ЩО БУЛО ДО ПОЧАТКУ СВІТУ – ЩО БУЛО НА ПОЧАТКУ СВІТУ

Матеріал уроку. Українська народна обрядова пісня “Як ще не було початку світа…” (записала Є. Ярошинська).

Мета. Розширювати знання учнів про народні обряди; збагачувати уявлення про народну пісню як жанр усної народної творчості; працювати над художніми засобами пісні; вдосконалювати навички художнього читання.

Хід уроку

I. Мовна розминка.

1. Відгадування загадки.

– Послухайте текст і спробуйте відгадати, про що у ньому розповідається.

Учитель читає текст по частинах. Після кожної – запитує дітей, чи вони вже здогадалися, про що йдеться.

Вона супроводжує український народ протягом усієї історії його існування. У часи розквіту та занепаду, під час важких випробувань війнами, бідністю, національного гніту вона допомагала людям. Хто вона?

Є давня українська легенда, пов’язана з нею. У ній розповідається про те, що Господь обдаровував усі землі світу багатствами, тож українській землі, яка постала перед ним останньою, не залишилося нічого, окрім неї. Мабуть, ця легенда виникла в часи великих бід, що випали на долю нашого краю. Та Господь пообіцяв, що вона допоможе людям пережити всі лиха та ще й нестиме радість та світло.

У ній – пам’ять про визначних історичних діячів, про минуле, щирі почуття. У радісні хвилини життя – при народженні немовляти, хрещенні, весіллі, на будь-яке свято – вона неодмінно лунала, зігріваючи душу та підіймаючи настрій. Вона допомагала в праці та в дорозі. Мабуть, така співуча в нас українська душа.

– Що таке пісня? Які ви знаєте українські народні пісні?

2. Робота з прислів’ями.

– Про значення пісні у житті людини народ склав немало прислів’їв. Утворіть і прочитайте деякі з них.

Легше тобі на душі стане,

– той журбу проганяє.

Найдорожча пісня,

– як пісня до твого серця загляне.

Хто співає,

– з якою мати мене колисала.

Діти читають прислів’я з різною швидкістю, силою голосу та інтонацією (наприклад: швидко, голосно, радісно).

II. Повідомлення теми і мети уроку.

– Серед жанрів усної народної творчості виділяється пісня. Найдавніші за походженням українські народні пісні корінням своїм сягають до первіснообщинного ладу, вони тісно зв’язані з язичницькими віруваннями давніх слов’ян. Нашим пращурам, як і всім первісним людям, був властивий особливий погляд на світ, який їм уявлявся населеним різними божествами і духами. Люди вірили в те, що ці боги посилають або дощ, або мороз, або погожу днину, гарний урожай. А якщо розгнівати богів – чимось не догодити їм, наприклад, не подякувати сонцеві за гарний урожай, – то вони також чинитимуть зло. Тому люди і намагалися всіляко задобрити богів – співали на їх честь величальні пісні, приносили їм у жертву різні трави, квіти, їжу – хліб, м’ясо; робили з дерева їх бовванів (ідолів), подібних до себе, і вклонялись їм. Молилися наші пращури перед сонцем, місяцем, зірками в небі. Верховним божеством вони вважали Сонце, тому наших предків часто називають “сонцепоклонниками”. У найдавніших своїх піснях пращури намагалися пояснити навколишній світ, походження його, різні природні явища.

Сьогодні ви ознайомитеся з українською народною піснею-колядкою “Як ще не було початку світа”, у якій народ намагається, виходячи зі своїх вірувань, пояснити, як був створений світ.

III. Опрацювання пісні “Як ще не було початку світа…”.

1. Читання пісні вчителем.

– Про яке дерево розповідається у пісні?

2. Словникова робота.

А) Читання слів, поданих аналітико-синтетичним способом.

Б) Лексичне значення слова “звізди” діти з’ясовують, прочитавши тлумачення на с. 31.

3. Самостійне читання пісні (мовчки).

– Які пташки сиділи на дереві?

– Про що вони радилися?

4. Аналіз змісту пісні.

– Що було тоді, коли ще не було світу?

– Що голубочки хотіли зробити з піску?

– Як мало утворитися сонце? А місяць і зорі? Прочитайте, як про це сказано у пісні.

– Які почуття викликала у вас ця пісня?

5. Вправи на розвиток швидкості читання.

А) Прочитайте рядки пісні, в яких зустрічаються слова, що розглядалися у словниковій роботі.

Б) Прочитайте ознаки, які вжито до слів “море”, “явір”, “пісок”, “землиця”, “камінь”, “місяць”, “зоря” і “звізди”.

6. Виразне читання пісні.

7. Порівняння пісні і слов’янського міфу про створення світу.

Діти визначають, що у цих творах спільного і чим вони відрізняються.

8. Робота в зошитах (с. 15, завд. 1-2).

IV. Підсумок уроку.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

ЩО БУЛО ДО ПОЧАТКУ СВІТУ – ЩО БУЛО НА ПОЧАТКУ СВІТУ