ШЕВЧЕНКОВЕ СЛОВО В ВІКАХ НЕ СТАРІЄ

Мета: пригадати деякі етапи біографії Т. Шевченка; вчити учнів висловлювати власне ставлення до творчості Т. Шевченка; формувати вміння працювати в малих групах; вдосконалювати навички виразного читання; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати гордість за духовну спадщину українського народу.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

На дошці – портрет Тараса Григоровича Шевченка.

1. Слухання аудіозапису пісні “Над Дніпром-Славутичем” (муз. В. Лепешка, сл. В. Сальченко)

– Про кого співається в пісні?

– Прочитайте тему уроку.

– Як ви розумієте цей вислів?

2. Хорове читання вірша (запис на дошці)

Навесні, коли тануть сніги

І на рясті заграє веселка,

Повні сил і живої снаги

Ми вшановуєм пам’ять Шевченка.

– Т. Г. Шевченко – великий український народний поет.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ми будемо говорити про видатного українського поета, письменника, художника Т. Г. Шевченка. Починаючи з першого класу, ми перебували у світі Шевченка, вивчали його твори, прагнули зрозуміти, звідки у нього стільки милосердя до знедолених, любові до України і мужності у боротьбі з поневолювачами. На цьому уроці ми ще раз поринемо у чарівний світ поетичного Тарасового слова, послухаємо поезію про Т. Шевченка.

IV. СПРИЙМАННЯ Й ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота з виставкою книжок

– Хто автор книжок?

-Чому збірка віршів називається “Кобзар”?

– Які твори Т. Г. Шевченка ви читали?

– Які можете прочитати напам’ять?

– Про що писав Тарас Шевченко?

2. Технологія “Навчаючись – вчуся”

1-ша група

Дата 9 березня 1814 р. – пам’ятна в історії української літератури. Тоді, темної ночі, перед світанком, у селі Моринці, на Звенигородщині, у хаті Григорія Шевченка, кріпака пана Енгельгарда, блиснув єдиний на все село вогник: для пана народилася нова кріпацька душа, а для України – її Великий співець – Тарас Шевченко.

Безрадісним було дитинство Тараса. Тяжким – кріпацьке життя. Був він і пастухом, і кухарчуком, і козачком, тобто слугою у пана.

Коли Тарас був юнаком, забрав його пан як свого слугу аж у Петербург. Знущався над ним і над його талантом художника. Ось як згадує Т. Г. Шевченко про своє дитинство:

Мені тринадцятий минало.

Я пас ягнята за селом.

Чи то так сонечко сіяло,

Чи так мені чого було?

Мені так любо, любо стало…

2-га група

У 9 років Тарас залишився без матері, зазнав тяжких знущань лихої мачухи. Коли хлопчикові було 11, помер його батько.

Тарас Григорович Шевченко прожив усього 47 років, із яких 24 роки був у кріпацтві. 10 років мучився у солдатській неволі на засланні і всього 13 років був вільною людиною. 13 років волі…

Гнів на жорстоке панство, жаль та біль від споглядання мук – усе це виливалося в папері у хвилюючих поетичних рядках:

Думи мої, думи мої,

Лихо мені з вами!

Нащо стали на папері

Сумними рядками?

Його славні твори кликали до боротьби за волю. Мріяв поет про прекрасне майбутнє трудящого народу, але добре знав, що за все це треба боротися:

Вставайте, кайдани порвіте,

І вражою, злою кров’ю

Волю окропіте,-

Закликав Шевченко.

За сміливі заклики, вільнодумні твори царський уряд переслідував і жорстоко карав поета. Найтяжчою карою була заборона писати і малювати.

Відправили Т. Г. Шевченка на заслання. Але ні цар, ні жандарми не змогли заглушити могутній голос великого поета, який писав вірші.

3-тя група

У 1861 р. в Україну страшним громом, чорною хмарою печалі прилетіла сумна звістка – у Петербурзі 10 березня перестало битися серце великого поета.

Поховали Т. Г. Шевченка в Україні над Дніпром, поблизу Канева. Мрія поета про нове життя здійснилася. Ми шануємо пам’ять поета. Волею історії він ніби ототожнений з Україною, представляє нас, українців, народам світу. Він є нашою гордістю, честю і славою. І нам, дітям, потрібно знати його твори, його життя. Ми називаємо його Кобзарем. Так поет назвав книгу всього свого життя – “Кобзар”.

Пам’ять про Т. Г. Шевченка живе у серцях людських. Його іменем названі вулиці, театри, школи. Пам’ятники Шевченку споруджені у багатьох містах України, у далекій Канаді, Угорщині, США, Франції, Парагваї, Росії, Білорусі.

3. Технологія “Гронування”

– Спробуйте за допомогою іменників створити гроно. До слова Шевченко доберіть такі назви істот, які допоможуть нам усвідомити, ким був Тарас Григорович. (Шевченко: поет, письменник, художник, сирота, козачок, наймит, кобзар…)

4. Колективна робота. Складання сенкана

– Спробуємо разом скласти сенкан про Т. Шевченка.

1-й рядок – тема (іменник)

Т. Г. Шевченко.

2-й рядок – опис (прикметник)

Український, народний.

3-й рядок – дія (дієслово)

Писав, малював, творив.

4-й рядок – ставлення, почуття

Учить любити рідну Батьківщину.

5-й рядок – синонім до 1 рядка.

Поет.

