РОМАН Ф. М. ДОСТОЄВСЬКОГО ЗЛОЧИН І КАРА ЯК УТІЛЕННЯ НОВОГО ПОЛІФОНІЧНОГО ТИПУ ХУДОЖНЬОГО МИСЛЕННЯ, ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ, ЖАНР, ОСОБЛИВОСТІ КОМПОЗИЦІЇ – СИСТЕМА УРОКІВ ЗА ТЕМОЮ Ф. М. ДОСТОЄВСЬКИЙ ЗЛОЧИН І КАРА
Мета:
■ Формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з історією створення роману “Злочин і кара”; розкрити творчу історію роману, характеристику епохи, систему образів; виховувати особистість, здатну орієнтуватися у світі духовних цінностей і в ситуаціях навколишнього життя, що вміє приймати рішення і нести відповідальність за свої вчинки;
■ Формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колективі; інформаційної: формувати вміння знаходити потрібну інформацію та подавати її; загальнокультурної: виховувати прагнення до літературної освіти, естетичний смак; розширювати світогляд.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування вмінь та навичок.
Обладнання: підручник, текст роману “Злочин і кара”, роздавальний матеріал.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Слухання декількох творчих робіт (домашнє завдання попереднього уроку)
2. Бесіда
· У чому своєрідність творчості Ф. М. Достоєвського?
· Чому Достоєвського називають письменником-філософом? З творчістю яких письменників-філософів ви вже знайомі?
· У чому особливості світогляду Ф. М. Достоєвського? Що нового вносить письменник в уявлення про подальшу історичну долю Росії?
· Чому твір “Злочин і кара” називають Петербурзьким романом?
· Як ви розумієте слова Ф. М. Достоєвського “Я – дитя століття”?
· Які проблеми століття порушено в романі?
III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Слово вчителя про художню своєрідність стилю Достоєвського
– Ф. М. Достоєвський задумав повість “Злочин і кара” як сповідь героя, у якій би розкривалася боротьба двох начал – добра і зла – у серці людському. Але обсяг передбачуваної повісті виявився замалим для втілення художньої ідеї твору, і Достоєвський спалив уже майже завершену повість і взявся за роман.
2. Самостійне ознайомлення учнів зі статтею підручника про історію створення роману “Злочин і кара” (робота в парах)
3. Складання тезових записів: “сюжет, композиція, жанр роману “Злочин і кара”” (з опорою на розповідь вчителя і теоретичний матеріал підручника)
4. Робота із символікою кольору і чисел у романі (у парах, із роздавальним матеріалом)
Картка № 1. Жовтий колір у романі
Раскольников | Жовта комірчина з жовтенькими шпалерами; “важка, жовчна, зла посмішка зміїлася по його губах” |
Соня | Кімната з “жовтуватими, потертими і зношеними шпалерами” |
Порфирій Петрович | Меблі з “жовтого відполірованого дерева” |
Свидригайлов | Жовтий колір шпалер у кімнаті готелю, де зупинився герой |
Стара-лихварка | Одягнена в “пошарпаний і пожовклий каптан кімната обставлена меблями з жовтого дерева |
Жовтий колір у романі створює додаткове відчуття хворобливості, посилює атмосферу нездоров’я, розладу, надриву, істеричності й водночас безвиході |
Картка № 2. Число “три” в романі
Марфа Петрівна | Залишила три тисячі рублів Дуні за заповітом. Викупила Свидригайлова за тридцять тисяч срібняків. Тричі приходила до Свидригайлова |
Соня | Винесла Мармеладову на похмілля свої останні тридцять копійок. Катерині Іванівні виклала тридцять карбованців. В її кімнаті три великих вікна |
Свидригайлов | Хотів запропонувати Дуні до тридцяти тисяч. Вручає Соні три квитки |
Раскольников | Тричі шарпнув за дзвінок старої. Тричі зустрічається з Порфирієм Петровичем. Думає, що у Соні три дороги, коли вона стоїть за три кроки від стола |
Дуня | Стріляє у Свидригайлова за три кроки |
Разуміхін | Три години чекає, поки прокинеться Раскольников |
Картка № 3. Число “сім” у романі
Згідно з ученням піфагорійців, число 7 є символом святості, здоров’я і розуму. Число 7 називають істинно святим числом, оскільки 7 – це поєднання числа 3, який символізує божественну досконалість, і числа 4, що належить до чисел світового порядку.
Висновок: число 7 є символом союзу Бога з людиною, символом спілкування між Богом і його творінням.
Роман | Містить 6 частин і епілог |
1-ша и 2-га частини роману | Містять 7 глав |
7-ма година вечора | Фатальний час для Раскольникова, оскільки на цей час він призначає вбивство старої лихварки |
7 років каторги | Такий термін призначено як покарання герою роману |
7 років | Прожив Свидригайлов зі своєю дружиною Марфою Петрівною |
Раскольников у 7 років | Бачить сон, у якому бачить себе семирічним хлопчиком |
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Міні-дискусія
– У своїй статті про роман “Злочин і кара” Д. С. Мережковський писав: “Найбільш руйнівна з усіх пристрастей – це фанатизм. Жодна з вад не заглушає такою мірою голосу совісті… Є щось справді жахливе і майже нелюдське в таких фанатиків ідеї… Життя, страждання людей – для них ніщо, теорія, логічна формула – все…”
· Чи згодні ви з думкою Д. С. Мережковського у визначенні того, яка з пристрастей найбільш руйнівна? Чи може з цією пристрастю змагатися у своєму руйнацтві якась інша: любовна пристрасть або пристрасть до наживи? Свою згоду або незгоду з автором висловлювання ретельно обгрунтуйте.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підібрати цитатний матеріал для обговорення теми “”Маленькі люди” в романі “Злочин і кара”” (сім’я Мармеладових, сім’я Раскольникових).