлинський 28 вересня 1918 р. в селі Василівка Онуфріївського району Кіровоградської області у незаможній селянській родині.

У сім’ї, крім Василя, було ще троє дітей. Усі четверо, коли виросли, стали вчителями.

У 17 років він став учителем заочної школи недалеко від рідного села. Закінчивши Полтавський педагогічний інститут заочно, 1938 р. повернувся в рідні місця і працював викладачем української мови і літератури в Онуфріївській середній школі.

У 1941 р. під час Другої світової війни добровольцем пішов на фронт. У січні 1942 р. Сухомлинський був важко поранений, довго лікувався і вже не зміг повернутися до військової служби. У червні 1942 р. його призначили директором сільської середньої школи, де він працював до березня 1944 р.

1948 р. Сухомлинський став директором Павлиської середньої школи і працював на цій посаді 23 роки (до кінця життя). У 1948 р. це була звичайна, пересічна школа. 23 роки стали найпліднішим періодом його науково-практичної та літературно-публіцистичної діяльності. Звичайну сільську школу він перетворив на справжню педагогічну лабораторію, де видобував скарби педагогічної мудрості.

Тридцять два роки він вів свій педагогічний щоденник, а потім його роздуми у щоденнику ставали книгами. Для наймолодших він написав понад 1500 казок, новел і легенд, і ми їх читаємо залюбки.

2 вересня 1970 р. Василь Олександрович Сухомлинський помер.

В. О. Сухомлинському належать слова, які є провідною думкою сьогоднішнього уроку: “Роби добро не тільки тоді, коли тебе бачать люди. Значно більше потрібно для того, щоб залишатись людиною тоді, коли тебе ніхто не бачить”.

– Як ви розумієте цей вислів?

3. Фізкультхвилинка для очей

Часте кліпання очима. Кожну вправу потрібно повторювати не менше, ніж 6 разів у кожному напрямі.

4. Опрацювання оповідання “Красиві слова і красиве діло”

1) Читання оповідання учнями “ланцюжком”.

2) Бесіда за змістом з елементами вибіркового читання.

– Де стояла маленька хатинка?

– Навіщо її побудували?

– Як хлопці опинилися у хатинці?

– Які слова говорять про те, що дощ був сильним? Прочитайте.

– У якому вигляді забіг четвертий хлопець? Прочитайте.

– Що сказав перший хлопчик?

– Що сказав другий хлопчик?

– Що зробив третій?

– Якого з трьох хлопців ви хотіли б мати в друзях?

– Про які добрі справи йдеться в оповіданні? (Будівля хатинки, допомога третього хлопця)

– Чому В. Сухомлинський так назвав своє оповідання?

Про добро можна говорити дуже багато і красиво розповідати, мріяти. Але жодної користі це не принесе, якщо добрі діла не будуть утілюватися в життя, якщо гарні слова залишатимуться лише словами. Про це – оповідання В. Сухомлинського.

Потрібно вміти не тільки поспівчувати у горі, але й допомогти.

Ще кажуть: “Меньше слів – більше діла”.

5. Опрацювання оповідання “Покинуте кошеня”

1) Самостійне читання твору учнями технікою “Бджілки”.

2) Бесіда за змістом прочитаного.

– Як кошеня опинилось на дорозі?

– Що можна сказати про людину, яка залишила тваринку на дорозі?

– Як перехожі реагували на кошеня?

– Що переживало кошеня ввечері? Прочитайте.

– З чого видно, що в Наталочки добре серце?

– Які речення слід прочитати з почуттям вдячності й радості?

3) Колективна робота.

– Поміркуйте разом! Як можна продовжити це оповідання?

6. Опрацювання оповідання “Розділена радість”

1) Технологія “Мозковий штурм”.

– Що може означати назва оповідання?

2) Гра “Рибки”.

– Прочитайте оповідання самостійно.

3) Тестування.

1. Хто є головним персонажем оповідання?

А) Матуся;

Б) татусь;

В) Катруся.

2. Що сталося з татком?

А) Захворів;

Б) одужав;

В) поїхав відпочивати.

3. З яким настроєм Катруся пішла до школи?

А) Весела;

Б) сумна;

В) байдужа.

4. Чому Катруся заплакала?

А) Їй стало соромно;

Б) їй стало прикро;

В) їй стало боляче.

5. Хто виявив увагу до дівчинки?

А) Однокласники Петрик і Гришка;

Б) дівчата;

В) Костя.

6. Чого вчить оповідання?

А) Товаришувати;

Б) вміти співчувати;

В) вміти радіти за когось.

Відповіді: 1в; 2б; 3а; 4в; 5в; 6в.

7. Фізкультхвилинка

Дружно разом піднялись,

Вліво, вправо подивились.

Потім хутко повернулись,

Всім навколо посміхнулись,

Поплескали в долоні

І побігали, як поні.

Хай лунає всюди сміх,

Ми хлоп’ята і дівчата кращі всіх!

8. Інсценізація оповідання “Скажи людині: “Доброго дня!””

– Чого вчить оповідання?

9. Слово вчителя

– Працюючи над творами В. О. Сухомлинського, ми побачили, що у них переважає доброта, бо він сам був надзвичайно доброю людиною, запалював людські серця добротою свого серця.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ

1. Технологія “Мозковий штурм”

– Чи може людина сказати, що вона вже все добре зробила? (Ні. Людина ніколи не повинна припиняти творити добро. Ви у своєму житті ще зробите дуже багато добра.)

2. Читайте, запам’ятовуйте! (Запис на дошці)

В небі завжди сонце світить ясно,

А в душі немає пустоти.

Світ тобі всміхається прекрасний,

Якщо є багато доброти.

3. Гра “Зроби світ добрішим”

Скринька добрих справ

– Любі діти, пам’ятайте, що добро, зроблене вами, повернеться добром до вас сторицею. Добро починається з вас, з ваших добрих справ. Нехай зараз кожен із вас пригадає і запише на картці у вигляді серця ті добрі вчинки, які він робив за останній місяць.

Я гадаю, що наша скринька буде постійно поповнюватися вашими добрими справами.

– Дорогі діти, нехай ваші маленькі серця завжди будуть відкриті лише для добра. Я впевнена, що сьогоднішній наш урок доброти переросте в щоденну потребу творити добро.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Гра “Віночок”

Учні утворюють коло та передають одне одному квітку, при цьому кажуть: “Сьогодні на уроці мені сподобалось…”.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

– Наступний урок позакласного читання проведемо за темою “Майстер веселого цеху – Грицько Бойко”. Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

ШКОЛА ДОБРИХ УЧИНКІВ (за творами Василя Сухомлинського)