Роздвоєність душі Лукаша – НЕОРОМАНТИЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ О. КОБИЛЯНСЬКОЇ, ЛЕСІ УКРАЇНКИ

Мета: розкрити причини роздвоєності образу Лукаша, символічний зміст цього образу; розвивати вміння аналізувати текст твору, характеризувати образ-персонаж, уміння висловлювати власне ставлення до поведінки героїв; виховувати естетичні смаки, акторські здібності та вміння насолоджуватися художнім словом, прищеплювати духовність, бажання будувати красиві людські стосунки.

Обладнання: елементи костюмів та декорацій до інсценівки, текст твору, ілюстрації до твору.

Теорія літератури: образ-персонаж (повторення).

Тип уроку: комбінований.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

Слово вчителя

Найдраматичнішим образом драми є образ Лукаша. його драматизм, у першу чергу, у нерозуміння самого себе, в його роздвоєності: з одного боку, юнак має співочу душу творця, з іншого – йому не чужі почуття власника, егоїста.

Це підтверджують і слова Мавки, яка говорить: “У тебе голос чистий, як струмок, а очі непрозорі”. Аналізу цього складного образу присвятимо урок.

IІI. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Репрезентація ілюстрацій знайдених, власних, словесних. Оцінювання виступів класом і вчителем.

2. Виразне читання монологу Мавки “О, не журися за тіло…”.

3. Самодиктант “Риси романтичної героїні в образі Мавки”.

IV. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слово вчителя

Створюючи образ Лукаша, Леся Українка торкнулася надзвичайно важливої життєвої проблеми: вміння реалізувати творчі можливості особистості, особливо якщо ти творча натура. Чим же викликана роздвоєність Лукаша?

2. Бесіда з класом

Ø Опишіть зовнішність Лукаша. (Це – “дуже молодий хлопець, гарний чорнобривий, стрункий, в очах ще є щось дитяче; убраний “…в полотняну одежу… сорочка випущена, мережана біллю, з виложистим коміром, підперезана червоним поясом, коло коміра і на чохлах червоні за стіжки, свити він не має; на голові бриль; на поясі ножик і ківшик з лика на мотузку”)

Ø Які риси характеру персонажа можна побачити під час першої зустрічі з ним напровесні на галяві волинського лісу? (Щирість, дитяча допитливість, чистота помислів юнака)

Ø Що вам відомо про мистецький хист Лукаша? (“З очеретів чутно голос сопілки, ніжний, кучерявий, і як він розвивається, так розвивається все в лісі. Спочатку на вербі та вільхах замайоріли сережки, потім береза листом залепетала. На озері розкрились лілеї білі й зазолотіли квітки на лататті. Дика рожа появляє ніжні пуп’янки” – це сопілка Лукаша)

Ø Як впливає на хлопця зустріч з Мавкою? (Зустріч з Мавкою, кохання до неї окрилило Лукаша. Він захоплюється красою Мавки, з подивом спостерігає, зачаровано слухаючи її розповідь, як міниться вираз її очей про зимовий сон природи. Покохавши Мавку, Лукаш розкриває перед нею свою поетичну душу. Як і його кохана, він чує, “як солов’ї весільним співом дзвонять”, “вже не щебечуть, не тьохкають, як завжди, а співають: “Цілуй! Цілуй! Цілуй!”)

Ø Який персонаж, окрім Мавки, позитивно впливає на Лукаша? (Позитивні задатки в характері Лукаша – це вплив дядька Лева. Дядько Лев є втіленням гармонії у стосунках людини і природи, він володіє великою мудрістю і вміє жити у мирі й злагоді з навколишнім світом і силами природи. У мові дядька Лева відбито його життєвий досвід, знання про світ. Він володіє словами, які допомагають облаштувати мирне співжиття з мешканцями лісу і вберегтися від усіляких напастей)

Ø Назвіть причини розвитку негативних рис у характері Лукаша? (Вплив суспільного середовища та обставин життя: лицемірство, корисливість, що панують у взаєминах людей, проникли і в душу Лукаша)

