РОМАНТИКА ПРИГОД ПЛІЧ-О-ПЛІЧ З НЕБЕЗПЕКОЮ – Уславлення сміливості, винахідливості, порядності в образах Джима Гокінса та його товаришів

Кажуть, боягузтво заразливе. Але правда й те, що, сперечаючись із кимось, можеш набратися неабиякої сміливості.

Р. Л. Стівенсон

Мета: досліджувати особливості сюжету роману, з’ясувати, як події розкривають характери героїв, проаналізувати спільні та відмінні риси між персонажами різних літературних творів; розвивати уміння характеризувати образи героїв через їхні вчинки, навички робити порівняльну характеристику літературних героїв, навички самоаналізу, здатність до критичного мислення, удосконалювати культуру спілкування; виховувати вдумливого читача, інтерес до самопізнання, відповідальне ставлення до свого життя, толерантне ставлення до інших.

Обладнання: портрет Р. Л. Стівенсона, виставка творів письменника, ілюстрації до роману Р. Л. Стівенсона “Острів скарбів”, словники іншомовних слів, літературознавчі словники, чисті “Партнерські аркуші” паперу, призначені для співпраці в парах, добрий настрій.

Тип уроку: формування і вдосконалення вмінь та навичок.

Хід уроку

1. Актуалізація навчання. Робота з епіграфом.

Учитель озвучує тему уроку, пропонує її записати й висловити свої ідеї та передбачення щодо того, про що йтиметься протягом уроку.

Робота з епіграфом. Учитель звертає увагу учнів на епіграф уроку й пропонує з’ясувати, якому персонажу належать процитовані в ньому слова і як цей епіграф перегукується зі змістом роману.

Після коротких міркувань – розминки учням пропонується самостійно сформулювати передбачення щодо мети/завдання уроку, обговорити їх у парі, записати на “Партнерському аркуші” та оприлюднити. Ідеї учнів коригуються вчительськими уточненнями.

2. Переказ учнями змісту роману (близько до тексту). Евристична бесіда на основі запитань.

Орієнтовні запитання:

1. Як ви гадаєте, чому саме Джимові автор “довірив” розповідь?

2. З чого почалися незвичайні події в житті Джима Гокінса?

3. Яке враження справив на вас “морський вовк” Біллі?

4. Що в його поведінці свідчить про піратське минуле?

5. Що спричинило загибель Білла?

6. Які документи зберігалися в скриньці цього моряка?

7. Завдяки яким обставинам вдалося врятуватися Джиму та його матері?

8. Які рішення прийняли Трелоні та Лівсі, ознайомившись з ними?

9. У розмові цих двох джентльменів згадувалося ім’я морського розбійника Флінта. Чим прославився цей пірат?

10. Чим не сподобався Джиму лист сквайра?

11. Як Трелоні знайшов екіпаж для “Еспаньоли”? Яке враження справив на нього Джон Сільвер?

12. Як капітан Смоллет оцінив свою команду?

13. Які деталі поведінки команди викликали у Смоллета недовіру?

14. Як поставився до слів капітана сквайр Трелоні та лікар Лівсі?

15. Що під час першої зустрічі з кухарем здалося Джимові підозрілим?

16. Як і залежно від чого змінювалося ставлення Джима до Джона Сілвера?

3. Виразне читання фрагмента художнього тексту за ролями.

Учні за ролями читають уривок тексту з елементом портрета Сілвера. (Розділ VIII. Під вивіскою “Підзорна труба” від слів: “Поки я так стояв, з бічної кімнати вийшов чоловік…” до речення: “Чоловік, якого він назвав Морганом, – старий сивий моряк із багряним обличчям, – покірливо вийшов наперед, жуючи тютюн” нас. 176 підручника).

– Яке враження справив на вас Джон Сілвер?

– Які риси характеру виявив цей герой в прочитаному епізоді?

– Пригадайте історію створення роману і дайте відповідь на запитання: яким зображує Сілвера автор і чим приваблює цей колоритний персонаж?

4. Літературно-психологічний тренінг “Пізнай себе – і ти пізнаєш героя”.

1. На обговорення з учнями висувається ряд наступних метафізичних запитань.

– Що ми маємо на увазі, коли кажемо, що хтось хоробрий?

– Чи є хоробрістю протистояти страху перед речами, яких не існує насправді, як ми це робимо, коли, наприклад, чуємо історії про привидів?

– Чи є хоробрістю пережити небезпеку, але неохоче?

– Чи є хоробрістю наражатись на небезпеку без крайньої необхідності, наприклад, влітку стрибати у воду вниз головою в незнайомому місті, не знаючи, яким є дно водоймища і як далеко воно від поверхні?

– Хоробрість – це відсутність страху чи здатність подолати страх, коли його відчуваєш? Запропонуйте власне визначення.

– Боягуз – це той, хто боїться, чи той, хто не може подолати страх?

– Якою небезпекою може загрожувати страх?

– Чи згодні ви з думкою, що бувають такі ситуації, коли вар то боятися страху? Наведіть приклади таких.

– Наведіть приклади ситуацій, коли не варто ризикувати лише для того, щоб виглядати хоробрим.