5. Фізкультхвилинка для очей

6. Читання віршів Т. Шевченка “Зацвіла в долині червона калина…”, “Світає, край неба палає…”

– Які рослини згадуються у віршах Тараса Шевченка найчастіше?

– Ці рослини – верба і калина. Зараз прослухайте вірш Шевченка про калину – “Зацвіла в долині червона калина…”.

– А тепер прочитайте виразно уривки, у яких згадується верба. (Діти читають напам’ять.)

– У народі кажуть:

Не ламай калину – образиш дівчину.

Не рубай вербу – накличеш біду.

Зустрічається згадка про вербу і в біографії Шевченка.

За миролюбні вірші поета було заслано на 10 років каторжної служби до казахських степів. Вербову гілочку як символ рідної України повіз він із собою на заслання. Підібрав вербову палицю і згодом посадив цю гілочку в казахській пустелі ще у 1850 р. Виросло велике дерево, яке люди назвали вербою Тараса. А потім ще 200 вербинок виростив поет з її гілочки. Вербовий гай у засланні нагадував Т. Шевченку рідні місця України. А щоб поливати свій гай, він ще й криницю викопав. Казахи й досі шанують пам’ять українського Кобзаря. Вони поливають вербовий гай із Тарасової криниці, а гілочки із його верби насаджують там, де полягли поетові дороги.

7. Фізкультхвилинка

8. Технологія “Мікрофон”

Розповідь з використанням репродукцій малюнків Т. Шевченка

– Тарас Григорович Шевченко був не тільки поетом, він був ще й талановитим художником. Його роботи різноманітні за жанром: автопортрети, портрети, пейзажі.

Ще з дитинства Шевченка вабило малювання. Крейдою чи вуглинкою хлопець змальовував усе, що бачив.

Т. Г. Шевченко перебував у кріпацькій неволі. Художники зібрали 2500 крб. і викупили його. Саме вони допомогли поетові звільнитися від кріпацької неволі та відкрили перед ним шлях до науки та мистецтва. На все життя зберіг він у серці любов до благородних діячів російської та української культури, що вирвали його з кріпацького пекла.

Т. Г. Шевченко навчається в Академії мистецтв, читає твори російських поетів О. Пушкіна, М. Лермонтова, М. Некрасова. У цей час він все більше замислюється над гіркою долею рідного краю, над безправним становищем покріпаченого люду.

Хоче малювати,

Прагне він до знань,

Та за це багато

Зазнає знущань.

Нишком він малює

Статуї в саду.

Вночі пише вірші

Про людську біду.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ

1. Вікторина “Чи знаєш ти твори Шевченка?”

– Поклала мати коло хати

Маленьких діточок своїх,

Сама заснула коло їх.

Заснуло все, тільки дівчата,

Та соловейко не затих.

(“Садок вишневий коло хати…”)

– Обніміте ж, брати мої,

Найменшого брата,-

Нехай мати усміхнеться,

Заплакана мати. (“Учітеся, брати мої…”)

– Село неначе погоріло,

Неначе люди подуріли,

Німі на панщину ідуть

І діточок своїх ведуть!

(“І виріс я на чужині…”)

– Чого так весело було?

Господнє небо, і село,

Ягня, здається, веселилось!

І сонце гріло, не пекло!

(“Мені тринадцятий минало…”)

– Ще треті півні не співали,

Ніхто ніде не гомонів,

Сичі в гаю перекликались,

Та ясен раз у раз скрипів.

(“Реве та стогне Дніпр широкий…”)

– А качечка випливає

З качуром за ними,

Ловить ряску, розмовляє

З дітками своїми.

(“Тече вода з-під явора…”)

– Кого і що зображував на своїх малюнках Т. Г. Шевченко?

2. Бліцтурнір

– Назвати псевдонім Шевченка. (Кобзар)

– Коли народився Т. Г. Шевченко? (9 березня 1814 р.)

– Де народився Т. Г. Шевченко? (У с. Моринці Звенигородського повіту Київської губернії, нині – Черкаська обл.)

– Що означає ім’я Тарас? (Тарас у перекладі з грецької – бунтівник, непокірний, безстрашний.)

– Як називається перша книжечка віршів поета? (“Кобзар”)

– Хто такі кобзарі? (Колись кобзарями називали сліпих дідусів, що ходили від села до села і, граючи на кобзі, розповідали людям про долю України.)

– У якому селі минуло дитинство Т. Г. Шевченка? (У с. Кирилівка)

– Де художник здобув художню освіту? (У Петербурзькій Академії мистецтв)

– Де похований Т. Г. Шевченко? (У Каневі, на Чернечій горі, яку народ називає Тарасовою.)

– Скільки років прожив Т. Г. Шевченко? (47 років)

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Що нового ви дізнались про Т. Г. Шевченка?

– З якими творами Т. Г. Шевченка ми ознайомились сьогодні на уроці?

– Чого вчать ці вірші?

– Чи сподобався вам сьогоднішній урок?

Щовесни, коли тануть сніги

І на рясті просяє веселка,

Повні сил і живої снаги,

Ми вшановуєм пам’ять Шевченка.

Ми нарвем квіточок

Й за нашим звичаєм

Сплетемо віночок,

Портрет заквітчаєм.

Тоді заспіваєм

На повнії груди,

Нехай люди знають,

Що Шевченка любим.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

– Наступний урок позакласного читання проведемо за темою “Дитячі оповідання Івана Франка”. Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ШЕВЧЕНКОВЕ СЛОВО В ВІКАХ НЕ СТАРІЄ