Роман “Робінзон Крузо” – гімн цивілізованій прагматичній людині та її праці – ЛЮДИНА В ЖИТТЄВИХ ВИПРОБУВАННЯХ – IІ семестр

Мета: вчити характеризувати літературного героя, брати участь у дискусії, аналізувати вчинки героя, виховувати розуміння ролі праці у житті людини.

Обладнання: ілюстрації до роману, створені учнями, вислови про працю.

Праця облагороджує людину.

В. Г. Бєлінський

Доки людина не здається, вона сильніша за свою долю.

Е. М. Ремарк

ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Роман Д. Дефо “Робінзон Крузо” в Англії до кінця ХУЛІ ст. витримав майже 700 видань і був перекладений майже всіма європейськими мовами. В чому ж секрет такої великої популярності цієї книги? Можливо, цьому сприяв образ головного героя, якого давно вже полюбили дорослі і діти.

ІІ. Робота над темою уроку

1. Евристична бесіда

Учитель. Минулого уроку ми обговорювали пригоди Р. Крузо. Які риси характеру допомогли йому гідно пережити ці випробування?

– Авантюризм (знову у море…);

– сміливість (порятунок з корабля, спасіння П’ятниці);

– кмітливість (втеча з рабства).

Авантюризм – пошук пригод.

– Пригадаємо, що потрібно було зробити героєві, щоб вижити на острові. (Забезпечити себе їжею, житлом, убезпечити від усіляких неприємних несподіванок)

Робінзонові пощастило перевезти багато необхідних речей з корабля на острів. Але потрібно було ще чимало зробити власними руками.

Які речі герой зробив сам?

Відгадайте слова.

1 Роман Робінзон Крузо   гімн цивілізованій прагматичній людині та її праці   ЛЮДИНА В ЖИТТЄВИХ ВИПРОБУВАННЯХ   IІ семестр

2 Роман Робінзон Крузо   гімн цивілізованій прагматичній людині та її праці   ЛЮДИНА В ЖИТТЄВИХ ВИПРОБУВАННЯХ   IІ семестр

3 Роман Робінзон Крузо   гімн цивілізованій прагматичній людині та її праці   ЛЮДИНА В ЖИТТЄВИХ ВИПРОБУВАННЯХ   IІ семестр

4 Роман Робінзон Крузо   гімн цивілізованій прагматичній людині та її праці   ЛЮДИНА В ЖИТТЄВИХ ВИПРОБУВАННЯХ   IІ семестр

5 Роман Робінзон Крузо   гімн цивілізованій прагматичній людині та її праці   ЛЮДИНА В ЖИТТЄВИХ ВИПРОБУВАННЯХ   IІ семестр

2. Перевірка домашнього завдання

– Розкажіть про створення тієї чи іншої речі героєм.

– А які речі вмієте робити своїми руками ви?

– Про які риси характеру свідчать ці вчинки?

– Працелюбність (трудився кожного дня);

– наполегливість (42 дні робив лише 1 полицю для печери);

– старанність (прагнув зробити все якнайкраще).

– Пригадайте, чим займався Робінзон Крузо до життя на безлюдному острові. (Був комерсантом)

Чи навчався він якогось ремесла? (Ні)

Чи був він справжнім моряком? (Ні, він страждав на морську хворобу, нічого не вмів робити на кораблі і був звичайним пасажиром.)

Які ж уміння та навички були у героя до того, як він потрапив на острів, і чого він навчився?

Роман Робінзон Крузо   гімн цивілізованій прагматичній людині та її праці   ЛЮДИНА В ЖИТТЄВИХ ВИПРОБУВАННЯХ   IІ семестр

Висновки. Чи справедливий вислів Ремарка “Доки людина не здається, вона сильніша за свою долю”? Так, Р. Крузо під час перебування на острові завдяки своїй наполегливості, працелюбності та кмітливості навчився робити багато того, чого не умів раніше. Ці риси допомогли йому забезпечувати себе усім необхідним місяцями й роками та виживати на безлюдному острові.

3. Робота в класі

Учитель. Відомо, що О. Селькірк, який перебував на острові лише 4 роки, майже розучився говорити. Герой Дефо, навпаки, не тільки залишився людиною, але ще й самовдосконалився за цей час.

– Що допомагає Р. Крузо залишатися людиною?

– Праця;

– ведення календаря;

– записи у щоденникові;

– розпорядок дня;

– читання Біблії;

– спілкування (з домашніми тваринами, папугами, П’ятницею).

– Коли Робінзон починає розмірковувати про добро і зло? Зачитати уривок. (Ще на початку життя на острові, коли безнадія охоплює його)

Яких висновків доходить герой?

– В який момент герой відчуває потребу звернутися до Бога? (Коли він захворів)

Які зміни сталися в житті Робінзона після цього? (Він став молитися, повірив у Бога, навчав цього П’ятницю.)

Доведіть, що Робінзон залишився цивілізованою людиною. (Він врятував П’ятницю та моряків-англійців, не винищував дикунів-канібалів.)

Висновки. Життя на безлюдному острові сприяло не тільки розвиткові багатьох практичних умінь героя, але й його моральному вдосконаленню. До рис характеру Робінзона можна додати такі:

– терпіння;

– милосердність;

– поміркованість.

Вислів В. Г. Бєлінського якнайкраще ілюструє ці зміни в характері героя: “Праця облагороджує людину”.

4. Дискусія

Учитель. Едуард Кук, свідок визволення О. Селькірка, вважав, що у розповіді про цю пригоду не може бути нічого цікавого для людей. “Що ж у ній може бути цікавого для читача? Хіба це вчений, який у повній самотності міг зробити видатне відкриття? Нічого подібного: це лише звичайний моряк, єдиним заняттям якого було відшукувати засоби для продовження життя протягом усього свого ув’язнення і співрозмовниками якого були лише кози”.

Чи погоджуєтеся ви з цією думкою?

Висновки. Робінзон – пересічна людина, яка не має виняткових здібностей, боїться смерті й хоче жити. Проте його поведінка в екстремальній ситуації викликає повагу у читача, а самому героєві дає можливість не тільки вижити, але й залишитися при цьому людиною.

Про нього можна сказати словами дагестанського поета Р. Гамзатова:

Он мудрецом не слыл

И храбрецом не слыл,

Но поклонись ему:

Он человеком был.

ІІІ. Домашнє завдання

Написати твір-мініатюру “Якби я був Робінзоном”, принести на урок 1 річ (якщо це можливо), яку б ти узяв із собою на безлюдний острів.

Індивідуальне завдання.

1) Повідомлення про флору, фауну острова Робінзона – біологам.

2) Поради юним мандрівникам – географам.

3) Розповідь про справжніх Робінзонів – історикам.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Роман “Робінзон Крузо” – гімн цивілізованій прагматичній людині та її праці – ЛЮДИНА В ЖИТТЄВИХ ВИПРОБУВАННЯХ – IІ семестр