2. Учням пропонується уявити себе в кожній із надалі поданих життєвих ситуацій і розподілити їх в одну з двох колонок: 1 – Страх вартовий (метафорично кажучи, той, що пов’язаний зі справжньою небезпекою і який ніби стоїть на варті, на захисті нашого життя); 2 – Страх невартий (тобто удаваний та безпідставний):

– Коли прийшов час знову йти до стоматолога…

– Коли гладжу собаку, який на мене гарчить…

– Коли заходжу ввечері в неосвітлену кімнату…

– Коли запрошую однокласника/однокласницю в кіно…

– Коли на вулиці звертаюся до незнайомої людини…

– Коли переходжу озеро по нетривкій весінній кризі…

– Коли перебігаю вулицю, якою швидко рухаються машини…

– Коли їм зелені абрикоси…

– Коли розбив мамину улюблену вазу…

– Коли стою на краю платформи метро…

– Коли запливаю на глибину…

– Коли програю у футбол чи інші ігри…

– Коли батьки збираються прийти до школи…

– Коли сам ремонтую зламану розетку…

– Коли починаю боятися…

5. Перегляд та аналіз результатів здійсненої роботи.

Підсумкове запитання: чим, на вашу думку, відрізняється справжня хоробрість від удаваної?

6. Евристична бесіда. Складання цитатного плану характеристики героя.

1. Робота з епіграфом. Увага вдруге звертається до епіграфа уроку. Учням пропонується з’ясувати, якому персонажу належать процитовані в ньому слова і з яким епізодом вони пов’язані? (Слова Джима Гокінса, якими він коментує сцену промови його матері, під час її звертання до жителів селища по допомогу).

2. Аналіз поведінки Джима в небезпечних ситуаціях, що випробовують його характер.

Учні вибірково пригадують зазначені епізоди й характеризують героя відповідно до них.

Орієнтовний план аналізу. Складання таблиці: “Джим у небезпечних ситуаціях” (ліворуч – цитата, праворуч – ситуація).

1) “А труп капітана на підлозі світлиці й думки про те, що той мерзенний сліпак блукає десь поблизу й щохвилини може повернутися, – від цього мене брав такий жах, що аж морозом обсипало”;

– Після смерті Білла Джим панічно боявся повернення сліпого Х’ю.

2) “Страх мій усе наростав і нарешті перетворився на якесь божевілля”, “Хіба я насмілюсь, коли вистрелить гармата, сісти в шлюпку разом із цими душогубами, руки яких у людській крові? “;

– Убивство Сілвером одного з матросів, свідком чого став Джим.

3) “Але цю мить новий переляк прикував до землі мої ноги й змусив серце завмерти”, “З жаху перед цією новою небезпекою я застиг на місці”;

– Зустріч із Беном Ганом;

4) “Страшенно перелякавшись, я кинувся під захист густого листя найближчого вічнозеленого дуба і принишк там, наче миша” – Джим утік від Довгого Джона в хащі;

5) “Я намагався сміливо дивитися в очі Сілверові, хоч на серці в мене був чорний розпач”;

– Несподівана зустріч із піратами в блокгаузі.

6) “Я певен, що в кожного з нас тієї хвилини мурашки поповзли по спині”;

– Знахідка кістяка, оповитого зеленим стелюхом.

7. Учні розмірковують над запитанням: “Чи можна вважати Джима Гокінса людиною справжньої хоробрості?” – і роблять спроби аргументувати свої судження логічними доказами.

8. Евристична бесіда. Складання плану порівняльної характеристики героїв (Джим Гокінс та Дік Сенд).

Спираючись на результати виконаного домашнього завдання, учні в парах/групах обмінюються спостереженнями щодо рис характеру Джима Гокінса та відповідних епізодів/життєвих обставин, в яких ці риси виявляються/формуються. Учнівські знахідки виписуються в ліву колонку, а в праву пригадуються та записуються спостереження стосовно Діка Сенда.

Орієнтовний план порівняльної характеристики героїв

Джим Гокінс Дік Сенд

1. Напівсирота

2. Сміливість (коли мати боялася торкнутися покійника, хлопець відважився знайти в нього ключ)

3. Спостережливість (на підставі власних спостережень Джим підозрював Сільвера)

4. Здатність ризикувати (потайки потрапив на острів)

5. Поміркованість (потрапивши на острів, вирішив підслухати розмову піратів)

6. Відчайдушність (дістався на човні Бена Гана до “Еспаньйоли” й перерізав якірну линву)

7. Безстрашність, впевненість у своїх силах, наполегливість (бився з дорослим Гендсом, переміг його, і хоча був поранений, сам закріпив судно й перебрався на берег)

8. Дитячість (коли судно потягло за собою човен, просто ліг і заснув)

9. Самовладання (намагався сміливо дивитися в очі Сілверові, хоч “на серці був чорний розпач”)

10. Порядність, вірність слову (маючи можливість, не втік, бо дав слово Сілверу)

– З’ясуйте, який з порівняних героїв є більш реалістичним, життєвим, переконливим. Як ви вважаєте, в чому причини такої різниці при всій схожості обох героїв? (Образ Джима автор не змальовує бездоганним, без жодного недоліку, безкорисливим, безстрашним, абсолютно передбачливим, ідеальним героєм. Йому притаманно вагатися, робити помилки, тремтіти від страху, відчувати докори сумління, як будь-кому з живих, насправді існуючих людей).

Порівнюючи прочитаний роман Ж. Верна “П’ятнадцятирічний капітан” із романом “Острів скарбів”, учні визначають спільний мотив небезпечної подорожі, а напругу інтелектуальних, душевних і фізичних сил як необхідну умову перемоги людини в її боротьбі за правду та справедливість.

8. Підбиття підсумків уроку.

9. Домашнє завдання.

1. Читати роман до кінця.

2. У “Щоденнику літературних спостережень” складати план характеристики Вена Гана.

3. З метою підготовки до подальшого переказу змісту роману та бесіди за його змістом складати простий план подій “Слідом за автором”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

РОМАНТИКА ПРИГОД ПЛІЧ-О-ПЛІЧ З НЕБЕЗПЕКОЮ – Уславлення сміливості, винахідливості, порядності в образах Джима Гокінса та його товаришів