Ø Як на кохання до Мавки вплинуло віддношення до неї матері Лукаша? (Мати постійно незадоволена грою сина на сопілці, його взаєминами з Мавкою, які, на її погляд, заважають працювати. Хоча Лукаш спочатку намагається захищати себе і Мавку, згодом починає розділяти погляди матері на те, що робота і краса – несумісні; невістка в сім’ї – невільниця, гірша наймички, і цінують її за придане; всім і за все треба віддячувати, навіть за почуття любові; “…їм така невістка не до мислі… Тобі недобра з їх свекруха буде!”, “їм невістки треба, бо треба помочі – вони старі. Чужу все до роботи заставляти не випадає… Наймички – не дочки”, “Була надія, що віддячусь потім” – так він каже Мавці, коли вона благає його не зневажати “душі своєї цвіту”)

3. Хвилинка акторської майстерності

Інсценування діалогу Мавки і Лукаша, яким починається ІІ дія драми.

4. Продовження бесіди

Ø Прокоментуйте зміст цього діалогу. (Пізнє літо провіщає згасання кохання Лукаша. Він перестає грати на сопілці. Власницькі почуття остаточно оволоділи ним)

Ø Що мала на увазі Мавка, коли звернулася до Лукаша зі словами: “…смутно, що не можеш ти своїм життям до себе дорівнятись”? (Природа наділила Лукаша поетичним хистом, але способом свого життя він не може піднестися до нього, не може розвинути в собі цей дар. Коли його засмоктує буденщина, практицизм, то вона витісняє з душі юнака вміння творити красу, він не може реалізувати своїх творчих можливостей, бо дбає не про високе, а про буденне, сіре)

Ø Що штовхає Мавку в царство Марища? (Марище (та ж смерть) позбавляє одночасно і мук, і радощів життя. Зрада наносить смертельний удар коханню Мавки. Зневажливі останні слова Лукаша: “Яка страшна! Чого ти з мене хочеш?” – отруйною стрілою вп’ялися у груди Мавки. Коли ж вона почула, як Лукаш заявив матері, що свататиме Килину, то добровільно віддала себе в руки Марища зі словами: “Бери мене! Я хочу забуття!”)

Ø Що ми дізнаємося із змісту ІІІ дії про дальший розвиток подій? (Мавка не платить Лукашеві злом за зло, а повертає коханому, якого Лісовик перетворив на вовкулаку, знову людську подобу. Вона намагається заступити дорогу Злидням, рятуючи хату суперниці від нужди)

V. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО

1. Розкрийте алегоричний зміст образа Лукаша

Цей образ набуває в творі алегоричного звучання: він символізує складність людських поривань до ідеалу, приклад того, як засмоктує людину буденщина. Проте вбити мрію неможливо, і саме про це співає сопілка Лукаша у кінці п’єси. В останній сцені Леся Українка показує торжество краси в душі Лукаша. Звернений до власної долі монолог Лукаша перейнятий не стільки скорботою, скільки вірою у високе призначення людини, силу людського хисту, розуму, волі.

2. Складання таблиці “Роздвоєність душі Лукаша”

Характеристика

Образу

Приклади

Причини появи в характері героя названих рис

Позитивні риси

Поетичний хист, здатність кохати, щирість, допитливість, поривання до краси, ідеалу, розуміння природи, любов до народних казок, легенд, пісень

Кохання до Мавки, вплив дядька Лева, закладені в кожній людині поривання до прекрасного, творчі здібності

Негативні риси

Практицизм, залежність від середовища, законом якого є не поклоніння красі і духовності, а грошам та зиску; жорстокість та зрадливість

Вплив приватновласницького середовища, буденності і сірості; суспільні порядки, за яких гинуть найкращі якості людської вдачі

3. Творче завдання

Спробуйте виступити адвокатом Лукаша.

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

1. Розкажіть про своє відношення до Лукаша.

2. Які риси Лукаша, на ваш погляд, найбільш руйнівні для особистості?

3. Ви б хотіли чи ні мати такого друга, як Лукаш? Обгрунтуйте свою відповідь.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати матеріал уроку.

2. Підготуватися до характеристики образів Килини та матері Лукаша.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Роздвоєність душі Лукаша – НЕОРОМАНТИЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ О. КОБИЛЯНСЬКОЇ, ЛЕСІ УКРАЇНКИ